Rubriky
multikulturní obohacení

Čtvrť v německém Essenu se stále nevzpamatovala ze silvestrovských nepokojů (video)

I přes zákazy vycházení bylo na mnoha místech nejen v Německu velmi rušno. Ostatně, zákazy přece vždy platí jen pro rodilé Němce (Rakušany, Francouze….) a ne pro osazenstvo muslimských ghett.

Essen – čtvrť Altenessen-Mitte v sobotu ráno, jen 36 hodin po silvestrovských nepokojích. Hasiči provizorně zajistili kompletně zbořenou autobusovou zastávku červenobílou plachtou, červené dlažební kostky jsou pokryty střepy skla.

Neuvěřitelná devastace celé oblasti je vidět od schodů stanice metra na tržnici Altenessener: tucet odpadkových košů, zničených a vytržených z kotvení, leží na zemi. Ze dvou zelených popelnic, které místní mohamedáni zapálili uprostřed náměstí, je jedna napůl roztavená.

O kousek dál je vidět zbořená neonová cedule s hromadou rozbitého skla pod ní. Nejprve byla v místě uzavřena nemocnice St. Mary’s Hospital, poté zde často docházelo k bojům mezi Libanonci a Syřany, nyní k silvestrovským nepokojům. Čtvrť se neuklidňuje.

„Něco se tu musí stát, určitě potřebujeme více policistů,“ říká trenérka psů Franziska Thelenová, která čeká na autobus a dívá se na zbořenou autobusovou zastávku. „Před rokem tady na Silvestra rozbili okna.“ Kolemjdoucí zastaví, vytáhne svůj mobilní telefon a vyfotí zpustošené okolí a zdemolovanou autobusovou zastávku.

„Ano, tady se to zhoršilo,“ říká žena, která se přestěhovala z Oberhausenu. Pohled na škody je hrozný. Až dosud se v Altenessenu cítila bezpečně, ale teď se v její mysli objevují pochybnosti. „Už se tu v noci neodvažujeme projít.“

Malá oblast mezi Alter Badeanstalt a Altenessener Markt je jednou z nejrušnějších v celé čtvrti. Tři autobusové linky a dvě linky metra se zde setkávají, plus rušná Altenessener Street, a jen co by kamenem dohodil, je velmi navštěvovaný Allee-Center.

Byly silvestrovské nepokoje spontánně vypuknutým násilím, či se snad jednalo o pečlivě inscenovanou a plánovanou akci? Vše zatím nasvědčuje spíš druhé možnosti. Předně si na autobusovou zastávku přinesli kladivo. Nikdo nechodí na silvestrovskou párty s kladivem.

„Policie musí být tvrdá,“ říká taxikář, který je tureckého původu. A dodává: „Když tady vidím tu zkázu, rozpláče mě to.“ Je si jist, že nepokoje spáchali mladí muži s arabskými, kurdskými a libanonskými kořeny. Neúcta a násilí – to je to, co se naučili od svých rodičů. „Staří říkají mladým: Nic se vám nemůže stát, my jsme bez státní příslušnosti a beztrestní.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.