Turecko protestuje proti rozhodnutí soudu EU, že zaměstnavatelé mohou zakázat muslimkám nosit hidžáb

V tomto případě se nejedná o první podobný protest proti rozhodnutí některých evropských soudních orgánů, ať už těch národních nebo soudů EU. Zatímco Turecko nedbá jakýchkoli výhrad proti konverzím desítek kostelů po celé zemi na mešity, evropské země mají Turecko bezpodmínečně poslouchat. Tedy tak si to alespoň zřejmě turecký sultán představuje. Nestačí, že na základě tlaku nejen Turecka, ale i ostatních muslimských zemí, zavádí jednotlivé státy EU zákon proti rouhání podle práva šaría (jen s tím rozdílem, že v EU se jmenuje „zákon o předsudečné nenávisti“), máme se i v dalších ohledech řídit právě právem šaría?

Jak jistě všichni víte, tak nedávno soudce v EU cosi „osvítilo“, neboť dali zelenou všem zaměstnavatelům v zemích EU, kteří by chtěli na svém pracovišti zakázat hidžáb či jiný náboženský symbol. Tato možnost ovšem neplatí v zemích, které mají zákon výslovně nastaven tak, že  v dané zemi nelze hidžáb zakázat (např. v ČR to nelze uplatnit na školách, kde současná vláda přímo přikazuje školám povinnost hidžáby akceptovat, takže je nesmí zakázat).

Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obvinil EU, že „přijímá“ fašistickou minulost evropského kontinentu poté, co nejvyšší soud rozhodl, že zaměstnavatelé mohou zakázat náboženské symboly, včetně šátku.

„Rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD) z tohoto týdne je špatné a  jde o pokus o propůjčení legitimity rasismu“, uvedl v sobotu na Twitteru Fahrettin Altun, ředitel komunikace úřadu prezidenta Erdogana. Řekl, že je neuvěřitelné, že se fašismus právě rozšířil k soudům EU, a dodal, že namísto odsouzení své temné minulosti se ji nyní Evropa snaží přijmout.

K uvedenému jen dodávám, že islám není rasa a minulost Evropy není tak krvavá jako minulost dobývání Osmanské říše. Naráží-li Erdoganův mluvčí na Hitlera, pak bych ráda připomněla, že s nacisty nadšeně spolupracovali i Turci, stejně jako další islámské země….

ESD ve čtvrtek schválil přelomové rozhodnutí, které uvádí, že zaměstnavatelé, kteří mají skutečnou potřebu zachovat náboženskou neutralitu, mají právo zakázat pracovníkům nosit viditelné náboženské symboly.

Soud přezkoumal dva samostatné případy, které podaly dvě muslimky z Německa, pokladní v drogerii a pečovatelka, které tvrdily, že je jejich zaměstnavatelé diskriminovali tím, že jim nedovolili nosit šátky. ESD potvrdil, že zaměstnavatelé mohou mít oprávněné důvody k prosazování náboženství neutrálního dress code a mohou tak učinit, pokud se k symbolům různých vyznání chovají stejně. Zákon tak tedy nemíří jen na muslimy, ale zaměstnavatelé mohou zakázat třeba i řetízek s křížkem.

Zákonem nařízená náboženská neutralita na pracovištích v některých evropských zemích je již dlouho spornou otázkou, přičemž ochránci muslimských práv tvrdí, že muslimové jsou takovými omezeními nepoměrně postiženi.

Erdogan, jehož strana je silně proislámská a prosazuje zavedení práva šaría, je jedním z nejhlasitějších kritiků toho, co vnímá jako evropskou zaujatost vůči muslimům. Turecké ministerstvo zahraničí v neděli rozsudek ESD odsoudilo a označilo ho za „nový příklad snahy dát islamofobii a nesnášenlivosti vůči muslimům institucionální a právní identitu v Evropě“.

Vazby mezi Bruselem a Ankarou, které po desetiletí usilovaly o členství Turecka v EU, se nyní zhoršují. Tento vztah zhoršuje nepřeberné množství otázek, od územních sporů mezi Tureckem a Řeckem až po složitou situaci s  ilegály, kteří se snaží dostat do Evropy přes Turecko.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Turecko protestuje proti rozhodnutí soudu EU, že zaměstnavatelé mohou zakázat muslimkám nosit hidžáb

 1. Tak hlavně že Švédky, když navštívily Írán, zabalili si kebule do ručníků, aby neurazily.
  To by byl Erďa hloupej, aby nepřitlačil na pilu, když se mu naskýtá taková možnost.
  Bruselští by si měli srovnat noty, ujasnit si, co vlastně chtějí. Takhle je z toho jeden zmatený, že?

 2. tady si dovolím s autorkou trochu polemizovat-čí historie je krvavější je sporné,protože obojí bez servítek expandovalo na cizí ůzemí a obojí-islám i křesťanství bylo všude šířeno ohněm i mečem-ostatně domorodci v obou amerikách,africe nebo asii,oběti svaté inkvizice,zločinců z řad křesťanů(v Irsku ještě v 90 letech)ale i evropané,kteří nechtěli přijmout křesťanství,či se za WW2 ocitli na straně menšin(třeba pravoslavní v ultrakatolickém chorvatsku)by o zločinech církve svaté a vůbec celého křesťanského náboženství mohli také hodně dlouho vyprávět..
  A s nacisty nadšeně spolupracovali mimo autorkou zmiňovaných i prakticky všechny národy křesťanské evropy..
  Tím nechci nějak sympatizovat s tím,aby se ten tureckej blbeček sral do věcí,po kterých mu nic není!!!

 3. Ano, verdikt „našeho“ soudu je naprosto ostudný, povolením nošení symbolů a propagace is lámu ve školách. Pokud se nechceme podvolit is lamu, je třeba usilovat o jeho zákaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout