Elektromobily se stanou dalším velkým propadákem automobilového trhu, říká ekonom

Elektromobily se stanou dalším velkým propadákem automobilového trhu, říká ekonom

Většina západních zemí si již stanovila termín, do kterého by chtěly přejít na plnou elektromobilitu. To se zdaleka netýká jen EU, ale také USA, kde se ovšem politika stát od státu poněkud mění.

Některé demokratické státy doslova zkopírovaly politiku zeleného údělu EU, jiné se k přechodu na elektromobily příliš nehlásí. Bidenova administrativa si stanovila, že do roku 2030 bude polovina aut v zemi na elektrický nebo hybridní pohon.

Nyní se však zdá, že tyto cíle jsou velmi nadsazené. Většina Američanů elektromobily odmítá – a to dokonce i ti, kteří žijí ve státech, které v tomto směru přijaly velmi přísné zákony, které jsou obdobou Green dealu EU.

Američané se zřejmě spoléhají na to, že v případě výhry Trumpa nastane odklon od zelené politiky – a tedy o požadavku na výměnu aut na fosilní paliva za elektromobily.

Zdá se, že nakonec zůstane Evropa posledním územím, kde se bude na elektromobilitu velmi tvrdě tlačit. Začnou i zde lidé dávat najevo, že s těmito plány příliš nesouzní?

Stephen Moore, hlavní ekonom společnosti FreedomWorks a kdysi hlavní ekonomický poradce bývalého prezidenta Donalda Trumpa, vydal chmurnou předpověď o americkém trhu s elektrickými vozidly (EV) a řekl, že elektromobily jsou připraveny stát se dalším velkým propadákem výrobců automobilů.

Chmurná předpověď pana Moora pro trh s elektromobily přišla v rozhovoru, ve kterém ekonom přirovnal současný tlak na elektromobily k neúspěšnému uvedení Fordu Edsel.

Jedním z učebnicových marketingových propadáků všech dob byl sedan Ford Edsel, který byl koncem 50. let označován za žhavou novinku,“ napsal v úvodníku.

V době uvedení modelu Edsel na trh automobiloví experti široce vyjadřovali názor, že sedan – pojmenovaný po synovi Henryho Forda – bude jistotou. Místo stovek tisíc prodaných kusů, jak odborníci v té době obecně předpovídali, se však Edselu prodalo ubohých asi 10 000 kusů a výroba byla ukončena.

Klíčovým faktorem, který stál za propadákem Edselu, je podle Moora to, že vůz byl vnucován veřejnosti, která ho nechtěla.

„Z toho plyne zřejmá lekce pro průmysl: nemůžete podplatit Američany, aby si koupili auta, která nechtějí. Vzhledem k mentalitě all-in přístupu k elektromobilům u Fordu a GM je jasné, že Detroit tuto zprávu nikdy nedostal,“ uvedl.

Přestože Bidenova administrativa vnucuje veřejnosti elektromobily, včetně nabídky dotace ve výši 7 500 dolarů, podle studie zveřejněné na začátku září společností GOBankingRates bylo méně než 10 procent všech nových automobilů prodaných v USA za poslední dva roky elektrických.

Nedávno vedoucí pracovníci společností General Motors, Ford a Mercedes-Benz připustili, že poptávka po elektromobilech slábne, přičemž někteří oznámili, že ustoupí od svých vlastních cílů v oblasti elektromobilů.

Pan Moore říká, že slábnoucí poptávka po elektromobilech je možným signálem, že kromě relativně malého zlomku prvních uživatelů nových technologií kupující jako celek prostě nemají takový zájem.

„Edsel byl jedním z největších propadáků všech dob,“ řekl Moore v rozhovoru pro Fox News.

„Jsem tu, abych vám řekl, že pokud budou tyto trendy pokračovat, uvidíme, jak se trh s elektromobily stane dalším velkým propadákem, protože kupující automobilů je nechtějí.“

Společnost Canalys, která se zabývá průzkumem trhu, odhaduje, že celosvětový prodej elektromobilů vzrostl v první polovině letošního roku o 49 procent, což je pokles z loňského 63procentního tempa růstu.

Klesající poptávka po elektromobilech

Předseda představenstva a bývalý generální ředitel Toyoty Akio Toyoda minulý týden na autosalonu v Japonsku novinářům řekl, že slábnoucí poptávka po elektromobilech je známkou toho, že se lidé probouzejí do reality, že elektromobily nejsou stříbrnou kulkou proti údajným škodlivým emisím uhlíku, za které jsou často vydávány.

„Lidé konečně vidí realitu o technologii elektromobilů,“ řekl pan Toyoda novinářům před Japan Mobility Show v Tokiu minulý týden, když hovořil jako šéf Japonské asociace výrobců automobilů, organizátora akce.

Pan Toyoda je dlouhodobě skeptický k tomu, aby se elektromobily rozběhly plnou parou vpřed. Letos odstoupil z funkce generálního ředitele Toyoty kvůli kritice, že dostatečně netlačí společnost k rychlému přijetí automobilů poháněných bateriemi.

Odpověď pana Toyody novinářům, kteří se ho ptali na jeho názor na klesající poptávku po elektromobilech, naznačuje, že si myslí, že jeho neochota přejít na elektromobily byla oprávněná.

„Existuje mnoho způsobů, jak vylézt na horu, která dosahuje uhlíkové neutrality,“ řekl a zároveň naznačil, že spotřebitelé se konečně probouzejí ze snové krajiny prosazované alarmisty změny klimatu, která staví elektromobily na piedestal a zveličuje jejich výhody a zároveň bagatelizuje jejich nevýhody.

Jeho poznámky přišly v době, kdy se růst poptávky po elektromobilech na různých trzích zpomalil, což vedlo některé společnosti k tomu, aby ustoupily od svých plánů na elektrifikaci.

Společnosti Honda a General Motors minulý týden oznámily, že ruší plán na společný vývoj elektromobilů v hodnotě 5 miliard dolarů, zatímco GM uvedlo, že zpomaluje svou strategii elektrifikace.

„GM zmírňuje zrychlování výroby elektromobilů, aby ochránila naše ceny, přizpůsobila se pomalejšímu krátkodobému růstu poptávky a zavedla technické změny, které posílí zisky,“ řekl finanční ředitel GM Paul Jacobson během hovoru s novináři 24. října, ve kterém odhalil, že týdny trvající stávka odborově organizovaných zaměstnanců automobilového průmyslu již stála společnost 800 milionů dolarů a  ztráty dále rostou.

Ford začátkem tohoto měsíce uvedl, že dočasně zruší jednu ze tří směn v závodě, který vyrábí jeho elektrický pick-up F-150 Lightning poté, co v červenci zpomalil prodej elektromobilů.

Generální ředitel Fordu Jim Farley minulý týden v hovoru s investory uvedl, že situace s elektromobily je náročná.

„Ve skutečnosti naše podnikání nikdy nemá nouzi o výzvy, zejména právě teď s vývojem trhu s elektromobily a novými globálními konkurenty z Číny, stejně jako s technologickými disrupcemi,“ řekl.

„Skvělý produkt už v oblasti elektromobilů nestačí,“ řekl a dodal, že „musíme být zcela konkurenceschopní v oblasti nákladů, protože cenová dostupnost je pro spotřebitele problém.“

V důsledku toho Ford pozastavil výdaje na výrobní kapacitu elektromobilů ve výši 12 miliard dolarů.

„Vzhledem k dynamickému prostředí elektromobilů jsme uvážliví, pokud jde o naši výrobu, a upravujeme budoucí kapacitu tak, abychom lépe odpovídali poptávce na trhu,“ řekl ve čtvrtek finanční ředitel Fordu John Lawler.

„Celkově jsme prosadili asi 12 miliard dolarů výdajů na elektromobily, které zahrnují kapitálové výdaje, přímé investice a výdaje,“ dodal.

Zatímco pan Toyoda na japonském autosalonu tvrdil, že lidé mají stále jasnější představu o nevýhodách elektromobilů, současný generální ředitel a prezident Toyoty, Koji Sato, hovořil o jejich výhodách.

Pan Sato vystoupil 25. října na tiskovém brífinku na Japan Mobility Show a svou prezentaci zahájil propagací elektromobilů.

„Prvním příběhem je náš budoucí život s bateriovými elektromobily,“ řekl podle přepisu svých poznámek. „Nejsou jen ekologické. Elektromobily také nabízejí svou vlastní příchuť radosti z jízdy a automobilového koření.“

Hovořil o dalších zjevných výhodách elektromobilů, konkrétně o nižším těžišti a prostornějším interiéru, a označil to za „hodnotu, kterou mohou nabídnout pouze bateriové elektromobily.“

„V těchto autech vypadá scenérie úplně jinak,“ řekl.

Ale zatímco nižší těžiště a prostornější interiéry někteří řidiči pravděpodobně uvítají, pokud výrobci automobilů nepřijdou na to, jak překonat problémy s dojezdem, mohou zjistit, že přijetí elektromobilů bude dále slábnout.

Strach z dojezdu

Velkou obavou mezi Američany, kteří zvažují, zda je moudré přejít na elektromobil, je strach z dojezdu, což znamená, že řidiči se bojí, že dojde k vybití energie během provozu, aniž by mohli najít nabíjecí port – a skončí uvězněni na kraji silnice.

Nedávná studie Americké automobilové asociace (AAA) zjistila, že dojezd elektromobilu může klesnout až o čtvrtinu, pokud vozidlo přepravuje těžký náklad.

„Úzkost z dojezdu zůstává hlavním důvodem, proč spotřebitelé váhají s přechodem z vozidel s benzínovým pohonem na elektromobily,“ uvedla v prohlášení Adrienne Woodlandová, mluvčí AAA.

Další nedávná studie poradenské společnosti Ernst & Young – ve spolupráci s evropským energetickým orgánem Eurelectric – zjistila, že úzkost z dojezdu je druhou nejčastěji uváděnou obavou z přechodu na elektromobil, přičemž na prvním místě je nedostatek veřejných nabíjecích stanic.

Studie poukazuje na odhadovanou potřebu 68,9 milionu nabíječek ve Spojených státech a Kanadě do roku 2035, aby podpořila tempo transformace elektromobilů.

Prezident Joe Biden si stanovil cíl, podle něhož budou do roku 2030 tvořit 50 procent všech nových vozidel buď elektromobily nebo plug-in hybridy.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 4.8]

4 thoughts on “Elektromobily se stanou dalším velkým propadákem automobilového trhu, říká ekonom

  1. Ekonom je šaman kapitalismu nebo socialistický idealista, kurec palec rozdělovač, pokud zneužívám k pohonu energii z dávnověku pak ekonomické iluze fungují sqele a in. Pak je destrukce životního prostředí za normál, tohle je ale základní omyl hlupáků. Fosilní energie jednoho krásného dne dojde, co pak chytráci? Bude ekonomické vyrábět palivo do málo účinného systému? No nebude, tak splátky do sedel na voly a z vysoka plivat na energeticky méně náročnou dopravu. Pár volů strhne i trolej…

    1. Ekonom je šaman kapitalismu nebo socialistický idealista, kurec palec rozdělovač, pokud zneužívám k pohonu energii z dávnověku, jó ekonomické iluze fungují sqele a in. Pak je destrukce životního prostředí za normál, tohle je ale základní omyl hlupáků. Fosilní energie jednoho krásného dne dojde, co pak chytráci? Bude ekonomické vyrábět palivo do málo účinného systému? No nebude, tak splátky do sedel na voly a z vysoka plivat na energeticky méně náročnou dopravu. Pár volů strhne i trolej…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout