Jedna z propuštěných izraelských rukojmí popsala únos a stěžovala si na nepřipravenost armády

Jedna z propuštěných izraelských rukojmí popsala únos a stěžovala si na nepřipravenost armády

Jako první dvě rukojmí byly Hamásem propuštěny dvě seniorky, z nichž jedna vypovídá o tom, jak probíhal samotný únos, ale také si stěžuej na to, nad čím se zamýšlí mnoho Izraelců.

Nechápe, jak je možné, že nebyla připravená armáda a nechala tolik lidí unést nebo zmasakrovat. Možná ani ona sama netuší, že podobné úvahy na veřejnosti jsou nyní v zemi zakázány…

Izraelští představitelé jsou údajně nespokojeni s rozhovorem, který poskytla starší bývalá zajatkyně Hamásu v Gaze, protože nebyla na toto prohlášení dobře připravena.

Pětaosmdesátiletá Jocheved Lifšitzová, izraelská zajatkyně propuštěná z Gazy v pondělí večer, na úterní tiskové konferenci uvedla, že byla unesena 7. října, v den, kdy palestinští bojovníci zaútočili na jižní Izrael, ale později s ní bylo zacházeno „jemně.“

Zdroje sdělily izraelské státní televizi Kan News, že rozhovor byl „chybou,“ a dodaly, že „předběžná schůzka“ s Lifšicovou se neměla konat před jejím tiskovým prohlášením, a že pokud se konala, nebyly položeny všechny otázky týkající se přípravy.

Lifšicová je jedním ze čtyř Izraelců, kteří byli propuštěni poté, co palestinští bojovníci vedení Hamásem zaútočili na izraelské komunity poblíž pásma Gazy při útoku, při kterém zahynulo asi 1 400 Izraelců, většinou civilistů.

Izrael se domnívá, že v Gaze je zadržováno 220 zajatců.

Bývalá izraelská rukojmí byla jedním z nejstarších lidí zadržovaných Hamásem v Gaze a strávila více než dva týdny v zajetí. Propuštěna byla spolu s další zajatkyní, devětasedmdesátiletou Nurit Jicchakovou.

Lifšicová řekla reportérům: „Prošla jsem si peklem, nikdy jsem si nemyslela, že se dostanu do takového stavu. Palestinští bojovníci v našem kibucu zešíleli a posadili mě na motorku.“

Dále popsala, jak byly mezi odvedenými děti a staří lidé, a označila tyto scény za „extrémně bolestivé.“ Lifšitzová dodala, že byla bita holí na cestě do Gazy a byla nucena jít několik kilometrů pěšky poté, co se dostala do oblasti.

Podle bývalé rukojmí ji později navštívil lékař, když byla držena Hamásem, aby zkontroloval její stav. „Postarali se o každý detail,“ řekla.

Lifšitzová uvedla, že její věznitelé se „postarali“ o její potřeby. „Postarali se o to, aby jedli stejné jídlo jako my, bílý sýr a okurky,“ dodala.

Dcera Sharone vyprávěla příběh své matky a řekla: „Když poprvé přijeli, řekli jim, že jsou muslimové a že jim neublíží.“ Když se jí zeptali, proč si před propuštěním potřásla rukou s bojovníkem Hamásu, odpověděla: „Byli k nám laskaví, naše potřeby byly uspokojeny.“

Během tiskového prohlášení Lifšicová také odsoudila nepřipravenost izraelské armády na útok ze 7. října a uvedla, že „dvě miliardy“ šekelů byly vynaloženy na bezpečnostní systémy, které nefungovaly.

Zaútočila také na vládu za její selhání v přípravách útoku. „Byli jsme obětním beránkem vlády, byli jsme opuštěni. Prošli jsme si peklem,“ řekla.

Rodinní příslušníci již dříve médiím řekli, že babička dříve pracovala na zajištění lékařské pomoci pro Palestince v Gaze. Oded Lifšitz, manžel Jocheved, je stále nezvěstný a předpokládá se, že je zadržován palestinskými ozbrojenými skupinami v Gaze, i když místo jeho pobytu ani stav nejsou známy.

Izrael tvrdí, že Hamás zadržuje 220 jejich občanů, z nichž někteří mají občanství různých zemí, ale toto číslo může být ve skutečnosti vyšší, protože desítky lidí se stále pohřešují.

Hamás tvrdí, že při izraelském bombardování Gazy bylo zabito 22 zajatců a nejméně 5 000 Palestinců, z nichž drtivá většina jsou civilisté.

V rozhovoru pro Sky News v úterý vedoucí představitel Hamásu Chálid Mašál řekl, že skupina propustí všechny rukojmí výměnou za ukončení bombardování Gazy.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Jedna z propuštěných izraelských rukojmí popsala únos a stěžovala si na nepřipravenost armády

  1. Verím,že Iránu /a Číne/ sa v blížiacej sa vojne podarí zničiť Izrael a milióny fanatických sionistov po celom svete /napr. známy autor brakovej literatúry Daniel Silva a mnohí „národne“ orientovaní politici u nás/ spáchajú samovraždu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout