Stávky ve francouzských rafinériích se šíří, pohonné hmoty jsou na příděl (videa)

Stávky ve francouzských rafinériích se šíří, pohonné hmoty jsou na příděl (videa)

Akcionáři francouzských rafinerií získali rekordně vysoké dividendy, což se nelíbí špatně placeným zaměstnancům, kteří se – podobně jako každý jiný Evropan – potýkají s výrazně zvýšenými životními náklady.

Zaměstnanci „TotalEnergies“ požadují okamžité zvýšení platů o 10 procent a jsou pobouřeni tím, že společnost mohla kvůli růstu cen energií rozdělit akcionářům dividendy ve výši více než osm miliard eur.

Tři francouzské rafinérie „Total“ stávkují již tři týdny a jeden sklad paliva byl před dvěma týdny pomalu uzavřen. Původně měla odstávka práce trvat jen tři dny, ale „TotalEnergies“ nechce kvůli navýšení mezd o 3,5 procenta začít dříve než v polovině listopadu. V neděli však bylo dělníkům přislíbeno říjnové slyšení, pokud stávku zastaví. Podobně je na tom i „ExxonMobil“, kde podle odborů stávkuje kolem 70 procent zaměstnanců.

Podle agentury Reuters se množství paliva vyrobeného francouzskými ropnými rafinériemi snížilo o více než 60 procent. Zejména v okolí Paříže a na severu země jsou místa, kde musíte čekat dvě hodiny na naplnění. Na čerpací stanici byla nálada tak vyhrocená, že jeden motorista několikrát bodl druhého s tím, že předbíhá.

K tomu ovšem došlo před pár dny. Včera se již situace stala natolik alarmující, že takřka nebylo co tankovat. Při tankování není povoleno naplnit si celou nádrž, aby se dostalo i na ostatní. Po naplnění nejnutnějšího množství je pak řidič nucen čerpání pohonných hmot ukončit.

Na to, jaká je nyní situace ve Francii, se můžete podívat na videích níže:

I policejní auta mají problém s tankováním:

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Stávky ve francouzských rafinériích se šíří, pohonné hmoty jsou na příděl (videa)

  1. Zastavím sa pri firme TotalEnergies. Áno, je to tá firma, ktorá z miliárd ziskaných vycicaním robotníkov financuje cyklistickú stajňu na čele s Petrom Saganom…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout