V Německu zakázali balet „Louskáček“ – prý je rasistický

Co budou v Německu zakazovat příště? Nedávno zakázali používání slova „mouřenín“, nesmí se používat pojem „černý pasažér“ či „černá jízda“  a mnohá staletí stará umělecká díla mění názvy na politicky více korektní.

Po rozhodnutí Berlínského státního baletu odstranit klasický balet Louskáček kvůli politické korektnosti a údajnému rasismu tento krok kritizoval ruský  velvyslanec v Německu Sergej Netšajev.

„Vymazání v programech je bolestivou připomínkou dobře známého vývoje z minulosti a může vyvolat jen obavy,“ varoval ve středu v článku publikovaném v Berliner Zeitung.

Balet o Donu Quijotovi, který nahradí Louskáčka, obsahuje podle Netšajeva také „urážlivé prvky“.

Diplomat zároveň poznamenal, že „je uklidňující, že cancel culture, která v Německu nabírá na síle, neodpovídá většině skutečné nálady obyvatelstva“.

Netšajev napsal, že radikální interpretace politické korektnosti nadále znemožňuje, aby si lidé mohli vychutnat  klasiku z historické perspektivy, i když některá díla mají prvky, které mohou být pro moderní publikum nepříjemné. Pokračoval tím, že diváci v Berlíně se mohli utěšovat po letošním zrušením Čajkovského baletu sledováním prvotřídních přenosů z Ruska, kde baletní představení stále pokračuje ve své nezměněné podobě.

Minulý týden Berlínský státní balet oznámil, že v této sezóně nebude hrát Louskáčka kvůli stereotypním formám reprezentace.

„Ukázalo se, že některé pasáže v naší současné  verzi  Louskáčka – ztvárnění originálu z roku 1892 – mohou být vnímány jako hanlivé. Například čínské taneční kostýmy vycházejí z tehdejších kostýmních kreseb, které mají karikaturní nádech, který nemá nic společného s autentickou čínskou kulturou a je základem stereotypů,“ vysvětlil své rozhodnutí Berlínský státní balet.

Další starostí baletu je použití blackface (začerněné tváře) v některých představeních.

Již v roce 2015 se objevily stížnosti z publika, které chce vzít státní balet vážně.

V podcastu Berlínský státní balet již dříve diskutoval pod názvem „Balety pro budoucnost?“, zda by měl být klasický balet zakázán, cenzurován nebo jen komentován.

„Takzvané tři C: Cancel Culture, Censorship a Contextualization jsou na debatu,“ uvedl baletní soubor.

Jedním z hostů podcastu byla transgender tanečnice Black Pearl de Almeida Lima, která vyzvala k zákazu klasického baletu.

Residenzkünstler – Subs_Dance Festival
Black Pearl de Almeida Lima

„Proč stále děláme tyto balety? Neměli bychom lpět na tradici, pokud tato tradice ubližuje lidem,“ zdůraznil.

Je tedy snad tato transka tou „správnou“ kulturou??? Pro Němce zřejmě ano…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout