Američtí okupanti si stěžují na snahy vyhnat je ze Sýrie, došlo ke střetu ruského a amerického letadla

Američtí okupanti si stěžují na snahy vyhnat je ze Sýrie, došlo ke střetu ruského a amerického letadla

Sýrie je již roky okupována ze strana USA, což ovšem Západ nijak nezajímá, protože tato okupace, krádeže ropy, výcvik džihádistů a uzurpování nejúrodnější půdy v zemi jsou přece „dovozem demokracie.“

Nedávno se objevily informace o tom, že koalice Íránu, Ruska a Sýrie hodlá americké okupanty vyhnat ze země. Zatím bránil většímu konfliktu fakt, že nikdo neměl zájem o střet dvou jaderně vyzbrojených zemí, byť na území třetí země.

Ale zdá se, že nyní skutečně dochází k eskalaci situace.

Američtí představitelé uvedli, že ruská stíhačka letěla v blízkosti amerického průzkumného letadla nad Sýrií, což ho donutilo letět nevyzpytatelně a to ohrozilo životy čtyř amerických členů posádky, informoval v úterý Politico.

Americký zpravodajský kanál citoval americké představitele, kteří uvedli, že poslední incident, ke kterému došlo v neděli, byl „významnou eskalací v sérii konfrontací mezi americkými a ruskými letadly v Sýrii v posledních týdnech,“ a dodal, že „zachycení ruského letadla Su-35 bránilo americké posádce bezpečně provozovat své letadlo MC-12.“

Američtí představitelé popsali incident jako „novou úroveň nebezpečného chování, které by mohlo vést k nehodě nebo ztrátě života“.

Úředníci tvrdili, že MC-12, dvoumotorový turbovrtulový letoun, prováděl sledování na podporu operací proti ISIS v Sýrii.

Moskva však obvinila americké síly v Sýrii z podpory ISIS, aby si udržely páku proti syrské vládě, kterou se Washington snaží už od roku 2011 svrhnout prostřednictvím skryté podpory extremistických skupin spojených s Al-Káidou.

Americké síly zřídily několik základen a okupují velké pásy severovýchodní Sýrie od doby kdy na konci roku 2015 uzavřely USA partnerství s Kurdy vedenými Syrskými demokratickými silami (SDF), odnoží Kurdské strany pracujících (PKK).

To umožňuje USA kontrolovat většinu syrských energetických a pšeničných regionů, aby zabránily úsilí Damašku o obnovu země po více než deseti letech války.

Americké síly pravidelně rabují syrskou ropu a přepravují ji ve velkých konvojích tankerů přes hranici na americké základny v Iráku pro další prodej přes Turecko.

Partnerství USA s SDF přišlo v reakci na intervenci ruského letectva do války v září 2015, která zabránila pádu Damašku do rukou USA, Velké Británie, Turecka a extremistických skupin podporovaných Perským zálivem, včetně Fronty an-Nusra a ISIS.

V důsledku toho jsou americké i ruské bojové letouny aktivní nad syrskou oblohou, což vyžaduje dekonfliktní mechanismy, aby se zabránilo přímé konfrontaci mezi dvěma jaderně vyzbrojenými mocnostmi.

V roce 2016 američtí vojenští představitelé nařídili bombardování vojáků syrské armády bojující proti ISIS poblíž města Deir Ezzor, přičemž ignorovali ruské výzvy na určené dekonfliktní lince. Americký útok zabil 100 syrských vojáků, zatímco umožnil ISIS získat strategickou pozici v Deir Ezzor.

Podle amerických představitelů ruské a íránské síly v Sýrii se nyní koordinují, aby nakonec donutily jednotky Washingtonu stáhnout se ze země.

„Existuje souběh zájmů mezi těmito třemi skupinami, Íránci, Rusy a Syřany. Vidím důkazy o operačním plánování mezi vedením jednotek Quds na střední úrovni, které operují v Sýrii, a ruskými silami, které operují v Sýrii,“ řekl anonymní úředník Al-Monitoru.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 32 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Američtí okupanti si stěžují na snahy vyhnat je ze Sýrie, došlo ke střetu ruského a amerického letadla

  1. Kto považuje Assada za krutého diktátora a nevadia mu zločiny Saudskej Arábie vrátane vojny v Jemene a šírenia vahhábizmu po svete, zaslúži si smrť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *