Generální advokát ESD: Itálie zadržovala pašeráckou loď Sea Watch oprávněně

Před dvěma lety byla loď Sea Watch 3 nechvalně známé pašeračky Racketeové zadržena v italském přístavu poté, co přivezla již několikátou várku afrických obohacovačů. Později byla zadržena i další loď, Sea Watch 4.  Vysoce ziskové neziskovce bylo oznámeno, že musí odstranit spoustu technických závad, než bude posádkám povoleno opět vyrazit do libyjských vod a shánět další zákazníky.

Samozřejmě je více než pravděpodobné, že zásadním motivem k zadržení pašeráckých lodí bylo to, aby jim bylo znemožněno dovážet další invazisty do Evropy. Ovšem právě fakt, že lodě byly skutečně v zanedbaném stavu, nahrál jejich zadržení a nyní vlastně ani nezbývá soudům nic jiného, než se zadržením lodí souhlasit. Podotýkám, že  v loňském roce již byly obě lodě opět v plném provozu a zřejmě už si pašeráci hlídají i technický stav jejich plavidel, takže další zadržení nejspíš nehrozí…

Podle generálního advokáta Evropského soudního dvora (ESD) Athanasia Rantose bylo Itálii dovoleno zadržet v přístavu lodě pašerácké organizace  Sea-Watch. „Podle práva EU může přístavní stát přijmout zadržovací opatření, pokud zjištěné nedostatky jasně představují riziko pro bezpečnost, zdraví nebo životní prostředí,“ uvedl právník v úterý ve svém stanovisku k případu proti Sea-Watch.

Italské orgány v roce 2020 zatkly dvě lodě Sea-Watch poté, co zkontrolovaly jejich způsobilost k plavbě. „Přezkumy odhalily řadu technických a provozních nedostatků, z nichž některé byly považovány za jednoznačně nebezpečné pro bezpečnost, zdraví nebo životní prostředí. Přístavní úřady proto nařídily zadržení těchto lodí,“ vysvětlil Rantos.

Sea-Watch se proti tomu odvolala u italského soudu. Přístavní úřady překročily své pravomoci, tvrdili tehdy pašeráci. Soud se poté obrátil na ESD.

„Pouhá skutečnost, že loď je systematicky využívána k záchraně na moři, nezbavuje tuto loď povinnosti dodržovat požadavky mezinárodního práva nebo práva Unie a nevylučuje její zadržení, pokud porušuje pravidla,“ zdůraznil generální advokát své hodnocení. Ačkoli odborné znalosti advokáta nejsou pro ESD závazné, soudci se jimi obvykle řídí.

Sea-Watch loví „trosečníky“ ve Středozemním moři už léta. Pod heslem „United4Rescue“ evangelická církev Německa také jejich lodě spolufinancovala. V minulosti si pašeráci vysloužili kritiku, protože na jedné ze svých lodí vztyčili vlajku levicové extremistické Antify.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.6]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout