Další rekordní nárůst AfD: V Braniborsku vede s velkým náskokem

Další rekordní nárůst AfD: V Braniborsku vede s velkým náskokem

V Německu je vládnoucí sebranka stále více zděšena postupem AfD – a to zejména na zemské úrovni ve východoněmeckých spolkových zemích.

Pro zamezení tohoto postupu již v Německu zkouší kdeco. Již několikrát byly podány žaloby, které měly docílit zákaz strany, ale zatím marně, neboť v reálu se nebylo zatím čeho „chytit.“

Jistým způsobem jak tento postup ovlivnit je samozřejmě také rychlejší udělování občanství „Novoněmcům,“ kteří jsou hlavní voličskou oporou socanů či Zelených.

Nicméně na druhé straně samotná vláda „semaforu“ – což jsou Zelení, socani (SPD) a FDP –  dělá vše pro to, aby AfD nahnala další a další voliče.

K nim se přidává CDU, která šílenou politiku současné vlády po všech stránkách podporuje.

A to od ničivé energetické politiky (ostatně, za ukončením provozu jaderných elektráren stála ještě vláda Merkelové, tedy CDU) přes politiku migrační, válečného štváčství až po genderovou.

Němcům, kteří s ničivou vládní politikou nesouhlasí, tak příliš mnoho možností koho volit nezbývá.

Dopadne to nakonec za rok v Braniborsku a Sasku tak, že AfD vyhraje s takovým rozdílem, že vytvoří vládu bez nutnosti hledat si koaličního partnera?

AfD se v Braniborsku vyšplhala na rekordní úroveň v preferencích a je nyní daleko před všemi ostatními stranami. Zároveň se hroutí současná  koalice. Vyplývá to z průzkumu provedeného RBB.

Rok před zemskými volbami má AfD v současném „braniborském trendu“ RBB náskok před všemi ostatními stranami – a vede s obrovským náskokem. Nový zemský parlament bude zvolen 22. září 2024.

Aktuální průzkum Infratest dimap pro RBB - ve srovnání s průzkumem z dubna

Pokud by se příští neděli konaly zemské volby, AfD by získala 32 procent. To je nejvyšší volební výsledek této strany v Braniborsku a nárůst o neuvěřitelných devět procentních bodů ve srovnání s předchozím dubnovým průzkumem.

AfD je na tom v současné době jen lépe v Sasku. Tam má preference dokonce 35 procent.

SPD, která je u moci od založení státu v roce 1990, tak zaostává o dvanáct procentních bodů. Sociální demokraté premiéra Dietmara Woidkeho dosáhli jen 20 procent (minus dva body) a skončili druzí. Jejich koaliční partner, CDU, ztrácí ještě výrazněji a končí na třetím místě s 18 procenty (minus pět).

Třetí vládní strana, Zelení, se nyní musí dělit o čtvrté místo s levicí. Obě se dostanou na osm procent. Zatímco ekostrana ztrácí jeden bod, levice získává jeden.

57 procent dotázaných bylo nespokojeno s prací zemské vlády SPD-CDU-Zelených, spokojeno je jen 38 procent.

Mezitím stále více Braniborů chce, aby se AfD kolem předsedy parlamentní skupiny Hanse-Christopha Berndta, který se také chce stát hlavním kandidátem své strany, zapojila do vlády nebo ji vedla.

38 procent uvedlo, že s tím nemají problém.

Tohoto názoru jsou především příznivci AfD (92 procent). Ale více než jeden ze tří příznivců BVB/Free Voters (37 procent), jeden ze čtyř příznivců CDU (24 procent) a jeden z pěti příznivců Die Linke (21 procent) si podle RBB snadno dokáže představit zemskou vládu s účastí AfD.

Většina (58 procent) dotázaných se domnívá, že se AfD dostatečně nedistancuje od pravicově extremistických pozic. Ve státních volbách v roce 2019 zastávalo tento názor 77 procent dotázaných.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 5]

One thought on “Další rekordní nárůst AfD: V Braniborsku vede s velkým náskokem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout