Biden chce Ukrajině poskytnout v mnoha zemích zakázanou kazetovou munici

Biden chce Ukrajině poskytnout v mnoha zemích zakázanou kazetovou munici

Tato munice je ve 120 zemích světa zakázána zejména proto, že nadměrně postihuje civilisty. Ukrajina ji už používala, přičemž v důsledku použití této munice byli zraněni či zabiti téměř výhradně civilisté.

Joe Biden je prý blízko schválení kontroverzní kazetové munice pro Ukrajinu. CNN v pátek citovala vládní zdroje, které uvedly, že silně zvažuje, že to schválí.

„Úředníci řekli CNN, že konečné rozhodnutí se od Bílého domu očekává brzy, a že pokud budou schváleny, zbraně by mohly být zahrnuty do nového balíčku vojenské pomoci Ukrajině již příští měsíc,“ uvádí zpráva.

„Ty by nepochybně měly významný dopad na bojiště,“ řekl americký představitel. CNN dále uznává, že kazetová munice, kterou USA hromadily ve velkém množství od jejího vyřazení v roce 2016, by mohla pomoci zaplnit tuto mezeru, jak uvedli úředníci.

Bílý dům by pravděpodobně získal významnou podporu od zákonodárců obou politických stran v Kongresu, vzhledem k tomu, že to je přesně místo, kde vznikla iniciativa dodávat Kyjevu kazetovou munici.

V březnu republikánský dopis prezidentovi kritizoval neochotu Bílého domu poskytnout Ukrajině správný typ a množství raket dlouhého doletu a vytvořit manévrovací schopnost.

Tento konkrétní dopis byl podepsán vlivnými vysoce postavenými členy Kongresu GOP, včetně: Jima Rische, nejvyššího republikána v senátním výboru pro zahraniční vztahy, Rogera Wickera, nejvyššího republikána v senátním výboru pro ozbrojené síly, Mika McCaula, předsedy zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, Mika Rogerse, předsedy sněmovního výboru pro ozbrojené síly.

Mnozí republikáni zůstali mezi nejotevřenějšími jestřáby, pokud jde o masivní výdaje na protiruské úsilí na Ukrajině. Minulý týden byl napsán a předložen další, nadstranický dopis od Kongresu:

Ale tlak na vyslání kazetových bomb dodaných dělostřelectvem zesílil uvnitř americké administrativy a na Capitol Hill, protože Pentagon poslal – nebo je připraven poslat – zbraně na vrcholu ukrajinského seznamu, počínaje houfnicemi a konče stíhačkami F-16. A vzhledem k tomu, že se Rusko úspěšně drží zákopových linií, tento tlak sílí.

„Přesun DPICM na Ukrajinu představuje příležitost poskytnout ukrajinským ozbrojeným silám silnou schopnost použít je proti ruské armádě a žoldnéřským silám,“ napsali zákonodárci Bidenovi v pátek.

„Použijme tento nevyužitý, rozsáhlý arzenál ve službách ukrajinského vítězství a znovuzískání evropského míru.“ 

Dopis byl zaslán Bidenovi předtím, než šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zinscenoval neúspěšnou vzpouru proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterému se o víkendu podařilo převzít kontrolu nad vojenským logistickým centrem Kremlu v Rostově na Donu.

Neochota Washingtonu k dodávání kazetové munice pramení ze skutečnosti, že asi 120 zemí ji zakázalo, protože je dlouho chápána jako nerozlišující cíl – na rozdíl od konvenčních zbraní – vzhledem k tomu, že se malé bomby náhodně rozptýlí na velkých plochách.

Například MK-20, která je jednou ze zbraní na seznamu přání Ukrajiny, po nasazení rozptýlí 240 kazetových bomb.

„USA ještě před několika lety vyráběly a prodávaly kazetové bomby svým spojencům,“ zdůraznil nedávno Antiwar.com.

V roce 2016 společnost Textron Systems Corporation přestala vyrábět MK-20, když je USA přestaly prodávat do Saúdské Arábie.

Ale stále existuje odhadem jeden milion bomb v zásobách Pentagonu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Biden chce Ukrajině poskytnout v mnoha zemích zakázanou kazetovou munici

  1. snad se po Polských volbách v říjnu situace a válečné běsněni utiší Konfederace musí byt ve vládě s PIS jinak to válečné šilenstvi bude pokračovat dal snad tam nevyhraje Donald Tusk Polsko potřebujeme k V4 příští vláda v Polsku musí byt Koalice PIS s Konfederaci nic jiného nepřichazi v uvahu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout