I když se to týká USA, tak mnohé korporace, které zavádí politiku ESG, působí také v Evropě, či zde mají jistý vliv. Možná jste se i vy setkali například ve své bance se snahami poučovat klienty o nutnosti chovat se tak, abyste produkovali co nejméně CO2.
Některé banky pak uzavírají konta firmám, které spotřebují příliš mnoho fosilních paliv, případně podmiňují firemní půjčky „klimaticky čistou“ firemní politikou, jiné pak propouští zaměstnance, kteří nejsou s „woke“ agendou v souladu.
I to je součástí zisku ESG bodů, stejně jako přednostní přijímání rasových a sexuálních menšin, podpora LGBTQ a dalších aspektů woke agendy. To se samozřejmě týká různých korporací, nejen bank, nicméně právě u těchto finančních institucí to je nejlépe patrné.
V některých bankách v USA i Evropě například zachází tak daleko, že bez předchozího upozornění uzavírají konta názorově „závadným“ politikům.
To se stalo například Nigelu Farageovi ve Velké Británii nebo některým politikům AfD v Německu, v USA pak byl uzavřen účet například dr. Mercolovi a jeho rodinným příslušníkům kvůli kritice genových injekcí.
V některých bankách pak sledují nákupy zákazníků, zda nezanechávají příliš velkou uhlíkovou stopu.
I toto jsou kroky, které lze považovat za součást „očisty“ bank při jejich honu za body ESG. Firmu, která „sbírá“ body ESG, poznáte i podle toho, že velmi často používá slovo „udržitelnost,“ které se stalo jakousi mantrou této agendy.
Pokud se pak podíváme na nějaký případ mimo bankovní sféru, pak je dobré připomenout společnost Boeing, kde uplatňování této politiky DEI – přednostní přijímání personálu z řad rasových a sexuálních menšin, bez ohledu na znalosti – vedlo k výrobě „zmetků,“ potažmo pak řadě různých nehod.
Vše zašlo až tak daleko, že je nyní firma před soudem.
Nicméně v USA jde s nástupem Trumpa toto vše k ledu – a co víc, firmy, které se do ESG ponořily opravdu hluboko, mohou očekávat žaloby za všechny možné výše uvedené kroky, které jim byly – až na výjimky – dosud tolerovány.
Ruku v ruce s pádem ESG jde i úpadek „zelených“ korporací, neboť Trumpova administrativa se hodlá navracet k fosilním palivům, včetně uhlí, přičemž je již v plánu dokonce likvidace některých větrných elektráren.
Evropa – tedy spíše EU – tak spolu s Austrálií zůstávají posledními výspami zeleného šílenství na světě. Nyní je otázkou, zda dojde i k odhalení celého zeleného podvodu již oficiálně, protože to je přesně to, co by otřáslo i Bruselem a vydatně by to pomohlo všem Evropanům, neboť celý Green Deal by to poslalo „k ledu.“
Víme, že ESG se již několik let se skřípěním zastavuje, protože velké investiční banky a společnosti upouštějí od svých iniciativ, zatímco republikáni se snaží vykořenit tuto falešnou signalizaci ctnosti.
Ale nyní, když se prezident Trump opět ujímá Bílého domu, jedna investiční banka za druhou radí manažerům ESG fondů, aby si „drželi své právníky velmi blízko,“ protože podle Yahoo Finance může být úplná smrt ESG na prahu.
Aniket Shah tento týden ve své poznámce napsal: „Vyzýváme všechny manažery ESG fondů, aby měli v týmu právníka nebo na rychlé volbě.“
Yahoo uvádí, že Trumpovo vítězství již zasáhlo akcie zeleného sektoru, přičemž společnosti zabývající se větrnou energií patří mezi nejhůře zasažené. Kromě potenciálních zákazů a obstrukčních politik čelí sektor ESG rostoucím právním rizikům.
Klíčové postavy Republikánské strany tvrdí, že firmy zaměřené na ESG zanedbávají fiduciární povinnosti, zatímco republikánští generální prokurátoři obviňují finanční společnosti, které používají metriky ESG, z tajných dohod proti fosilním palivům a podněcování inflace.
V reakci na to je pravděpodobný „greenhushing“ – udržování snah ESG v tichosti, poznamenávají analytici Jefferies. Očekává se také, že generální ředitelé společností budou hledat právní poradenství, aby se přizpůsobili tomuto měnícímu se prostředí.
Jeffries řekl:
„Generální právníci jsou v uších generálních ředitelů, protože se bojí právní odvety za iniciativy ESG. Tento odpor by mohl vést k tomu, že se společnosti budou muset více soustředit na věc a pragmatizovat se, aby se zapojily do strategických diskusí úzce spjatých s jejich obchodním modelem.“
Zdá se tedy, že doba ESG definitivně skončí – a to i v Evropě. Pokud totiž dojde k vlně žalob v USA, firmy, které zavádí ESG v Evropě, budou mít obavy z toho, že dřív či později dopadnou podobně.
Lze tedy očekávat, že ESG bude během 1 – 2 let definitivně minulostí…
Člověk může alespoň v malém reagovat a sypat písek do soukolí. Nakupovat za hotovost. A může cokoliv, když to neproběhne přes banku, která by nákup označila za neekologický.