Rusko potvrdilo smrt Prigožina, ale otázek je víc než odpovědí

Rusko potvrdilo smrt Prigožina, ale otázek je víc než odpovědí

Této kauze se věnují všechna média – mainstreamová i nemainstreamová – opravdu velmi detailně, tak se mi nejprve zdálo zbytečné ji komentovat.

Nakonec mne ovšem zaujalo jedno: Západní korporátní média bez rozdílu souhlasí s tím, že Prigožin zemřel (pokud někde byly pochybnosti, pak mi unikly, ale nemohu číst všechno) a nijak se v tomto ohledu nesnaží vyvrátit verzi Moskvy.

To je poněkud neobvyklé, protože pokud cokoli řekne Rusko, západní média to vždy otočí o 180 stupňů.

Druhou věcí je, že už mají jasno i o pachateli: tím je podle nich Putin, který měl údajně nechat Prigožina sestřelit. V podstatě jsem žádnou jinou mainstreamovou verzi nezaznamenala.

Nicméně Wagnerovci jsou u mnoha Rusů stále velmi populární – stejně jako Prigožin – zabitím Prigožina by si Putin velmi uškodil na popularitě.

Můj osobní názor je ten, že šlo pravděpodobně o stejné divadlo jako bylo to, které předvedli s údajným tažením na Moskvu. Prigožin možná stále žije, jen s jinou identitou a daleko od míst, kde by ho mohl někdo lehce poznat.

Ale samozřejmě to tak být nemusí a možná je skutečně mrtvý. Zkusme se tedy trochu zamyslet nad tím, co se vlastně mohlo stát a krátce si  shrnout pár zajímavých okolností, které se kolem kauzy zatím objevily.

Oficiálně upadl Prigožin v Rusku v nemilost přesně dva měsíce před svou smrtí. Poté, co pravidelná armáda náhodně nebo úmyslně vystřelila na jednotky svých Wagnerových jednotek, přičemž zřejmě zabila mnoho bojovníků.

Záhy přišla ze strany Prigožina doslovná smršť invektiv směrem na Moskvu.

Ve skutečnosti však šlo zřejmě o skvěle promyšlené divadlo, které bylo ještě průběžně přenášeno přes Twitter a Telegram celému světu.

CIA údajně investovala velké sumy peněz do tohoto puče, který se nakonec nestal. A skutečné nebo imaginární Prigožinovo povstání znamenalo, že i v Moskvě bylo možné zjistit, kdo je přítel a kdo nepřítel.

Ve skutečnosti je stále mnoho možností a řada myslitelných variant. A v Rusku je vyšetřování s otevřeným koncem. Ale i kdyby oficiálně Rusko zveřejnilo výsledek vyšetřování, nebyl by důvod tomu hned věřit. Zdravá nedůvěra je namístě vůči oběma stranám.

Nedávno se objevila informace, že si letadlo v den nehody prohlíželi cizí lidé a tvrdili, že ho chtějí koupit. Na veřejnost se dostalo video z mobilního telefonu z této návštěvy, na kterém tito lidé hovoří o designu interiéru.

Během této návštěvy mohli v letadle umístit výbušná zařízení. Proslýchá se, že takové výbušné zařízení mohlo být na záchodě. Za příčinu havárie se považuje výbuch ve vzduchu a většina zdrojů nyní předpokládá výbuch uvnitř letadla.

Krátce po nehodě ruské i západní zdroje hovořily o protiletadlové střele. Zdá se však, že trosky tuto teorii nepotvrzují.

Zajímavá byla také výpověď letušky Kristiny Raspopové, která mluvila telefonicky se svou rodinou před odletem.

Během rozhovoru se údajně zmínila o podivných manipulacích s letadlem a o tom, že bylo odvezeno kvůli unáhleným a nepochopitelným opravám. Raspopovová, která byla jednou z těch, kteří zahynuli při leteckém neštěstí, byla prý před letem také nervózní.

Podle webové stránky Flightradar 24, která zveřejňuje údaje o transpondérech, se Prigožinovo letadlo před havárií chovalo podivně.

Zřejmě letělo normálně ve výšce 8,5 kilometru západně od Moskvy, když náhle ztratilo výšku. Poté mělo opět vystoupat na 9,15 kilometru, pak několikrát klesat a stoupat, než se nakonec zřítilo k zemi.

Účet Mash Telegram, který je údajně blízký ruské rozvědce, tvrdil, že na palubě letadla byly ruční zbraně, munice a granáty. A že pravděpodobně nějakým způsobem vedly k pádu letadla.

Úmrtí Prigožina již sice mělo být potvrzeno testy DNA, ale stále je třeba tuto informaci brát s rezervou. Pokud by mu chtěli dopřát klidný zbytek života, pak by šlo o nejlepší způsob jak toho docílit. Ujistit svět, že je mrtvý.

Ale samozřejmě může být skutečně pravda, že je po smrti. Pak by bylo dobré si uvést několik možností, kdo za jeho smrtí může stát, Zdá se totiž, že západní média mají jasno – a je celkem jedno v jaké zemi, všude snad berou informace z téhož zdroje.

Jaké jsou tedy možné příčiny útoku na letadlo s Prigožinem?

 • Faktem je, že mnoho Ukrajinců chce Prigožinovu smrt. Ať už jde o oficiální Kyjev, ozbrojené síly a tajné služby Ukrajiny nebo „soukromé iniciativy“, mnozí by měli pochopitelný motiv vraždy nebo dokonce „zabití“ v kontextu války.
 • Mnoho západních národů a služeb jsou spojenci Kyjeva. Zabití mohlo být provedeno jako gesto přátelství.
 • Události v Africe kolem převratu v Nigeru vrcholí. Wagner byl zřejmě najat, aby hájil zájmy pučistů v Nigeru. Snaha o to, aby Niger zůstal de facto kolonií Francie a tím i EU, je v zájmu několika tajných služeb. Odstranění Wagnera je v tomto případě pro Západ přijatelná a rozumná strategie.
 • A podle informací vede nepřítomnost Wagnera v Mali k vzestupu afrického ISIS. Také tam by mohli opět přijet „chránit demokracii“ Francouzi a tím znovu převzít pnou kontrolu nad zemí a především jejím nerostným bohatstvím.
 • Pokud byl puč Wagnerovců skutečný a ne zinscenovaný, Putin by měl také velký zájem na trvalém ukončení napětí.
 • Bez ohledu na Putina měl Prigožin v ruských ozbrojených silách četné nepřátele. I odtud mohl „vát vítr.“

Z výše uvedených variant pak osobně preferuji tu „africkou“, protože význam doslova „ztracených kolonií“ byl nejen pro Francii, ale pro EU jako takovou poměrně značný.

Tamní obyvatelstvo dlouhodobě Wagnerovce podporovalo, což bylo znát i na demonstracích, kde vlály ruské vlajky. Odstranění Wagnerovců z Afriky by velmi usnadnilo opětné převzetí území Francií.

Skutečnost, že dvě letadla Wagnerovců byla ve vzduchu a současně se blížila k Moskvě, vyvolává mnoho dalších otázek a pochybností. Je skutečně představitelné, že dva nejdůležitější šéfové soukromé vojenské společnosti Utkin a Prigožin byli na palubě jednoho stroje?

Takové chování by bylo nerozumné a strategicky pošetilé a lze jej vysvětlit jedině lehkomyslností. Ale pokud jste skutečně údajným nepřítelem Putina, Ukrajiny a některých západních tajných služeb, nabízí se otázka, jak moc je taková nerozvážnost věrohodná.

Proto se jeví být nejblíže k pravdě spekulace, že je Prigožin stále naživu. Pro ruskou vládu by bylo snadné tvrdit, že zemřel, když je v bezpečí na neznámém místě s novým jménem…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 20 Průměrně: 4.6]

2 thoughts on “Rusko potvrdilo smrt Prigožina, ale otázek je víc než odpovědí

 1. Dobrý den paní Slovanko,
  nenašel jsem zdroj, takže nemůžu potvrdit ani vyvrátit.
  Zadal jsem číslo letu JP (RA02795) na Flightradar24.com, a píše mi, že data nejsou k dispozici.
  Jen to, že letadlo je provozované Nepálskými aerolinkami.
  Možná s nějakým placeným přístupem to možné je, ten já nemám. (Teď vidím, že tam je zobrazen zámek, takže mám asi smolíka.)
  Podle toho vašeho grafu kolísala výška.
  Podle grafu, který zveřejnil z FL24 na platformě Substack nějaký přispěvatel zvaný Simplicius76, tak naopak kolísala rychlost a oproti tomu (nelogicky) výška neustále stoupala.
  https://simplicius76.substack.com/p/special-report-the-curtain-closes
  Já byl podroben určitému technickému vzdělání, takže se spíše přikláním k vašemu grafu z FL24.
  Ale jak jsem psal, nemám možnost ty data ověřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout