V Německu vznikla strana, jejímž cílem je odsát voliče AfD, již na startu jí odebrala 5%

V Německu vznikla strana, jejímž cílem je odsát voliče AfD, již na startu jí odebrala 5%

AfD, která měla u posledních parlamentních voleb pouze kolem 10%, se nyní v preferencích vyšvihla nad 20% (nejčastěji se pohybuje v rozmezí 21-23%) a dále roste.

Tedy – lépe řečeno – rostla. Je to pár dní, co totiž vznikla zbrusu nová strana, kterou založila ještě donedávna členka Die Linke Sahra Wagenknechtová. Strana Die Linke je v podstatě nástupnickou stranou východoněmeckých komunistů (SED).

Nicméně v průběhu let se ukázalo, že strana tíhne nejen k vítačství, ale i k zelené agendě a Antifě, kterou dokonce Sahra Wagenknechtová v nedávné minulosti podporovala – a to i finančně.

Die Linke má také velmi úzké dlouholeté vztahy s pašeráckými neziskovkami, což jen potvrzuje nominace nechvalně známé pašeračky Racketeové do europarlamentu právě za tuto stranu.

Nicméně samotná Sahra Wagenknechtová se v některých ohledech politice její „mateřské“ strany vymyká, což byl také důvod jejího odtržení od strany.

V posledních letech se jako jedna z mála vymezovala proti německé politice v době „covidové“ a nesouhlasí ani s dodávkami zbraní na Ukrajinu.

Obojí z výše uvedeného ovšem platí také pro AfD. Nicméně levicovější voliče AfD Wagenknechtová přitahuje víc – a to bez ohledu na fakt, že se již předem vymezila vůči jakékoli spolupráci s AfD.

Dokonce již přislíbila CDU, že v případě nutnosti vytvoření koalice na zemské úrovni ve stylu „všichni proti AfD“ se k takové koalici ráda přidá.

Média se první den, kdy Wagenknechtová svoji „Alianci“  představila, okamžitě začala proti nové straně silně vymezovat. To je samozřejmě také způsob, jak na stranu nalepit voliče, zejména ty, kteří korporátním médiím nevěří.

Na druhou stranu bylo představení strany pompézní, tedy přesně takové, aby si jejího vzniku všichni potenciální voliči všimli.

Objevil se také první průzkum, podle kterého byl její voličský potenciál na samém začátku 12 procent.  AfD by její strana vzala pět procent. To tedy zpočátku. Pokud ji mainstream patřičně poplive, pak získá i další protestní voliče.

Odsátí voličstva AfD má být dosaženo tím, že Wagenknechtová bude hájit relevantní postoje a řešit problémy, jejichž řešení nabízí také AfD, ale nejsou vyhraněně pravicové či levicové.

Vzhledem k tomu, že tato témata – migrace, změna klimatu nebo odmítání podpory pro Ukrajinu – již nemají být ponechána na AfD, Wagenknechtová je má nyní absorbovat.

To samozřejmě pouze povrchně, protože ve skutečnosti Wagenknechtová nezastává zásadně odlišnou pozici než zavedené strany, pokud jde o rozhodující politicky ožehavé otázky.

Například v zásadě nepopírá změnu klimatu, ale chce jinou energetickou politiku (návrat k jaderné energii, vytápění a renovace budov na státní náklady).

Odmítání milionů islámských migrantů také není primárně zdůvodňováno obavami z kulturní destrukce Německa, ale pouze obavou, že místní nekvalifikovaní pracovníci budou na trhu práce znevýhodněni.

To je pro levicový mainstream stále snesitelnější než pohled AfD, která upozorňuje na kulturní destrukci a islamizaci.

Kromě toho, pokud se ekonomická situace zlepší, bude tento falešný argument bezpředmětný, což ospravedlní další migraci.

Etnicko-kulturní aspekt, který je však rozhodujícím faktorem, ve skutečnosti Wagenknechtová neuznává, dokonce jej pokládá za „krajně pravicový.“ Takže neohrozí-li masová migrace pracovní místa, nemá s ní žádný problém.

Nová strana také není nijak kritická k EU, kritizuje pouze NATO, ale ne až tak, že by žádala vystoupení či odstranění amerických základen a vlivu USA na německou politiku.

Wagenknechtová tak může velmi výrazně zahýbat německou politikou a zcela zlikvidovat zatím jedinou opozici. Program Wagenknechtové je takový, že jej lze kdykoli přizpůsobit partnerským stranám v případné koalici.

Poslední týden se v souvislosti se vznikem nové strany objevilo množství průzkumů, které tvrdí, že postupně výrazně vzroste i počet voličů  (některé zdroje dokonce očekávají potenciál 27 procent), což zahrnuje i značné oslabení AfD.

Aktuální situace v Německu nám jen potvrzuje, že pokud se v jakékoli zemi objeví strana, která není v souladu se systémem a začne podezřele nabírat body, dojde k její postupné likvidaci či alespoň marginalizaci.

Když se AfD nepodařilo zrušit soudním zákazem ani srazit preference neustálým štvaním v mainstreamu a zákazem přístupu členů AfD do veřejnoprávních médií, do německé politické soutěže vstoupila strana, u které je jistota, že AfD zařadí zpět do bezvýznamnosti.

Řízená opozice je ve všech zemích zcela běžnou součástí politického spektra. V zásadních bodech souzní se systémem, který občas povolí nějaké ty odchylky.

Důležité je, aby jakákoli skutečná opozice zmizela nebo alespoň zůstala ve zcela bezvýznamné pozici…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 26 Průměrně: 5]

4 thoughts on “V Německu vznikla strana, jejímž cílem je odsát voliče AfD, již na startu jí odebrala 5%

  1. ludia budu vzdy volit lavicu az kym nebude realne hrozit rozpad spolocnosti. az potom zvolia pravicu ktora da veci do poriadku ale hned na to zase zacnu volit lavicu. pretoze lavica je socialna a socializmus znamena brat peniaze jednym a davat ich druhym. a to je proste vec ktoru neodmietne ziaden clovek. hlavne kedze vecsina su konzumenti a menej majetni a len mensina su producenti a majetnejsi. a to hra do kariet demokracii absolutne perfektne. skratka ludska natura sa neda popriet, i ked vieme ze nas vedie do zlych casov. ludia ziju pre dnesok a co bude zajtra ich skratka netrapi lebo „ved ono sa to potom nejak vyriesi“.

  2. Taká istá špinavá politicky korektná probruselská a proamerická /zrejme aj proizraelská/ zradkyňa ako v Taliansku Meloniová alebo u nás Pellegrini. Pritom som som Wagenknechtovú donedávna ešte pre jej /falošnú/ odvahu obdivoval – ako vyplýva z článku, predčasne.

    1. Davam ti za pravdu, Die Linke nemusel nikdo zakladat, je to byvala komunisticka strana DDR. Po sjednoceni se jen prejmenovala. Ze tam byl i Lafonten, je vedlejsi, dnes je Wagenknechtove manzel. Doufam, ze nemcum dojde, ze je to placena alternativa. Die Linke vede zid Gysi. Nesnasim lidi, kteri prevraceji kabaty. Komouska a ted je co ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout