Nigérie zavedla povinné ID i CBDC v říjnu 2021 a přísně omezila hotovost, nyní je v zemi chaos a rabování

Nigérie zavedla povinné ID i CBDC v říjnu 2021 a přísně omezila hotovost, nyní je v zemi chaos a rabování

Možná se ptáte, proč si globalisté vybrali jako pokusného králíka právě Nigérii. Předpokládám, že to bylo právě proto, že zde očekávali velký odpor. Africké země se totiž – až na výjimky – vzepřely jak covidovým restrikcím, tak podávání genových injekcí.

Nigérie je co do počtu obyvatel největší, takže zřejmě proto se rozhodli vyzkoušet si první plošné zavádění CBDC právě zde. Je třeba si vyzkoušet, jak nejlépe CBDC vnutit i těm, kteří tento nástroj zotročení odmítají nejvíc.

Evropské země jsou velmi poslušné, takže zde by bylo podobné testování zbytečné, drtivá většina lidí by se – podobně jako za covidu – plně podřídila. Podobně poslušní jsou ve směru k autoritám třeba i Asiaté nebo Američané.

V Nigérii nejprve zavedli plošně ID, které lidem vnutili povinně, pod hrozbou restrikcí. Na ID záhy napojili CBDC a posléze začali omezovat hotovostní výběry.

Ani to nepomohlo. Zdá se, že k dalším pokusům o nastolení digitální diktatury povede ekonomický krach a devalvace měny. Následná hyperinflace by mohla být přesně tím, co „zachrání“ ekonomiku.

I když následující článek nepokoje, rabování a ekonomickou krizi přímo nespojuje s neúspěšným zaváděním digitální měny, tak právě tyto události mohou dospět k jejímu přijetí od širokých mas. S bezcennou hotovostí a hladovými Nigerijci to bude jistě jednoduché…

Rostoucí ekonomické strádání a hladomor v Nigérii dosáhly nové úrovně: ve velkých městech země jsou drancovány sklady a nákladní auta plná jídla.

Noviny DAILY POST uvádějí, že v posledních dnech prudce vzrostl počet rabování skladišť a přepadení nákladních aut převážejících potraviny a suroviny.

K posledním znepokojivým incidentům došlo mezi minulou nedělí a pondělím, kdy obyvatelé Idu-Karmo a Dei-Dei v hlavním městě rabovali sklady a nákladní auta a brali jídlo.

DAILY POST uvedl, že někteří obyvatelé Abuji zaútočili na sklad sekretariátu pro zemědělství a rozvoj venkova Správy území hlavního města a odnesli rýži, obilí a další zásoby.

Sklad se nachází v oblasti Dei-Dei v Abuji (viz titulní obrázek).

Výše uvedený incident se liší od pokusu jiné skupiny vyrabovat soukromý sklad v Idu Industrial Estate, Jabi, Abuja.

Pokus zmařili vojáci hlídající okolí.

K podobnému incidentu došlo v Dogarawa, předměstí Zaria ve státě Kaduna, kde místní údajně rabovali kartony špaget ze zaparkovaného náklaďáku BUA.

Bylo také hlášeno, že mladí lidé minulý týden kradli potraviny z nákladních aut uvízlých v provozu na Kaduna Road v oblasti Suleja ve státě Niger.

V reakci na vývoj vláda uvedla, že nedávné vyplenění skladu v oblasti Gwagwa-Tasha nebylo způsobeno hladem, ale trestným činem.

Mariya Mahmoud, státní ministryně pro federální hlavní město (FCT), učinila komentáře na konci své návštěvy v Gwagwa-Tasha, aby posoudila rozsah poškození skladu.

Ministryně označila incident za nešťastný a vyjádřila zklamání z chování mládeže v regionu.

Ujistila však, že správa v budoucnu zřídí policejní stanoviště ve všech vládních skladech po celém regionu.

„Jsme zde kvůli nešťastné události, ke které došlo včera v časných hodinách, kdy chuligáni přepadli právě tento sklad a vzali vše, co tu je, včetně plotu.

Ukradeny byly nejen zde uskladněné potraviny, ale také střecha, okna a dokonce i brány tohoto místa a kanceláře.

Vidíte, jak velké jsou škody. Nezůstalo tu nic, ani stroje, které tyto věci zpracovávají,“ posteskla si.

Podle ministryně k nešťastné události došlo, když správa doplňovala své sklady, aby vyhověla nařízení prezidenta Bola Tinubu o distribuci paliativních léků všem šesti okresním radám ve FCT.

„Distribuci jsme provedli asi dvakrát. A pak, těsně před třetí distribucí, tady byly tyto náklaďáky, aby vyložily jídlo a pak byly napadeny, lupiči dokonce zranili některé zaměstnance.

„Tohle je opravdu hrozná situace. A to není něco, co bude správa brát na lehkou váhu. Všichni zúčastnění musí nést odpovědnost. Musíme něco udělat.

„Je to také známka toho, že musíme posílit bezpečnost kolem našich skladů, protože potraviny prostě musíme skladovat.

„Ale způsob, jakým se to stalo, přesahuje hlad.“ Je to trestný čin. Někdo, kdo má hlad, nemůže vyjít z domu, aby odstranil všechny přístřešky, které tu jsou. Všechny dveře, všechna okna a dokonce i brány.

To neukazuje, že jsme dobrými velvyslanci země. Něco s tím uděláme,“ říká Mahmoudová.

Ředitel Abuja School of Social and Political Thoughts, Sam Amadi, však řekl, že ti, kteří vyplenili sklady potravin v Abuji, nebyli typickými zločinci, protože potřebovali něco k jídlu.

Amadi se k incidentům vyjádřil v úterý ve vysílání televize Arise.

Řekl, že vláda to musí brát jako signál k boji proti hladu a nemůže dovolit, aby současně docházelo k trestné činnosti.

„To je nešťastné. Je to špatný obrázek. Je tu hlad, je tu frustrace. A zároveň je tu kriminalita a toho se vláda opravdu musí obávat. Patnáct lidí bylo zatčeno. Nevím, jestli je budete stíhat jako zločince. Budete je vnímat jako nešťastné známky beznaděje?

Nejsou to typičtí zločinci, ale lidé, kteří ospravedlňují, proč si toto obilí musí vzít z veřejného skladu, aby ho snědli.

Myslím, že nejdůležitější je vidět to jako signál k řešení problému hladu. Vláda ale zároveň nemůže dopustit anarchii, je to zločin. Pokud vás chytí, nemůžete to ospravedlnit tím, že máte hlad.

Vláda by to zároveň neměla považovat za typický zločin, kdy se někdo vloupe do domu, aby něco ukradl.

Podívejte se na Spojené státy nebo Paříž ve Francii, když máme tento druh krize, mísí se protest i zoufalství. Jde tedy i o zákon a pořádek.  Typická vláda vidí zákon a pořádek, ale politická perspektiva vidí hlad a zoufalství a možná i frustraci a hněv.

Myslím si ale, že bychom měli být opatrní a nejen je dát za mříže a stíhat, ale zároveň předcházet zločinu a anarchii.“

Podobně právní expert Ebun-Olu Adegboruwa popsal rabování vládního skladu v Abuji jako výraz frustrace většiny Nigerijců nad hospodářskou politikou administrativy prezidenta Bola Tinubu.

Adegboruwa, který je také hlavním advokátem Nigérie (SAN), se v pondělí vyjádřil v The Morning Brief stanice Channels Television.

Řekl, že to byl vzkaz prezidentovi a jeho ekonomickému týmu, že systém musí být transformován, aby zajistil přežití většiny Nigerijců.

Adegboruwa poukázal na zrušení dotací na benzín, což mělo negativní dopad na obyvatelstvo, což vedlo k nezaměstnanosti a vysokým životním nákladům.

„Lidé ve všech nigerijských státech v současnosti zažívají krizi přežití. Nejde tedy jen o tento incident, ale také o to, že kamion převážející jídlo byl nevybíravě napaden a vydrancován.

V žádném případě to nepodporuji, protože potřebujeme prostředí, ve kterém můžeme chránit životy a majetek. Ale odráží to skutečnost, že ekonomická politika současné vlády nepomáhá lidem v zemi a tyto incidenty samozřejmě ukazují frustraci lidí.

Víte, co se říká: Modlíme se, abychom se nedostali do situace, kdy chudí povstanou a sežerou bohaté. Myslím, že je to vzkaz prezidentovi a členům jeho ekonomického týmu, že je třeba předělat systém tak, aby přežila většina naší populace,“ řekl.

Strana lidového vykoupení (PRP) důrazně varovala před možným poklesem do anarchie, pokud nebudou přijata naléhavá opatření k řešení rostoucích životních nákladů, které postihují většinu Nigerijců.

PRP vydala toto varování v prohlášení svého úřadujícího národního mluvčího Muhammeda Ishaqa v pondělí.

Rabování je příznakem většího problému, který vyžaduje soustředěné úsilí všech zúčastněných stran, včetně průmyslu a obchodu, aby odstranily příčiny takových incidentů a usilovaly o spravedlivější společnost.

„Nedávné zprávy o drancování nákladních vozů s jídlem na našich dálnicích a v našich městech jsou varovnými signály blížící se anarchie a nepokojů, které Nigérii bezprostředně hrozí, pokud nebudou přijata drastická opatření k řešení vážné krize životních nákladů, které čelí většinoví nigerijští občané. 

Ano, v zemi je hlad a bída. Ano, v zemi je chudoba a vládnoucí elita chudobu použila jako zbraň, takže občané vyměnili svůj hlas za balíček nebo dva špaget, jak jsme viděli v loňských volbách,“ stálo v něm.

Bývalý zákonodárce a sociální kritik, senátor Shehu Sani, také vyjádřil šok ze zhoršující se hospodářské krize a označil vývoj za nebezpečný příznak blížící se revoluce.

Sani vyzval vládu, aby jednala, a zdůraznil, že tomu je třeba zabránit nebo krizi omezit.

„Masivní rabování potravin z vládního skladu v naší Nigérii bohaté na ropu, je nebezpečným příznakem blížící se revoluce, které je třeba zabránit nebo ji omezit,“ napsal v neděli na svůj X.

Mezitím ministr zemědělství a potravinové bezpečnosti, senátor Abubakar Kyari, řekl, že ministerstvo tento týden zahájí distribuci 42 000 tun obilí do 36 států, jak to schválil prezident Bola Tinubu.

Kyari řekl, že ministerstvo spolupracuje s Národní agenturou pro krizové řízení (NEMA) a ministerstvem státních služeb (DSS), aby zajistilo, že se obilí dostane ke správným lidem ve správných baleních a množství.

Oznámil to v pondělí v příspěvku na X.

Podle ministra také velké rýžovny uvolní na trh 58 500 tun rýže, aby stabilizovaly cenu.

„V těchto těžkých časech vyjadřuji upřímnou soustrast všem, kterých se dotkly potíže v zemi. Chápu vážnost situace, zejména vzhledem k nešťastné události s rabováním skladů potravin.

Uprostřed těchto výzev vás chci ujistit, že náš závazek k vašemu blahu neochabuje. Tento týden začneme distribuovat 42 000 tun obilí ve 36 státech, jak to schválil pan prezident.

Pracujeme ruku v ruce s NEMA a DSS, abychom zajistili, že se obilí dostane ke správným lidem ve správném balení a množství. Kromě toho bude na trh uvolněno 58 500 tun mleté ​​rýže z velkých mlýnů na rýži za účelem stabilizace,“ uvedl ministr.

V rozhovoru pro DAILY POST bezpečnostní expert Dr. Kabir Adamu uvedl, že jeho organizace nadále monitoruje zklamání veřejnosti ze sociálně-ekonomických výzev, které představuje ekonomický zátěžový test a nedostatky způsobené současnou vládní politikou.

Adamu, který je generálním ředitelem společnosti Beacon Security and Intelligence LTD, uvedl, že nedávné odstranění dotací a devalvace měny ovlivnily živobytí občanů, způsobily emocionální a fyzický stres a vystavily lidi ekonomickým otřesům.

Bezpečnostní expert poznamenal, že soukromým obchodům, skladům a domovům hrozilo vykradení, zatímco únosů za účelem výkupného, ​​cílených útoků a finančních a jiných trestných činů by mohlo přibývat.

Dodal, že je věrohodné, že sociální nepokoje mohou eskalovat do větších a ničivějších sociálních problémů, které by mohly ovlivnit vnitřní bezpečnost.

Adamu řekl: „Sběrné platformy Beacon Security and Intelligence nadále monitorují rozčarování veřejnosti ze sociálně-ekonomických výzev, které představuje zátěžový test ekonomiky a nedostatky způsobené současnou vládní politikou.

Toto zklamání často vedlo k sociálním nepokojům v podobě veřejných protestů a sociálních nepokojů. Většina dosavadních demonstrací byla pokojná, ale během protestů jsme zaznamenali několik protidemonstrací a narušení, které přerostly v násilí, střety s bezpečnostními silami a zatýkání.

Nedávné odstranění dotací a pokles hodnoty měny ovlivnily živobytí občanů, způsobily emocionální a fyzické strádání a vystavily lidi ekonomickým otřesům, které z velké části vyjadřují verbálními a expresivními protesty.

Tyto demonstrace však mají potenciál přerůst v násilné akce, jako je rabování, krádeže, osočování, destabilizace národa a obtěžování, a mohou poskytnout zločincům příležitost k páchání násilných činů, které dále ohrožují ekonomickou a bezpečnostní situaci.

Existuje také riziko, že by mohly být vykrádány soukromé obchody, sklady a domy, přičemž by se mohl zvýšit počet únosů za účelem výkupného, ​​cílených útoků a finančních a jiných trestných činů.“

Na otázku, co by vláda měla udělat pro zlepšení situace, Adamu vyzval ke strategickým a adaptivním přístupům, jako jsou politické reformy, plány reakce na krize a vládní intervence.

Dodal: „Je věrohodné, že zmírnění dopadu sociálních nepokojů vyžaduje strategické a adaptivní přístupy, jako jsou politické reformy, plány reakce na krize a vládní intervence, aby se zabránilo eskalaci demonstrací.

Onyebuchi Igboke, projektový ředitel Advocacy Partnership for Good Governance a svolavatel Úřadu pro občany, v rozhovoru pro DAILY POST vyjádřil znepokojení nad akutní nouzovou situací v zemi.

Igboke navrhl, že by vláda měla zasáhnout a najít praktická řešení, jak se vyhnout velkým problémům pro národ.

Podle jeho názoru by se vláda měla zabývat skutečným problémem zajištění bezpečnosti zemědělců a poskytování pobídek k návratu na své farmy.

Když se podíváte na to, co se děje v Nigérii, když se podíváte na nouzi, ve které se Nigerijci dnes nacházejí, už to není příběh, čelíme strádání a hladu,“ řekl.

„Říká se: ‚Hladový člověk je rozhněvaný člověk. Je zřejmé, že tato situace povede k nárůstu společenských neřestí, včetně kriminality.

Jak jsme nedávno viděli při plenění skladů některými Nigerijci, pokud vláda nezasáhne a nenajde praktická řešení, vytvoří to pro národ větší problémy.

Celá myšlenka je, že vláda dělá to, co se od ní očekává. Jsem úzkostlivý. Naposledy, když se prezident Bola Tinubu pokusil zasáhnout tím, že svolal schůzku s guvernéry a jeho ekonomickým týmem, řekl jsem, že je to dobrý krok správným směrem, protože je třeba situaci řešit; vyžaduje to nouzovou reakci.

S výsledkem jednání jsem však spokojen nebyl. Guvernéři státu nesplnili úkoly a očekávání, která jim byla uložena.

Pokud jde o nedostatek potravin, prezident nařídil DSS, NSA a policii, aby vytvořily pracovní skupinu, která by zasáhla proti lidem hromadícím jídlo. Co se stane, když se vláda postará o skutečný problém, kterým je udržení farmářů v bezpečí a motivace k návratu na jejich  farmy?

Vláda by měla zajistit farmy, aby se farmáři mohli vrátit k farmaření. To by byl důležitý krok v boji proti hladu v zemi.“

Tolik zpráva z Nigérie. Ke zmínce o farmářích jen podotýkám, že od severu země (aktuálně zhruba ve střední Nigérii) dochází ke džihádu mečem, kdy jsou tamní křesťanští farmáři vyháněni a vyvražďováni muslimy.

I to má vliv na razantní pokles zemědělské výroby v zemi.

Každopádně je nyní v zemi ideální situace k tomu, aby se CBDC vyhlásila jako „jediná měna“ – náhrada za devalvované nairo. Nabídka nepodmíněného příjmu pak nejspíš zajistí ze strany dosud vzpurných Nigerijců ochotu se konečně podřídit

A to je nejspíš i důvod stavu, do kterého se aktuálně země dostala. Podobný scénář lze očekávat i jinde…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 4.9]

6 thoughts on “Nigérie zavedla povinné ID i CBDC v říjnu 2021 a přísně omezila hotovost, nyní je v zemi chaos a rabování

    1. Nepodmineny prijem je past.
      Finta spociva v tom je prijem je podmineny ruznymi nenapadnymi vecmi.
      Napr. za programovatelne penize si jedinec muze nakoupit jen urcite zbozi a jen v ucite oblasti. Dale je mozne zajistit ze tyto penize dostava pokud provadi „verejne prospesne prace“.
      Je otazkou casu kdy polovna veskerych pracovnih mist bude oznacena jako „verejne prespesna“, a najednou mas polovinu naroda na minimalni mzde, a s programovatelnou menou.
      Jak proste. Ovladani takoveho davu je pak pro nosateho majitele lahudka.

  1. vy to víte, já to vím. už 743. den nás fialova zkorumpovaná, ulhaná, darebácká vládní kriminální pětimafie řetězově, v rozporu se slibem poslance a senátora ožebračuje, okrádá , defrauduje a devalvuje občanům měnu. fialovy eurohnusy. https://www.youtube.com/watch?v=GavnTXUGPlo
    Jurečka oznámil, o kolik se od ledna 2024 zvýší důchody. samé lži, důchodce od ledna 2023 okradl měsíčně o tisíc korun. Lidé v důchodu zpětně přijdou o státní příspěvky k penzijnímu připojištění a pohunci to posvětili a z*m*rd z hradu to zpečetil. fialový eurohnus Jurečka propustí 2500 svých zaměstnanců, ale jedině včetně sebe. 🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *