USA vedly roky trvající stínovou válku proti Wagnerově skupině v Africe

USA vedly roky trvající stínovou válku proti Wagnerově skupině v Africe

Mezi mnoha odtajněnými dokumenty Pentagonu nebyly zdaleka pouze informace o operacích na Ukrajině, ale také takové, které se týkaly působení USA v dalších částech světa, mimo jiné i v Africe.

Americké speciální jednotky a zpravodajské služby vedou zástupnou válku zaměřenou na narušení ruských žoldáků skupiny Wagner na Středním východě a v severní Africe, jak ukazují nedávno odhalené úniky Pentagonu.

Bidenova administrativa dlouhodobě vyjadřuje znepokojení nad rolí Wagnerovců nejen na Ukrajině, kde stojí v čele snah o ruské vítězství nad Bachmutem, ale zejména nad její rozšiřující se přítomností v Africe.

Zdá se, že tato stínová válka probíhala roky ještě před válkou na Ukrajině, přičemž tajné dokumenty, které se poprvé objevily na Discordu, potvrzují, že americká armáda aktivně útočí na bojovníky Wagnera v tajných operacích.

Washington Post byl první, kdo upozornil na americké zpravodajské informace spojené s Wagnerem, a uvádí následující:

Jeden dokument v seznamu uvádí téměř tucet „kinetických“ a dalších možností, které by mohly být použity jako součást „koordinovaného úsilí USA a spojenců o narušení.“ Soubory navrhují poskytnout informace o cílení, které by pomohly ukrajinským silám zabít velitele Wagnera, a citují ochotu dalších spojenců přijmout podobná smrtící opatření proti Wagnerovým uzlům v Africe.

Post však zdůrazňuje, že tyto operace udělaly jen málo pro snížení Wagnerovy přítomnosti a operací. Zajímavé je, že je zde dokonce zmínka o velkém incidentu v Libyi:

A přesto existuje jen málo věcí, které by naznačovaly, že CIA, Pentagon nebo jiné agentury způsobily Wagnerovi více než malé nezdary během šestiletého období, během něhož žoldnéřská skupina, kontrolovaná Putinovým spojencem Prigožinem, získala strategické opěrné body v nejméně osmi afrických zemích, mezi 13 národy, kde Prigožin působil v nějaké funkci. 

Jediný přímý vojenský úder zmíněný ve spisech se týká „úspěšného, blíže nespecifikovaného útoku v Libyi, který zničil logistické letadlo Wagnerovců.“ Dokument neposkytuje žádné další podrobnosti o operaci nebo proč bylo cílem toto jediné letadlo – součást mnohem větší flotily Wagnerovců.

Zůstává nejasné, zda byla libyjská operace provedena za použití amerických proxy sil na zemi (jako jsou USA vycvičené libyjské milice), nebo zda to byl přímý útok speciálních sil nebo CIA. Pravděpodobně to byl první scénář, vzhledem k extrémnímu riziku pro americká komanda v Libyi.

Ruská státní média mezitím také vzala na vědomí tento příběh, přičemž RT tento týden napsala, že „druhý příběh založený na úniku zveřejněný Postem v pondělí cituje dokument obviňující ukrajinskou vojenskou zpravodajskou službu GUR a jejího šéfa Kirilla Budanova, že plánovali útok na důstojníky Wagnera v Mali.“

Rusko tvrdí, že to ukazuje na záměrnou kampaň s cílem zavraždit velitele Wagnerovců.

V poslední době Západ dokonce obvinil z rozvíjející se súdánské krize Rusko a jeho žoldáky.

USA vidí Wagnera v Africe jako součást širšího úsilí o rozšíření ruského vlivu na kontinentu.

Wagner je také dlouhodobě aktivní v Sýrii. A to od té doby, co prezident Asad v roce 2015 pozval do konfliktu ruské spojenecké síly.

K uvedenému jen připomínám, že konkrétně Mali nedávno zažalovalo u OSN Francii a další lokaje z NATO (včetně ČR) za to, že pomáhali džihádistům z afrického ISIS, které také údajně vyzbrojovali.

K výše zmíněné Libyi pak připomínám, že opět právě NATO bylo tím, kdo zemi v roce 2011 totálně rozvrátil, nechal zabít Kaddáfího a zajistil volnou cestu do Evropy pro džihádisty z celé Afriky….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.8]

4 thoughts on “USA vedly roky trvající stínovou válku proti Wagnerově skupině v Africe

  1. Na tom je nejzajímavější, že Wagnerovci jsou aktivní tam , kde pozvali ruské spojenecké síly oficiální představitelé států , podobně , jak prezident Asad v roce 2015 , tak i ostatní, na rozdíl od USA, kteří tyto země napadají při „vývozu demokracie“ a to nikomu na světě nevadí, tedy nesmí vadit…;-))))

  2. No ještě že unikli nějaké ty veletajné dokumenty z toho slavného pentagonu, jinak by se asi svět nedozvěděl o jejich hrdinských činech, ale pouze o zbabělých útěcích. U-SSA umí „vítězit“ jen velkou tlamou a slovem buď psaným nebo vyřčeným.

  3. Netuším, čo sa deje. 99%, myslím, tiež tak. Pamätám si článok, v ktorom napísali, že predstavitelia štátov sa DOHODLI na embargu spravodajstva z Afriky (v čase konfliktu Tunis, Lýbia) . Vtedy som spozornela. Prečo? O rok, dva na to prišla plandémia. Dnes viem, aké má obladačky v kúpeľni „celebrita“, neviem ale, čo sa deje, napr. v Turecku a Sýri s ľuďmi, čo prežili. Tie „obkladačky“ sú pre nás asi dôležitejšie-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout