Ze zákona povinné měření uhlíkové stopy se v některých evropských zemích stává realitou

Ze zákona povinné měření uhlíkové stopy se v některých evropských zemích stává realitou

Zatím jde sice zejména o větší firmy a jejich zaměstnance, ale to je samozřejmě pouhý začátek.

Mimo tohoto zjišťování produkce CO2 u firem a jejich zaměstnanců  již stále více měst stanovuje zóny bez aut, kam budou mít povolen vjezd jen elektromobily, případně hromadná doprava.

Tyto zóny se mají rok od roku zvětšovat, přičemž daná města většinou počítají do roku 2030 se zákazem vjezdu aut na fosilní paliva na celém území.

K těmto městům patří například a Londýn, Stockholm nebo Amsterdam, ale i mnoho dalších.

Zákon, který má začátkem roku vejít v platnost v Holandsku, již zavádí i jinde v EU (např. v Německu) – a to na základě požadavků Bruselu v rámci politiky „zeleného údělu.“

Je tedy jisté, že totéž by mělo již brzy platit také u nás. Postupně se samozřejmě požadavky rozšíří i na menší firmy a počítá se také s měřením uhlíkové stopy u jednotlivců.

Toto osobní měření uhlíkové stopy již testuje několik zemí (například Německo, Rakousko, Itálie, Holandsko nebo Velká Británie).

Ale zpět k zákonu, který začíná platit v Holandsku…

Od 1. ledna příštího roku budou mít zaměstnavatelé se 100 a více zaměstnanci povinnost podávat zprávy o podnikání a dojížďkách svých zaměstnanců. Všechny ujeté kilometry.

Tato tzv. „oznamovací povinnost týkající se osobní mobility související s prací“ vyplývá z dohody o klimatu z roku 2019.

Po vyplnění údajů obdrží zaměstnavatel zprávu o emisích CO2, která poskytuje přehled o emisích CO2. Zaměstnavatelé musí podat zprávu za rok 2024 do 30. června 2025.

V roce 2026 bude ministr infrastruktury a vodního hospodářství zkoumat, zda emise CO2 všech zaměstnavatelů zůstaly pod emisním stropem.

Pokud bude tato hodnota překročena, budou zaměstnavatelům uloženy pokuty a budou určeny maximální povolené emise CO2, což musí daná firma splnit nejpozději do roku 2030.

Oficiálním cílem zprávy o CO2 je: „Do roku 2030 musí být emise CO2 z podnikatelské dopravy o 1,5 megatuny nižší než v roce 1990.“

Amsterdam začne zakazovat auta na pohonné hmoty již v roce 2025. Ve velké části města budou povoleny pouze taxíky, dodávky a nákladní automobily, mopedy a lodě, které nevypouštějí výfukové plyny.

„Další takzvaná pravicová konspirační teorie, která se právě stává praxí. Všechny naše západní svobody budou zničeny, pokud nebudete 22. listopadu hlasovat moudře!“ poznamenává bývalý poslanec Eelco van Hoecke.

Tolik zpráva z Holandska. Na konci samozřejmě zmíněný poslanec naráží na chystané předčasné volby, do nichž kandiduje za rudo-zelený blok i Timmermans, který si dělá ambice na příštího nizozemského premiéra.

Pokud by jeho blok získal většinu, byla by to pro zemi doslovná katastrofa, neboť výše uvedená nařízení by se ještě zpřísnila. Timmermans také podporuje již probíhající vyvlastňování farem.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “Ze zákona povinné měření uhlíkové stopy se v některých evropských zemích stává realitou

  1. Jenom doufáme, ze naše vláda není tak hloupá a zaprodaná kecům o CO2 a nebude aplikovat na své voliče blbosti o tzv. uhlíkové stopě. Bez CO2 není možný život na planetě zemi. Při atentátu na Nord stream potrubí bylo vypuštěno tolik CO2, které není celá planeta schopna vyprodukovat za několik let a nikomu to vůbec nevadilo. Jak to řekl Julda Fučík “ lidé bděte “

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout