Rusko se nyní vyhýbá západním sankcím na téměř veškerý vývoz ropy a používá jüan, aby se vyhnulo dovozním sankcím

Rusko se nyní vyhýbá západním sankcím na téměř veškerý vývoz ropy a používá jüan, aby se vyhnulo dovozním sankcím

Mnohým z nás bylo již v zimě 2022 jasné, že takzvané „protiruské“ sankce budou spíše sankcemi protievropskými. Například ruská ropa je stále do Evropy distribuována, nicméně za mnohem vyšší cenu, neboť vše jde přes prostředníky.

Veškeré ekonomické ukazatele pak potvrzují, že Rusko sankce nepoškodily tak, jak ti, kdo je uvalovali, od samého počátku tvrdili. Pokud tak sankce k něčemu přispěly, tak zcela jistě k rozdělení světa, dedolarizaci a častějšímu využívání jüanu coby náhrady za dolar.

O rok později je vidět, že výsměch sankcím byl zcela oprávněný, protože, jak hlásí FT„Rusku se podařilo vyhnout se sankcím G7 na většinu svých vývozů ropy,“ což je posun v obchodních tocích, který zvýší příjmy Kremlu, protože ropa vzroste na 100 dolarů za barel a ruské ceny na Uralu dosáhnou 80 dolarů, což je nejvyšší úroveň za více než rok.

Podle zprávy téměř 75% všech ruských ropných toků putovalo v srpnu bez západního pojištění, což je jediná páka použitá k prosazení cenového stropu G7 ve výši 60 dolarů za barel, podle analýzy lodních a pojišťovacích záznamů Financial Times.

To je zhruba o polovinu více než letos na jaře, jak vyplývá z údajů analytické společnosti Kpler a pojišťoven. Nárůst naznačuje, že Moskva je stále zběhlejší v obcházení limitu, což jí umožňuje prodávat více své ropy za ceny bližší mezinárodním tržním sazbám.

Ještě důležitější je, že to znamená, že jen málo  – pokud vůbec nějací – klientů Ruska se obává odvety Bidenova režimu za nákup ruské ropy.

FT uvádí, že Kyjevská ekonomická škola (KSE) odhaduje, že trvalý růst cen ropy od července v kombinaci s úspěchem Ruska při snižování slevy na vlastní ropu znamená, že příjmy země z ropy budou v roce 2023 pravděpodobně nejméně o 15 miliard dolarů vyšší, než by byly.

Je to také známka toho, že přes všechny své řeči a pózy se Západ spokojí s tím, že dovolí Putinovu režimu těžit z rostoucích cen ropy, protože mnohem drakoničtější alternativa – stažení veškeré ruské ropy – z trhu by poslala globální ceny ropy mnohem výše.

Skutečně, jak FT připouští, zatímco EU a USA do značné míry zakázaly dovoz ruské ropy, cenový strop G7 byl navržen tak, aby udržel tok ruské ropy na globální trhy: „Cílem bylo zabránit omezení dodávek a ekonomicky a politicky škodlivému skoku v cenách.“

Tento posun je dvojitou ranou pro úsilí Západu omezit ruské příjmy z prodeje ropy – které tvoří největší část rozpočtu Kremlu – po invazi na Ukrajinu.

Nejen, že se vyšší podíl ruské ropy prodává mimo strop, ale rostoucí nezávislost Moskvy jako prodejce se shoduje se silným růstem cen ropy, které tento týden poprvé za 13 měsíců překročily 95 dolarů za barel.

Nejhorší ze všeho pro západní neokony je, že zatímco ruský ropný sektor stále čelí několika výzvám, včetně tvrzení o nedostatku na domácím trhu s rafinovanými palivy a poklesu objemu vývozu celkově, čísla stále naznačují, že do válečné truhly Kremlu poteče více příjmů z ropy.

Ben Hilgenstock, ekonom KSE, řekl: „Vzhledem k těmto posunům v tom, jak Rusko přepravuje svou ropu, může být v budoucnu velmi obtížné smysluplně vymáhat cenový strop. A o to více je politováníhodné, že jsme neudělali více pro jeho řádné prosazování, když jsme měli větší páky.“

Mezitím, v rámci dalšího posílení svých komodit, Rusko tento týden zakázalo vývoz nafty a dalších paliv, což je významný krok od jednoho z největších světových prodejců nafty. 

A zatímco na Kreml jsou uvalovány západní vývozní sankce, je to Peking, kdo umožňuje Rusku vyhnout se dovozním sankcím.

Nová studie zjistila, že Rusko používá čínskou měnu pro nejméně pětinu svého dovozu, což ilustruje jak rostoucí závislost Moskvy na Pekingu, tak její snahu vyhnout se západním sankcím.

Připomínáme, že sankce uvalené na Moskvu EU, USA a dalšími v důsledku války proti Ukrajině způsobily, že je pro Rusko stále obtížnější získat velké množství západního dovozu.

Také se zdražilo obchodování s dolarem, eurem nebo jinými západními měnami, zejména poté, co bylo Rusko účinně vyhozeno ze SWIFTu a jeho banky již nemohou obchodovat v dolarech.

Co se stalo pak? Do konce roku 2022 bylo 20% ruského dovozu fakturováno v jüanech – oproti 3% o rok dříve, podle výzkumné studie zveřejněné dnes ráno Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, uvedl FT.

Zatímco část tohoto nárůstu je způsobena zvýšeným dovozem ze samotné Číny, použití jüanu k vyrovnání dovozu ze třetích zemí vzrostlo na 5% z pouhého 1% před zahájením války v únoru 2022.

„Jüan je používán jako měna,“ řekla Beata Javorčíková, hlavní ekonomka EBRD a jedna z autorek článku. „Rusko je nyní třetím největším clearingovým centrem pro offshore transakce v jüanech.“

Žádat obchodní partnery, aby je fakturovali v jüanech, je jen jedním ze způsobů, jak se Moskva vyhýbá sankcím, spolu s taktikami, jako je dovoz produktů přes prostřednické země nebo vývoz ropy na tankerech, které plují bez západního pojištění.

Dokument EBRD jasně ukazuje, jak moc se Moskva vyhýbá západním bankám, když se snaží obejít sankce: pokud jde o sankcionované zboží  dvojího užití, které může být použito civilisty, ale také k výrobě zbraní, „nárůst fakturace [juanů] byl výraznější,“ zjistil list.

Výzkum je také varováním pro všechny západní politiky, kteří by mohli data vnímat jako znamení, že jejich opatření fungují.

Rostoucí geopolitické napětí obecně, a zejména používání obchodních sankcí, může snížit atraktivitu používání amerického dolaru jako měny v mezinárodním obchodě,“ píší. „To by zase mohlo vést k větší fragmentaci globálních platebních systémů.“

Navzdory všem náznakům se však za několik let najdou ti, kdo budou ohromeni, když zjistí, že dolar už není světovou rezervní měnou.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 4.5]

One thought on “Rusko se nyní vyhýbá západním sankcím na téměř veškerý vývoz ropy a používá jüan, aby se vyhnulo dovozním sankcím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout