Afghánec dostal směšný trest za znásilnění třináctileté Švédky, která se po činu pokusila o sebevraždu

Afghánec dostal směšný trest za znásilnění třináctileté Švédky, která se po činu pokusila o sebevraždu

Znásilnění nezletilé dívky, navíc v situaci, kdy muslimský vetřelec moc dobře věděl, že je infikovaný vysoce nakažlivou chorobou, kterou může při znásilnění přenést na svoji oběť, je zřejmě pro švédskou justici zcela marginálním činem. Alespoň podle toho, jaký „trest“ afghánský vetřelec s uzbeckými kořeny za znásilnění dostal. Na druhou stranu se opět potvrdila špatná výchova, kdy se dívka netušíc cokoli zlého, dala do řeči s muslimským vetřelcem, aniž by u ní fungovala potřebná ostražitost.

Švédská dospívající dívka se rozhodla setkat se sirotkem „bez doprovodu“ z Afghánistánu. Ten toho využil a dívku přes její odpor znásilnil. Muž věděl, že má hepatitidu, ale popírá – přesto, že byl informován – že věděl, že dívku mohl nakazit prostřednictvím pohlavního styku. Státní zástupce požádal o vyhoštění, ale okresní soud se rozhodl žalobu zamítnout. Dívka se záhy po incidentu pokusila o sebevraždu.

13. srpna 2020 byla 13letá Švédka znásilněna v lesoparku na odpočívadle s grilem ve Falunu „sirotkem bez doprovodu“ Manzullou, který se narodil v roce 2000 v Afghánistánu. Manzulla věděl, že je dívce jen 13 let poté, co byl na tuto skutečnost už dříve upozorněn její sestrou, která si všimla, že se o ni „sirotek“ zajímá.

Manzulla věděl, že má hepatitidu B. Tvrdil, že si nebyl vědom toho, že je nemoc sexuálně přenosná, což však není pravda, neboť lékaři ve Švédsku o infekčnosti a možnosti přenosu této choroby informují. Neléčená, hepatitida B může způsobit vážné poškození jater a v některých případech se onemocnění stává chronickým.

Dívka řekla policii, že ona a dvě přítelkyně byly u školy, když tři mírně opilí „kluci“ přišli k nim. Pamatuje si, jak z nich cítila alkohol. Jeden z kluků, který byl později identifikován jako Manzulla, se ji snažil objímat a držet za ruku.

Začal dívce dávat polibky na tvář a objímat ji, tvrdě se k ní přitiskl a zeptal se: „Jsi panna?“. Cítila nepříjemný pocit. Aby zjistila jeho totožnost, souhlasila, že nechá své kontaktní informace prostřednictvím aplikace Snapchat. Pak odešla ke svým kamarádkám.

21. června, téměř dva měsíce před znásilněním, se sestra dívky spojila s Manzullou prostřednictvím Messengeru, přičemž ho informovala, že jeho obtěžování bylo nezákonné.

13. srpna pak třináctiletá dívka napsala Manzullovi na Messenger, že by se s ním chtěla setkat, aby si promluvila o incidentu, k němuž došlo ve škole. On tvrdil, že si to nepamatuje.

Bylo to poprvé, co přišli do kontaktu přes internet. Dívka informovala Manzullu, že jí je 13 let a on odpověděl, že je mu 18 let.

Poté, co se dohodli na setkání, Manzulla přijel na kole na její adresu. Řekla, že chce jít na houpačku, ale Manzulla řekl, že by chtěl jít do blízkého háje. V místě je gril s lavičkami, kde seděli vedle sebe a mluvili. Manzulla chtěl, aby ho dívka políbila, ale ona to rozhodně odmítla.

Místo toho, aby respektoval dívčino odmítnutí, začala ji Manzulla pevně objímat a posléze i škrtit. Přitlačil ji na jednu z laviček a začal jí sundávat kalhoty, boty a kalhotky.

Neodvážila se nejprve vzdorovat, ale když jí Manzulla položil ruce na ramena, odstrčila ho. On ji pak silou srazil na zem na záda. Náraz o zem jí způsobil poranění a dlouhodobé bolesti zad.

Manzulla pak provedl brutální vaginální znásilnění, zatímco držel dívku za zápěstí. Útok trval tři až čtyři minuty, přičemž dívka pak byla paralyzována strachem.

Když se opodál ozvaly hlasy přicházejících lidí, Manzulla se polekal, rychle si natáhl kalhoty a nařídil dívce, aby se také oblékla. Manzulla pak sedl na kolo a z místa ujel.

Doma se dívka rozplakala a třásla se. Osprchovala se, oblékla si čisté oblečení a pak zavolala matce, která se vrátila domů ve společnosti dívčiny tety.

Dívka při výslechu uvádí, že se osprchovala, protože zpočátku neměla v úmyslu podat stížnost na znásilnění. To proto, že se obviňovala z toho, co se stalo. Místo toho se rozhodla odstranit Manzullu z chatu a zablokovat ho.

Ve zprávě, kterou dívka poslala svému bratrovi, se obviňuje ze znásilnění. Z toho, že si za to kvůli své důvěřivosti mohla sama. Dívka se pak také pokusila o sebevraždu.

Manzulla během policejního výslechu tvrdil, že se o jejich věku nebavili a že otlak na dívčině krku nebyl od jeho škrcení. Také tvrdil, že to byla nezletilá dívka, která zahájila pohlavní styk. V jeho verzi událostí se dívka svlékla, lehla si na lavičku a řekla: „Prostě mě ošukej.“

Manzulla dále tvrdil, že údajně vytáhl penis před ejakulací, aby se zabránilo těhotenství. Poté mu prý dívka poděkovala za pohlavní styk. Podle Manzully, až když odešli z místa činu, řekla něco o tom, že se setkali, když ji obtěžoval dříve ve škole. Tvrdil, že nic takového neudělal.

Manzulla také tvrdí, že dívka se do té doby nezmínila o tom, že je mladší 15 let. Říká, že když zjistil, že je jí 13, tak se rozzlobil a ptal se, proč mu to udělala. Zde však bylo zjištěno, že násilník lhal, neboť o věku dívky mu psala jak její sestra, tak později i sama dívka. Stejně tak se v chatu zmínila o předchozím setkání ve škole. Postupně mu byly vyvráceny i další lži.

Zcela jasně bylo lživé i jeho tvrzení, že nebyl informován o nakažlivosti hepatitidy B.

Poté, co Manzulla přijel do Švédska, mu bylo řečeno, že má onemocnění hepatitidou B. Přiznal, že dívce neřekl, že má nemoc, protože „si nikdy nemyslel, že by nemoc mohla být nakažlivá“.

Hepatitida B je zároveň předmětem zákona o kontrole infekčních nemocí a povinnosti poskytovat informace. Každý, u koho se zjistí, že je infekční, je o nakažlivosti nemoci informován poskytovatelem zdravotní péče. V dubnu 2016 bylo zjištěno, že Manzulla má chronickou hepatitidu B. V únoru 2017 byl s pomocí tlumočníka informován o tom, že onemocnění se přenáší krví a spermiemi a byl požádán, aby používal kondomy.

Manzulla byl také informován, že by měl varovat zubaře a další, aby neriskovali infekci. V souvislosti s obdržením těchto informací se měl ptát, zda pro něj existují překážky pro práci v restauraci.

Hepatitida B je vzácná u Švédů, ale častější u několika skupin přistěhovalců. Infekce v zemích s nedostatečnou porodnickou, dětskou a mateřskou péčí se často přenáší z matky na dítě, aniž by byla zjištěna. Ve Švédsku dochází k přenosu infekce hlavně mezi injekčními narkomany a nechráněným sexem, kdy jeden z partnerů nese onemocnění.

Co vše lze o životě násilníka po příjezdu do Švédska zjistit?

V roce 2017 si Manzully všimlo státní rádio jako organizátora koncertu na oslavu ramadánu, kde prezentoval hity afghánských umělců.

„Organizátor je 16letý Falubon Manzullah Surkhabi, který chtěl přijít s něčím zábavným na oslavu konce půstu měsíce ramadánu,“ napsal veřejnoprávní švédský rozhlas, který je tradičně nadšeným podporovatelem multikulturalismu.

Z veřejných údajů vyplývá, že Manzulla požádal o azyl v roce 2017. Jeho žádost však byla zamítnuta a 11. dubna 2018 byl vydán příkaz k vyhoštění.

14. května 2018 bylo proti rozhodnutí podáno odvolání k migračnímu soudu ve Stockholmu. 27. června 2018 byla záležitost vrácena Švédskému migračnímu výboru.

Švédský migrační úřad mu pak udělil povolení k přechodnému pobytu. 24. října 2019 se Manzulla začal ucházet o švédské občanství. Švédský migrační úřad zamítl žádost o občanství o pár měsíců později.

Žaloba ukazuje, že Manzulla je afghánský občan, avšak má uzbecký původ.

7. října 2020 vyhlásil okresní soud ve Falu verdikt v případu znásilnění.

Manzulla Surkhabi (nar. 16.10.2000), občan Afghánistánu, byl odsouzen za znásilnění dítěte, obtěžování a fyzické napadení v jiném případu. Trest byl stanoven na dva roky ve vězení, ale podle současné praxe se třetina – v tomto případě 8 měsíců – odečte, takže si nakonec odsedí jen něco přes rok. Manzulla také zaplatí 120 000 SEK jako náhradu škody znásilněné dívce.

Okresní soud se rozhodl žádost státního zástupce o vyhoštění zamítnout. Aby bylo možné Manzullu deportovat, musí být zločin klasifikován jako závažný. Znásilnění dítěte s nedodržením zásad, které měl dodržovat, aby nešířil hepatitidu B a další, drobnější prohřešky, nejsou podle soudu nijak závažnými činy.

27. října 2020 podala okresní prokurátorka Kristina Modigová odvolání k odvolacímu soudu ve Svee. Vyzývá k tomu, aby byl trestný čin klasifikován jako „znásilnění dítěte s přitěžujícími okolnostmi“ a aby byl Manzulla deportován a odsouzen k delšímu trestu odnětí svobody.

Dívka žádá, aby byl Manzulla deportován, dále žádá vyšší trest odnětí svobody a musí zaplatit náhradu škody. Také trvá na tom, že zločin, kterému byla vystavena, by měl být klasifikován jako závažný.

Odvolací soud by měl zasednout během příštího týdne…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout