Mali obviňuje Francii ze spolupráce s džihádisty, posílá žalobu do OSN

Mali obviňuje Francii ze spolupráce s džihádisty, posílá žalobu do OSN

Připomínám, že toto obvinění padlo již asi před rokem, kdy byli francouzští a další evropští vojáci (včetně těch našich) obviněni z výcviku džihádistů  na severu země. Již v té době malijská vláda vyzvala nikým nezvané Francouze, aby i se svými lokaji odtáhli. Mezitím proběhla v Bamaku řada protestů, ale marně, odchodu okupačních vojsk, které nikdy tamní vláda nepozvala, se Malijci dočkali až nyní.

Malijská vláda po odchodu Francouzů znovu zopakovala, že má pádné důkazy o tom, že Francouzi ve skutečnosti v zemi cvičili islámské radikály, hlásící se k ISIS. Ti zavádí na obsazených územích poměrně tvrdé právo šaría, včetně příslušných trestů jako například sekání končetin.

Připomínám, že obvinění z pomoci džihádistům se týká i našich vojáků, kteří tam působili vedle Francouzů. Skutečným důvodem angažmá Francie v zemi byl zřejmě dohled nad tamními uranovými a zlatými doly.

Malijský ministr zahraničí obviňuje Francii, že se spolčila se stejnými islámskými extremisty, proti nimž údajně bojovala téměř deset let, dokud její vojáci počátkem tohoto týdne neodešli, což francouzská vláda ostře popřela.

Poslední francouzští vojáci z operace Barkhane opustili Mali v pondělí poté, co se vztahy  s vůdcem malijské junty, který se chopil moci před dvěma lety, prudce zhoršily.

„Malijská vláda má několik důkazů, že toto flagrantní narušení malijského vzdušného prostoru bylo Francií využito ke shromažďování zpravodajských informací pro teroristické skupiny operující v Sahelu a k tomu, aby jim shazovala zbraně a munici,“ napsal ministr zahraničí Abdoulaye Diop ve svém dopise OSN.

Malijská vláda požádala OSN, aby „pracovala na zajištění toho, aby Francouzská republika okamžitě ukončila své akty agrese proti Mali“.

Francouzské velvyslanectví v Mali důrazně popřelo obvinění v tweetu zveřejněném ve středu.

„Francie nikdy přímo ani nepřímo nepodporovala tyto teroristické skupiny, které zůstávají jejími označenými nepřáteli po celé planetě,“ uvedlo velvyslanectví na Twitteru.

Francouzská armáda odmítla dopis malijského ministra zahraničí komentovat a označila ho za „diplomatickou a politickou záležitost“.

Ať už je to jak chce, tak o tom, že Francouzi  a vojáci z dalších evropských zemí ve skutečnosti vyzbrojují a trénují džihádisty, se hovořilo již nějakou dobu. Pokud je – jak potvrdila i tamní vláda – do země nikdo nezval, neměli tam každopádně co dělat a poskytnout vládě případně jen zbraně a vojenskou techniku, což bylo jediné, oč malijská vláda Francii žádala…

O nedávné situaci v Mali  a názoru tamních obyvatel na nezvaná vojska, jste si mohli přečíst zde nebo zde. Na videu níže můžete vidět jeden z mnoha protestů v Bamaku (z doby asi před rokem):

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout