Američtí spojenci se připravují na možnost války o Tchaj-wan

Američtí spojenci se připravují na možnost války o Tchaj-wan

Válečnická vláda Obamovy loutky Bidena tak zřejmě pokračuje v plánu na zničení světa…

Axios v pondělí večer varoval, že američtí spojenci se připravují na možnost války o Tchaj-wan.

Americko-čínská válka o Tchaj-wan by pro americké tichomořské spojence byla noční můrou, ale je stále jasnější, jakou roli by mohli hrát v případě války.

Celkový obraz:  Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý měsíc prohlásil, že Evropa by se neměla plést do krizí, které nejsou naše, jako je eskalace  kvůli Tchaj-wanu vyvolaná rivalitou mezi USA a Čínou. Američtí spojenci v regionu takový luxus nemají.

  • USA nemají žádný formální závazek bránit Tchaj-wan, ale prezident Biden opakovaně prohlásil, že Washington zasáhne.
  • Tchajwanská krize by mohla mít několik podob, kromě totální invaze – blokády, kybernetické války nebo útoky na pobřežní ostrovy. V jakékoli situaci by američtí spojenci v regionu sehráli klíčovou roli.

Filipínský prezident Bongbong Marcos včera navštívil Bílý dům, krátce po dosud největší verzi každoročních americko-filipínských vojenských cvičení. Válečné hry se poprvé   částečně zaměřily na zabezpečení 7o mil širokého kanálu mezi severními ostrovy Filipín a Tchaj-wanem.

  • Zatímco americké a filipínské síly nacvičovaly potenciální konflikt s Čínou, čínský ministr zahraničí Qin Gang navštívil Manilu a  naléhal  na Filipíny – smluvního spojence USA, který se za Marcosova předchůdce Rodriga Duterteho přiblížil k Pekingu – proti vybírání si stran.

Začátkem tohoto roku Marcos poskytl  USA přístup ke čtyřem novým základnám, z nichž tři jsou na severu a směřují k Tchaj-wanu.

  • Pekingský velvyslanec v Manile Huang Xilian v dubnu prohlásil, že Washington jasně plánuje využít základny k vměšování se do situace přes Tchajwanský průliv. Huang obvinil Filipíny z toho, že „podpalují oheň,“ spíše než aby upřednostňovaly bezpečnost svých 150 000 zahraničních pracovníků na Tchaj-wanu. Tyto komentáře  někteří interpretují  jako skrytou hrozbu.
  • Před svou návštěvou Washingtonu Marcos  řekl,  že základny jsou určeny pro kolektivní obranu, nikoli pro útočné operace, a že jeho země  se nestane  vojenským  stanovištěm.
  • Na otázku, zda by USA mohly základny využít v případě války s Čínou, vysoký americký představitel v neděli novinářům řekl: „Dáváme si pozor na předvádění scénářů na veřejnosti.“
Tolik situace u Tchaj-wanu. Zde by ovšem bylo dobré připomenout i iniciativu EU, tedy konkrétně Borrela, který hodlal vyslat do oblasti válečné lodě EU.
Nakonec je tedy pravděpodobné, že by se evropští lokajové přidali i k této vzdálené válce, pokud se ji tedy skutečně podaří roznítit.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Američtí spojenci se připravují na možnost války o Tchaj-wan

  1. To chce, jen doufám, že konečně dostanete tak po tlamě, že se z toho budete velmi dlouho vzpamatovávat. Věřím že Číňané nebudou tak měkký jak Rusové. Je na čase s U-SSA, NATO zacvičit jak bylo zacvičeno s Němci.

  2. Sa divím, že Čína ešte vyčkáva. Čím dlhšie bude otáľať tak tým to bude nakoniec pre ňu horšie. To sa nepoučili z vývoja situácie na Ukrajine? To nevidia, že prehnitý západ oklamal RF pri riešení problému na Ukrajine pri Minských dohovoroch?

  3. Kto tvrdí, že Tchaj-wan je nezávislý, demokratický, prosperujúci a slobodný štát pod ochranou USA a Čína nemá právo sa starať do „jeho“ záležitostí, zaslúži si smrť. Aj ten si ju zaslúži, kto nadáva na Čínu za „útlak“ Ujgurov a „nezákonnú okupáciu“ Tibetu, ale nevadia mu napr. zverstvá Saudskej Arábie v Jemene či amerických okupantov v Kosove.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout