JAR: 14letý chlapec byl zastřelen, když bránil napadenou farmu, dva útočníky stihl zastřelit

JAR: 14letý chlapec byl zastřelen, když bránil napadenou farmu, dva útočníky stihl zastřelit

V Jihoafrické republice se záhy po výzvě jedné z čelních politických stran „zabijte Búry“ opět strhla vlna násilí na farmách. Několikrát týdně nyní dochází k napadení farem a mnohdy i vraždám bělochů.

Poslední případ ukazuje, že se již učí bránit rodinné farmy i děti. Chlapec, který neváhal na vetřelce střílet, byl však nakonec sám zabit, nicméně matku ubránil.

V Jižní Africe došlo k 68 útokům na farmy a deseti vraždám na farmách od doby, kdy 29. července vůdce radikálních marxistických „Bojovníků za ekonomickou svobodu“ Julius Malema skandoval „Zabijte Búry“ na stadionu FNB v Johannesburgu před 90 000 příznivci.

Při jednom útoku byl vážně napaden pár z KwaZulu-Natalu, zatímco útočníci křičeli: „Zabijte Búry! Zabijte sedláka!“ V září 2023 došlo v Jihoafrické republice ke čtrnácti útokům na farmy a dvěma vraždám na farmách.

V srpnu 2023 došlo k devatenácti útokům na farmy a čtyřem vraždám na farmách a v červenci 2023 k jednadvaceti útokům na farmy a čtyřem vraždám na farmách.

18. října se čtyři útočníci vloupali do statku v Pietermaritzburgu v provincii KwaZulu-Natal, ale statečný mladý farmář se bránil, dva útočníky zastřelil a třetího zranil.

10. října byl 14letý Jayden Louw zabit pěti ozbrojenými muži, když se statečný mladík snažil ochránit svou matku. Pětice útočníků přijela v BMW X5 do jejich domu na malé farmě u Bapsfonteinu, východně od Johannesburgu.

Jayden, jeho matka Lyall a bratr Damian (10) byli sami doma, když se v 10 hodin ozvalo zaklepání na dveře. Muži vrazili dovnitř a donutili Lyallu, aby otevřela sejfy.

„Když Jayden viděl, jak se mnou zachází, snažil se mne chránit, i když jsem mu řekla, aby utekli,“ říká Lyall.

Slyšela dva výstřely z pistole a viděla, jak Jayden krvácí z rány na hrudi. Vrazi z místa činu utekli a Lyall spěchala s Jaydenem do nemocnice Netcare Linmed v Benoni. Jeho otec Duan, který opravuje nákladní automobily a chová ovce, se stihl se synem rozloučit právě včas.

„Snažil se mě zachránit,“ řekla Lyall. „Řekla jsem mu, aby utekl. Řekla jsem mu, že on a jeho bratr jsou důležitější než můj život.“

Afrikánská organizace na ochranu občanských práv AfriForum předložila 12. října v Pretorii jihoafrickému prezidentovi Cyrilu Ramphosovi memorandum, v němž obvinila jihoafrickou vládu z „popírání, nečinnosti a dokonce podněcování k vraždám a útokům na farmách.“

Předložení memoranda přišlo „v reakci na dlouhodobé a pokračující selhání vlády při plnění jejích povinnosti chránit občany Jihoafrické republiky – a zejména zemědělskou komunitu – před ohavnými útoky a nenávistnými projevy,“ napsalo AfriForum.

„Skutečnost, že vláda jen nečinně přihlíží, jak zločinci páchají zkázu ve venkovské komunitě a někteří politici popírají nebo dokonce podporují vraždění na farmách, nyní nutí komunity, aby se organizovaly a hrály větší roli ve své vlastní bezpečnosti. To je přesně to, co AfriForum již úspěšně dělá prostřednictvím své národní sítě bezpečnostních struktur.“

Kromě toho, že politici bezostyšně popírají vraždy na farmách, vláda stále odmítá prohlásit zabíjení na farmách a útoky za „prioritní zločin“, stěžuje si AfriForum, a to navzdory drtivým důkazům a argumentům ospravedlňujícím takovou klasifikaci.

Skupina na ochranu občanských práv obviňuje prominentní politiky a jejich podporovatele, jako je Malema, z podněcování násilí proti menšinám, zejména zemědělcům.

V memorandu AfriForum také odkazuje prezidenta na nedávnou studii AfriForum, která zjistila, že z 1 402 útoků na farmy a vražd na farmách zaznamenaných Jihoafrickou policejní službou (SAPS) v letech 2019 až 2022 bylo dosud odsouzeno pouze 66 útočníků.

AfriForum tvrdí, že nízká míra odsouzení může být přičítána špatné vyšetřovací práci a zjevné neochotě vlády řešit problémy v oblasti bezpečnosti na venkově.

V pátek 13. října se nejméně 1 088 členů sousedské hlídky AfriForum ze Svobodného státu, Severozápadu a KwaZulu-Natalu zúčastnilo „národní masové hlídky“ ve svých městech a regionech.

V těchto třech provinciích  s 16 vozidly ujeli celkem 880 537 km. Jednotky sousedské hlídky reagovaly na 145 samostatných incidentů. AfriForum má nyní 169 sousedských a farmářských hlídacích struktur s přibližně 11 000 dobrovolníky.

Obraz
jedno z úspěšných dopadení útočníků

„V politickém prostředí, které je charakterizováno popíráním, nečinností a dokonce podněcováním k vraždám a útokům na farmách, je AfriForum připraveno vybavit komunity, aby mohly efektivně reagovat a sdílet tak odpovědnost za svou bezpečnost.

Když vláda neplní svou povinnost chránit své občany, nevyhnutelně a nezbytně vznikají odolné bezpečnostní struktury založené na komunitách,“ řekl Broodryk.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 5]

9 thoughts on “JAR: 14letý chlapec byl zastřelen, když bránil napadenou farmu, dva útočníky stihl zastřelit

 1. Vypatlaní, lenivý a totálne zdegenerovaný farebný útočia a zabíjajú tých, ktorý boli na danom území pred nimi a vďaka nim majú čo žrať. Nech ich len pekne vyženú, skončí to ako v inej africkej krajiny kde tiež útočili a zabíjali bielych farmárov a tí sa potom odsťahovali preč a v krajine nastal hladomor, pretože skonfiškovanú pôdu vláda dávala farebným, ktorý boli za prvé lenivý a za druhé nemali potuchy ako sa starať o pôdu a niečo na nej pestovať. Čudujem sa bielym, že sa ešte nezdekovali do preč a nenechali farebných starať sa samých o seba, bez bielych aj tak zhynú.

 2. Už v bůrské válce s angličany se ukázalo kdo je kdo! A ve finále podtrhli angličani tak jako nás při mnichovské tragedii i Bůry! Pomluva že apartheid byla segregace a utlačování černochů je výsledkem anglické nenažranosti a hlouposti! Je to vzájemné respektování ras! Takže, černoši, hrajte si na vašem písečku a nechte nám ten svůj! Jenže kafři jsou pracovití asi tak jako arabové, radši si nakradou než by přiložili ruku k dílu! Taky si pořídili Nelsona Mandelu dvojnásobného usvědčeného vraha který za to seděl coby prezidenta! Jeho manželka si klidně dovolila dát k jídlu svojí služku, to je jako v pořádku?

 3. tyto bieli JARaci su naozaj naprosti idioti ze tam stale ostavaju. a to sa bavime o rokoch, nie ze toto prislo zo dna na den. navyse rusko im ako jedina krajina uz pred rokmi ponuklo azyl a polnohospodarsku podu na obrabanie. velmi malo ludi to vyuzilo.

  1. Přesně naopak, potomci Búrů mají koule, což se o čecháčcích nebo čobolech nedá říct. Ti utíkají vždy a všude, hlavně pro slevy do Lídlu…

 4. Otázka, kto právom patrí na územia Juhoafrickej republiky, bola vždy ostrá. Čierni a bieli ľudia už dlho bojovali o titul domorodý. V skutočnosti, Európski kolonizátori prišli do JA v XVII storočí,. Skutočnými pôvodnými obyvateľmi južnej Afriky – boli Bušmeni a Hottentots.
  Hottentots boli pastieri, s pokročilejšou kultúrou. Títo bojovní ľudia museli často bojovať s kolonizátormi o právo na svoju existenciu.
  Bušmeni ( by sa po správnosti mali volať Sánovia, lebo toto boli pôvodní obyvatelia juhu Afriky.), boli naopak, pokojní a tichí.
  Bušmen. Sánovia sa nachádzali na území, ktoré sa končilo na juhu Afriky a severnú hranicu tvorila rieka Zambezi. Do ich regiónu spadali púšte Namib aj Kalahari. Nikdy nemali žiadnu centralizovanú vládu, boli to slobodní ľudia v tom najširšom ponímaní. Spoločne so Sánmi obývali juh Afriky aj Hotentoti. Na rozdiel od Sánov, Hotentoti sa zdržovali v malých dedinách a snažili sa živiť chovaním dobytka a malým poľnohospodárstvom.
  Bieli prisťahovalci postupne hromadne vyhladzovali pôvodných obyvateľov a vytláčali ho bližšie k púšte Kalahari.
  Populácia Južnej Afriky je takmer 80% čierna Väčšina z nich sú Bantu. Patria medzi ne Zulu, Sotho, Tsonga, Xhosa, Tswana, Shangaan, Swazi a ďalšie.
  Je to aj z toho dôvodu že kolonizátori na prácu na svojich farmách využívali černošské obyvateľstvo Afriky ako otrokov.
  ….taktiež sú to mulati – potomkovia zmiešaných európskych a afrických manželstiev.

 5. Do roku 1994 žiadne ťažké zločiny černochov proti belochom nehrozili: apartheid bol prospešný pre každého občana JAR a pomerne často vykonávaný trest smrti tiež… Mandelu mali obesiť hneď na začiatku jeho „kariéry“!

 6. Stačí si přečíst něco na téma bůrské války. Bohužel, kam vkročil běloch, tam 1000 let tráva neroste. Bílé plemeno je nejagresivnější, viz kolonializace Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Indie atd. Tolik historie, to odesíráme teď. A ve 20. století kdo vyvolal všechny velké války na území Evropy, Afriky, Asie. Kdo se pasoval do role světového policajta aby nakradl co nejvíc nerostného bohatství a ovládl svět? Kdo nám neustále diktuje co si máme myslet a jak se máme chovat? Držet hubu a krok.. To nejsou negři, to jsou naši bílí „bratři“. A když se k tomu všemu přidají ještě různé ideologie, tak to je tragédie. Běloši bezesporu nejsou původními obyvateli Afriky přestože se teď snaží dokazovat nebo polemizovat „co bylo dřív, kuře nebo vejce?“ Nás je víc a jsme silnější, je to tedy naše? My jsme rozpolcená generace, z dějin vnímáme černochy jako zbídačované otroky a v současnosti, když expandují do Evropy, jako agresory a vrahy, kterým papež umývá nohy a my jsme za slabochy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout