Rakouský ekonom, který se účastnil summitu BRICS: „Dedolarizace je revolucí v ekonomické historii“

Rakouský ekonom, který se účastnil summitu BRICS: „Dedolarizace je revolucí v ekonomické historii“

Nedávný summit BRICS představuje skutečný bod obratu: odklon od „světového policajta USA“ směrem k multipolárnímu světu. Plán dedolarizace, který má vysokou šanci na úspěch vzhledem k ekonomické síle vznikající aliance, je působivý.

Thomas Bachheimer, hlavní ekonom Goldvorsorge.at, byl jediným Rakušanem na setkání v Johannesburgu (Jižní Afrika).

V rozhovoru pro „Der Status“ popisuje tento odborník žijící v Dubaji své dojmy a vysvětluje, proč se odklon od předchozího světového řádu rovná „revoluci v ekonomické historii“ a jak může Evropa v této situaci obstát.

Vážený pane Bachheimere, byl jste jediným Rakušanem na summitu BRICS. Jaké jsou vaše klíčové poznatky ohledně nové měnové unie pro alianci BRICS?

Bachheimer: Pravděpodobně nejdůležitějším poznatkem bylo, že žádná měnová unie ZATÍM neexistuje. Očekávalo se předem, že státy oznámí vnitřní zúčtovací měnu BRICS pro mezinárodní obchod mezi zeměmi BRICS, ale nebylo tomu tak.

Spíše opakovaně potvrdili, že budou méně používat USD a více se spoléhat na své vlastní měny. Některé hlavy států (celkem bylo přítomno více než 60 hlav států) však použily slovo „dedolarizace.“ To znamená, že USD byla mu vyhlášena válka.

K tomu však státy potřebují společnou měnu vypořádání, protože národní měny všech zemí BRICS nemohou být dlouhodobě používány mezinárodně.

Ani jedna z měn (brazilský real, ruský rubl, indická rupie, čínský renminbi/yuan a jihoafrický rand) nemá za sebou finanční architekturu, aby se vyrovnala s takovým herkulovským úkolem měnové politiky. Můj odhad je, že ještě nedokončili konstrukci měny a pracují s ní.

To je patrné ze skutečnosti, že „Nová rozvojová banka“ byla umístěna do centra pozornosti. Byla založena v roce 2013 a sídlí v Šanghaji a bude působit jako mezinárodní centrální banka pro konfederaci států, podobně jako ECB.

Jaké byly vaše nejzajímavější postřehy na místě?

Pravděpodobně nejzajímavějším zjištěním je skutečnost, že se zeměmi BRICS, jejich novými členy a aspiranty se vyvinula politická skupina, která věří, že za ní stojí více než 60% světové populace a brzy více než 50% světového hrubého domácího produktu a mluví jedním hlasem – poprvé v lidské historii.

Předchozí, samozvaný světový policajt USA se 4% lidí a NATO (celkem 13%) se dosud rozhodoval zcela sám; Co je „správné“ a co je „špatné“; kdo je „dobrý“ a kdo je „zlý“ a které hodnoty jsou celosvětově ty „správné.“

USA, NATO a „západní společenství hodnot“ se pravděpodobně budou muset vzdát své autokracie v záležitostech „světové vlády.“ Samotná fakta (populace a hospodářská výkonnost, stejně jako hospodářský růst) hovoří sama za sebe a svět se od nynějška bude posouvat kupředu v multipolárním dialogu.

To bylo také podpořeno skutečností, že generální tajemník OSN Guterres byl přítomen a výslovně uvítal tuto novou multipolaritu.

Na našem kontinentu je naopak nedostatek surovin a my proto sklouzáváme do energetického problému. Jak má Evropa obstát ve světě?

Nejdůležitější bude, aby Evropané brali své demokratické možnosti vážněji a zachovali je.

Se zvolením ideologizovaných vizionářů ve věku 20 až 30 let, kteří staví vědecky neprokazatelné hrozby do centra politiky a staví je do opatření, která nelze financovat z rozpočtových zdrojů, která jsou také doprovázena přísnými omezeními osobní svobody, bude Evropa stěží schopna čelit výzvám.

Kromě toho by bylo dobré navázat přátelský pozitivní vztah s novým mezinárodním světem a ekonomickou mocností. Otevřeli své dveře dokořán, zejména proto, že nás také potřebují jako zákazníky pro suroviny a zboží, které vyrábějí.

Politika demarkace od států bohatých na energii a zdroje z ideologických důvodů MUSÍ skončit a SKONČÍ. To však lze urychlit pouze u volebních uren.

Jaké jsou důsledky dedolarizace – a kdy ji můžeme očekávat?

USA už dlouho hrají triky se svým privilegiem být světovou rezervní měnou. Proto vždy existovaly nesmělé pokusy o dedolarizaci – ale ty byly vždy potlačeny v zárodku.

S novým sebevědomím rozvojových zemí – v neposlední řadě díky vzniku zemí BRICS – však dedolarizace v posledních letech rychle pokročila a od zmrazení držby ruských centrálních bank nabírá na síle.

To ukazuje, že akcie amerického dolaru jako vypořádací měny, stejně jako na celkových globálních měnových rezervách, prudce poklesly.

To znamená, že poptávka po USD klesá. A když poptávka po „zboží“ – nebo v tomto případě „penězích“ – klesá, jeho cena také klesá. To znamená, že pro držitele amerických dolarů a držitelů eura (euro je silně propleteno s USD) se mnoho (dovážených) produktů stává mnohem dražšími.

Kromě toho se mnoho nevyužitých amerických dolarů vrací do USA ze zahraničí – velmi jednoduše řečeno – což by mohlo vést k masivnímu nárůstu cen.

Na meta-úrovni tato dedolarizace neznamená nic jiného, než že po 60 letech, kdy kupující a zákazníci komodit určovali cenu, formu vypořádání a měnu vypořádání, nyní prodávající uchopili otěže a budou určovat, v jaké formě a jakými penězi bude mezinárodní obchod financován.

A pokud se producenti rozhodnou, těžko to budou dělat s „fantazijními penězi,“ kterým se lze libovolně vyhnout, jak tomu bylo doposud, ale s penězi nějakým způsobem pokrytými! To není nic menšího než revoluce v hospodářských dějinách!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 23 Průměrně: 5]

One thought on “Rakouský ekonom, který se účastnil summitu BRICS: „Dedolarizace je revolucí v ekonomické historii“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout