Studie: Spotřeba masa a dlouhověkost

Studie: Spotřeba masa a dlouhověkost

V současné době jsme nabádáni k tomu, abychom přecházeli od masa k jeho náhražkám s tím, že např. EU v rámci svojí politiky green dealu počítá s razantní redukcí chovů hospodářských zvířat (pod záminkou snížení produkce CO2 a metanu).

Současně nám má být nabízena bílkovinná náhražka v podobě hmyzu, případně masa laboratorního, jehož výroba je založena na rakovinném bujení.

Zřejmě i proto je nyní největší továrna na světě, která je zaměřená výhradně na výrobu umělého masa, plánována právě ve Španělsku, odkud bude zásobována celá EU.

A aby bylo lidstvo ochotnější přejít na veganskou stravu či stravu se zastoupením hmyzu a náhražek masa, mléka a vajec, je nám bezmasá strava prezentována jako zdravá.

Ale je tomu tak skutečně? To ukazuje nová studie

V únoru loňského roku publikoval International Journal of General Medicine studii, kterou bylo snadné přehlédnout, protože žádná významná mediální publikace o ní neinformovala.

Studie pod názvem „Celkový příjem masa je spojen s očekávanou délkou života: průřezová analýza dat 175 současných populací“ pochází od od Wenpeng You a jeho týmu výzkumníků.

Výzkumníci analyzovali data ze 175 zemí a teritorií – jinými slovy téměř z celého světa – a použili  různé statistické metody k prozkoumání a porovnání korelací mezi očekávanou délkou života novorozence, očekávanou délkou života v pěti letech života a příjmem masa a sacharidových plodin.

Zjištěné rizikové faktory pro očekávanou délku života – kalorický příjem, urbanizace, obezita a úroveň vzdělání – byly zahrnuty jako potenciálně matoucí.

Vědci zjistili, že celosvětový příjem masa je spojen s delším životem. „Tento vztah zůstal významný, když byly statisticky kontrolovány vlivy kalorického příjmu, urbanizace, obezity, vzdělávání a sacharidových plodin.“

Naproti tomu konzumace sacharidů měla slabou, ale negativní korelaci s očekávanou délkou života.

Průzkum probíhal v oblastech „modrých zón“ po celém světě – v těch s vysokým procentem stoletých. Podle Dana Buettnera, autora knihy „Modré zóny, lekce pro delší život od lidí, kteří žili nejdéle“, je klíčem k dlouhému životu minimalizovat spotřebu masa a jíst hodně zeleniny.

Cožpak dlouhověcí lidé žijící v modrých zónách nejedí převážně rostlinnou stravu?

No, vlastně ne. Například na Sardinii, první zaznamenané modré zóně pana Buettnera, je spotřeba masa vyšší mezi dlouhověkými rolníky žijícími v horách než mezi těmi, kteří žijí v údolích, podle studie z roku 2015 zveřejněné v Evropském žurnálu klinické výživy:

„Identifikace horkého místa výjimečné dlouhověkosti, Modré zóny dlouhověkosti (LBZ), v horské populaci Sardinie vzbudila značný zájem o její tradiční jídlo jako jeden z potenciálních příčinných faktorů…

Až donedávna byla populace LBZ závislá především na chovu hospodářských zvířat a spotřeba živočišných potravin byla relativně vyšší než ve zbytku ostrova.“

Pokud jde o Okinawu, jeho druhou modrou zónu, pan Buettner trvá na tom, že starší Okinawané jedli rostlinnou stravu většinu svého života.

Jejich jídla ze smažené zeleniny, sladkých brambor a tofu mají podle něj vysoký obsah živin a nízký obsah kalorií.  To však není to, co vědci zjistili ve studii z roku 1992, která porovnávala stravu pevninských Japonců a těch, kteří žijí na ostrově Okinawa.

Zjistili, že podíl stravy z bílkovin a tuků – hlavně vepřového masa a vepřového sádla, ale také ryb – byl vyšší na Okinawě. Další fakt: Okinawané milují Spam (vepřové konzervy) – konzumují více než jednu plechovku na osobu za týden – celkem jen něco málo přes sedm milionů plechovek konzervovaného vepřového masa ročně.

Spam je druh tučného, zpracovaného masa, před kterým Buettner varuje.

Když se přesuneme na poloostrov Nicoya v Kostarice – oblast spojenou s dobytkem, kozami a prasaty – lidé tam také milují sádlo. Studie regionu z roku 2013 zjistila, že starší Nicoyané jedli více ryb, více masa a více nasycených tuků (ze sádla) než obyvatelé jiných regionů v Kostarice.

Mají také rádi guláš založený na mase z vnitřností nazývaném „sustancia“.

V modré zóně v Ikarii v Řecku Buettner popisuje stravu jako rostlinnou s „nízkým příjmem nasycených tuků z masa a mléčných výrobků.“

Přesto ostrované konzumují hodně kozích a ovčích mléčných výrobků, které mají velmi vysoký obsah nasycených tuků – a jak je zvykem v celém Řecku – často konzumují tučné jehněčí.

Pokud jde o Loma Lindu v Kalifornii, adventisty sedmého dne – Buettnerovu pátou a poslední modrou zónu – není jasné, zda je v populaci mnoho stoletých lidí, ale studie o těchto adventistech naznačují, že muži žijí o 7,3 let déle a ženy žijí o 4,4 roku déle ve srovnání s ostatními Kaliforňany.

Nicméně jen velmi málo adventistů (asi 4 procenta) dodržuje veganskou stravu a jako skupina se vyhýbají alkoholu, drogám, kofeinu a nezdravému jídlu – ve srovnání s Kaliforňany jako celkem – kteří mají tendenci konzumovat alkohol, limonády, nezdravé jídlo, kávu a drogy.

Která světová populace má nejdelší průměrnou délku života? Odpověď je překvapivá: rušný, přeplněný, znečištěný Hongkong!

Podle údajů Organizace spojených národů je očekávaná délka života v Hongkongu 82,38 let u mužů a 88,17 let u žen.

Další překvapení: Obyvatelé Hongkongu mají nejvyšší spotřebu masa a mléčných výrobků na světě, zkonzumují 500 gramů masa a 281 gramů mléčných výrobků denně.

Připomíná to důležitou studii, popsanou v The Guardian, provedenou téměř před dvaceti lety – také ignorovanou médii – která ukázala, jak důležité je maso pro rostoucí děti…

Co myslíte, co se tedy ve skutečnosti skrývá za snahami o omezení či dokonce úplné ukončení konzumace masa a dalších živočišných produktů (mléko, vejce)?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 23 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Studie: Spotřeba masa a dlouhověkost

  1. odporucam slevodat shawn baker a anthony chaffee. to su dve spicky na internete ak ide o carnivore stravovanie. osobne na tomto ficim uz roky takze viem ze je to super vec.

  2. Moslimov , budúcich vládcov väčšiny Európy a sveta, nikto nikdy nedonúti žrať umelé náhradky miesto halal mäsa a podobne… konflikty s globalistami sú isté, nie pravdepodobné.

  3. Ze stránek CO2Coalition.org
    C.A. de Lange, fyzik na Vrije Universiteit v Amsterdamu; J.D. Ferguson, M.D. na University of Pennsylvania, se specializací na vývoj počítačových modelů vlivu dusíkatých hnojiv na mléčné farmy; William Happer, emeritní profesor fyziky na Princetonu; a W.A. van Wijngaarden, profesor fyziky na York University v Kanadě.

    Všichni čtyři jsou zarytými kritiky války IPCC za rozšíření hysterického klimatického útoku na oxid uhličitý (CO)2) démonizaci oxidu dusného (N2O) a metanu (CH4), které jsou klasifikovány jako „méně významné skleníkové plyny“. Vydali zprávu ,která končí přesvědčivou pravdou: „Není možné udržet vysoce produktivní zemědělství bez dusíkatých hnojiv.“ Je skutečně děsivou myšlenkou, že neomarxisté v rámci dnešní klimatické hysterie se rozhodli zaútočit na N2Ó ,což bude mít následek, že miliony lidí zemřou, pokud vlády zakážou dusíkatá hnojiva. Neomarxističtí ideologové jsou ochotni manipulovat existenčním klimatickým strachem ve své šílené ochotě zabít miliony lidí, pokud je to to, co je zapotřebí k negaci kapitalismu.

    Dodávám jen ,že i koncept 15 minutových měst známe z historie 40-cátých let , byla to Osvětim , Březinka a mnoho dalších….

  4. Z toho co se prodává dnes v řetězcích dlouhý život nehrozí ,samá chemie, konzervanty,GMO ,maso napíchané růstovými hormony,chemií / i zvířata očkují svinstvem /,ryby lovené v moři plném toxických látek. Jedinou šancí je dopěstovat a dochovat si vlastní jídlo a mít všechno pod kontrolou .Nepřistoupit na nepodmíněné příjmy,digitalizaci a jiné výmysli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout