USA: Republikáni tlačí na Pentagon, příliš mnoho amerických zbraní se nachází v držení různých teroristických skupin

USA: Republikáni tlačí na Pentagon, příliš mnoho amerických zbraní se nachází v držení různých teroristických skupin

Pokud by se v rukou teroristů žádné americké zbraně nenašly, bylo by to více než podivné.

Každý, kdo sleduje dění v zahraničí, jistě zaznamenal, že USA ponechaly obrovský zbrojní arzenál v Afghánistánu, odkud se logicky nemalá část dostala k teroristům po celém Středním a Blízkém východě.

Známý je také fakt, že po nějakou dobu zůstávalo na ukrajinské frontě pouze 30% zbraní dodaných Západem, většina se přes černý trh dostávala právě do rukou různých teroristických organizací či mafií – a to jak v oblasti Blízkého východu, tak Evropy, kde již byly některé z těchto zbraní  nalezeny v držení muslimských gangů.

Nicméně stav, kdy USA nezneškodnily zbraně, které při překotném útěku zůstaly v Afghánistánu a také nezajistily, aby se přísně kontrolovalo, kam jdou zbraně zaslané na Ukrajinu, nasvědčuje spíš tomu, že se jednalo o úmysl.

Na Blízkém východě se nyní ukazuje, kam část těchto zbraní odešla. A jakmile dojde v západoevropských zemích na džihád mečem, zřejmě se objeví další „ztracené“ zbraně.

S odvoláním na zprávy, že pokročilé střelné zbraně vyrobené v USA skončily v držení teroristické skupiny Hamás v Gaze, několik republikánů z Výboru pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů požaduje od Pentagonu odpovědi na to, co se dělá, aby se zajistilo, že zbraně vyrobené v USA neskončí ve špatných rukou.

Výbor viděl zprávy, že zbraně vyrobené v USA jsou přerozdělovány a přeprodávány na sekundárních trzích teroristickým organizacím, včetně Hamásu,“ napsali předseda Výboru pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů James Comer (R-Ky.) a republikánka Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) v dopise ministru obrany Lloydu Austinovi z 23. října.

Pan Comer a paní Greeneová citovali řadu mediálních zpráv, které naznačovaly, že zbraně vyrobené v USA byly odkloněny a skončily v rukou teroristů.

Jedním ze zdrojů těchto zbraní vyrobených v USA je údajně zásoba v hodnotě zhruba  7 miliard dolarů, která zůstala po zpackaném stažení z Afghánistánu.

Další souvisí se zbraněmi, které Spojené státy poskytují Ukrajině uprostřed její války s Ruskem, ale které jsou různými aktéry, včetně zločineckých skupin pašujících zbraně, odkláněny na Blízký východ.

Potenciální držení amerických zbraní teroristy je alarmující ve světle nedávného strašlivého útoku teroristické skupiny na Izrael,“ napsala dvojice zákonodárců s odkazem na útok operativců Hamásu ze 7. října, který zabil asi 1 500 Izraelců, většinou civilistů – mnoho z nich barbarským způsobem.

Ve svém dopise požadují, aby Pentagon do konce října informoval Pentagon o tom, jaké postupy má ministerstvo obrany (DOD) zavedeny „pro prevenci, řešení a zmírnění odklonu zbraní do zahraničí.“

Ministerstvo obrany na žádost o komentář prozatím neodpovědělo.

Ve svém dopise pan Comer a paní Greeneová citovali řadu mediálních zpráv, které naznačují, že zbraně vyrobené v USA končí v rukou těch, kteří by je mohli chtít použít k poškození Spojených států a jejich spojenců.

Jednou z nich je zpráva Newsweeku z 15. června, která cituje vysoce postaveného velitele Izraelských obranných sil (IDF), který řekl, že izraelská armáda se obávala, že zbraně vyrobené v USA poskytnuté Ukrajině byly odkloněny a skončily v rukou nepřátel Izraele na Blízkém východě.

Velmi se obáváme, že některé z těchto kapacit padnou do rukou Hizballáhu a Hamásu,“ řekl velitel IDF.

Od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu v únoru 2022 poslaly Spojené státy Kyjevu vojenskou pomoc ve výši více než 46 miliard dolarů, což vyvolalo obavy, že část tohoto masivního toku zbraní byla odkloněna a skončila v jiných regionech.

Březnová zpráva Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu sice zjistila, že „v současné době nedochází k žádnému podstatnému odlivu zbraní z ukrajinské konfliktní zóny,“ ale varovala před vyhlídkou na vážné šíření jaderných zbraní.

Autoři zprávy ve svém prohlášení varovali, že až válka skončí, „ukrajinská bojiště by se mohla stát novým arzenálem anarchie, který vyzbrojí všechny od povstalců v Africe až po gangstery v ulicích Evropy.“

I když je nemožné říci bez dalšího vyšetřování, odkud zbraně pocházejí, tvrdí se, že některé zbraně vyrobené v USA si nacházejí cestu do Gazy a do rukou Hamásu.

Ve svém dopise republikánští zákonodárci uvedli, že nedávno zveřejněné fotografie ukazují teroristy Hamásu, kteří údajně drží něco, co vypadá jako pušky H4A1 (viz i mladý džihádista na titulním obrázku), což je typ zbraně, která byla speciálně navržena pro americké speciální jednotky.

„Nebylo by to poprvé, co by se naši vojáci a spojenci stali terčem teroristických organizací, které si přivlastnily zbraně vyrobené v USA,“ napsali zákonodárci s odkazem na masivní arzenál v hodnotě 7 miliard dolarů, který skončil v rukou Talibanu.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout