Kam až zasahuje rozsáhlý projekt Hedvábné stezky?

Kam až zasahuje rozsáhlý projekt Hedvábné stezky?

Zatímco Západ je zaneprázdněn spojováním svých politických a finančních sil ve stále nových krizích a válkách, v Asii se formují progresivní kurzy a projekty.

Před týdnem Čína hostila fórum o iniciativě Pásu a stezky (BRI). Jedná se o gigantický obchodní a infrastrukturní projekt, který Čína realizuje s partnerskými zeměmi v asijsko-pacifickém regionu, Africe a střední a východní Evropě.

Pozvání Číny přijalo 130 zemí. Čestným hostem byl ruský prezident Vladimir Putin. EU přirozeně zastoupena nebyla. Brusel by k tomu musel získat povolení od USA. Ty mají zase nulový zájem na čínské Hedvábné stezce, protože ohrožuje jejich sféru vlivu.

Čínský vůdce Si Ťin-pching ve svém projevu na fóru zdůraznil, že se „za posledních deset let setkal s Putinem 42krát a vytvořil si dobré pracovní vztahy a hluboké přátelství.“ Si Ťin-pching také vyzval ke společnému úsilí Číny a Ruska o zajištění mezinárodní spravedlnosti,  uvedla státní tisková agentura Xinhua.

Čína se nyní stala nejdůležitějším obchodním partnerem Ruska. Bilaterální obchod mezi oběma zeměmi vzrostl v prvních sedmi měsících roku 2023 o 36,5 procenta a dosáhl 134,1 miliardy dolarů.

„Objemy bilaterálního obchodu jsou na historickém maximu a blíží se cíli 200 miliard dolarů, který si obě strany stanovily,“ řekl Si Ťin-pching.

Zatímco Rusko nakupuje polovodiče a další klíčové technologie z Číny, Peking těží z levného ruského zboží a cen energií. Pozorovatelé také předpokládají, že se obě země sbližují, pokud jde o vojenskou a technickou spolupráci.

Například Čína potřebuje speciální vojenské technologie z Moskvy, aby mohla pokročit v modernizaci své armády.

Důležitým cílem Putina a Si Ťin-pchinga je pokrok v plynovodu „Síla Sibiře 2.“ Si Ťin-pching a Putin se dohodli na dalších aspektech dohody o projektu plynovodu Čína-Mongolsko-Rusko na březnovém setkání v Moskvě.

Během svého projevu na fóru Pásu a stezky Putin řekl, že iniciativa Pásu a cesty (BRI) zapadá do nové dopravní infrastruktury, kterou Rusko vyvinulo, včetně Severní mořské cesty, která podle ruského státu vede od ruských hranic s Norskem k Beringově úžině poblíž Aljašky.

Projekt „Pás a stezka“ zahájil Si Ťin-pching během své návštěvy Kazachstánu a Indonésie v roce 2013. Poté jej propagoval čínský premiér Li Kche-čchiang při návštěvách Asie a Evropy.

Deklarovanými cíli je vybudovat jednotný velký trh a plně využít výhod mezinárodních i domácích trhů prostřednictvím kulturní výměny a integrace, aby se posílilo vzájemné porozumění a důvěra mezi členskými státy, což povede k inovativnímu modelu přílivu kapitálu, talentů a technologických databází.

Využije-li BRI mezery v infrastruktuře, má potenciál urychlit hospodářský růst v Asii a Tichomoří, Africe a střední a východní Evropě.

Spojené státy jsou k projektu přirozeně kritické. Sbližování Asie, Evropy a Afriky pod čínskou suverenitou není v jejich zájmu. Trasa Námořní hedvábné stezky ukazuje, jak strategicky dobře promyšlená je tato čínská iniciativa: vede od čínského pobřeží na jih a spojuje Hanoj, Kuala Lumpur, Singapur a Jakartu.

Na západě spojuje hlavní město Srí Lanky – Kolombo – s Malé, hlavním městem Malediv. Odtud pokračuje do východní Afriky do keňské Mombasy. A dále na sever do Džibutska přes Rudé moře a Suezský průplav ke Středozemnímu moři – spojuje Haifu, Istanbul a Atény.

Trasa pokračuje přes horní Jaderské moře do centra Terstu s mezinárodním přístavem a železničním spojením se střední Evropou a Severním mořem.

V březnu 2023, jen několik dní poté, co Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na Putina zatykač za údajné, ale nikdy neprokázané válečné zločiny, navštívil Si Moskvu a řekl Putinovi, že prosazují změny, které nebyly zaznamenány za posledních 100 let.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 19 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Kam až zasahuje rozsáhlý projekt Hedvábné stezky?

    1. já radši bych navrátil V4 + celou východní Evropu sjednotit a zmizet s EU a spolupracovat se všemi zeměmi hlavně už nelézt někomu do dalšího chomoutu abychom zase po par desítek let chtěli vystoupit když se něco poděla je potřeba budovat vlastní suverenitu a nespoléhat se na někoho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout