Bidenova rodina je zapletena do rumunského korupčního skandálu

Bidenova rodina je zapletena do rumunského korupčního skandálu

Republikánští členové výboru pro dohled nad americkou Sněmovnou reprezentantů uspořádali ve středu tiskovou konferenci, kde uvedli, že rodina prezidenta Bidena by mohla být zapletena do rostoucího korupčního skandálu v Rumunsku.

Tvrdí, že americký prezident dříve přijal peníze od rumunského podnikatele Gabriela „Puiu“ Popoviciu, který byl před šesti lety odsouzen za korupci.

Předseda komise James Comer uvedl, že dříve, když Joe Biden navštívil Rumunsko jako viceprezident, jeho syn a jeho rodina fungovali jako chodící billboard a vybírali peníze.

Zveřejnili také 36stránkový dokument, který ukazuje, že během dvou a půl roku byly 3 miliony dolarů převedeny v několika splátkách od Bladon Enterprises, vlastněné Popoviciem, na Robinson Walker LLC, kontrolovanou Robem Walkerem, obchodním partnerem syna současného prezidenta, Huntera Bidena.

Platba v Rumunsku potvrzuje podobnou částku ve výši přibližně 3 milionů dolarů, kterou obdržela na začátku roku 2017 od čínské společnosti CEFC China Energy, z čehož jedna třetina byla rozdělena mezi Huntera, manželku Beau Bidena a další členy Bidenovy rodiny.

Ačkoli Popoviciu byl odsouzen ve své domovské zemi a v současné době je v Londýně, rumunské úřady čekají na konečné rozhodnutí soudu o jeho vydání.

Uniklá korespondence od syna Joe Bidena, Huntera, také odhalila, že prezidentův syn požádal bývalého šéfa FBI, aby převzal obhajobu Popoviciua, který byl odsouzen v Rumunsku. Joe Biden popírá, že by  se podílel na obchodních jednáních své rodiny, ale také tvrdí, že o nich nic nevěděl.

Role Huntera Bidena v rumunském procesu byla odhalena v e-mailech zveřejněných New York Post před dvěma lety. Ve zveřejněných zprávách syn současného amerického prezidenta žádá bývalého šéfa FBI, aby se ujal Popoviciuovy obhajoby.

Podle tiskových zpráv se Hunter Biden a tehdejší ředitel FBI Louis Freeh několikrát setkali s prokurátory z rumunského protikorupčního ředitelství (DNA), tehdy vedeného Laurou Kövesi, ale měli také kontakty s rumunskou zpravodajskou službou.

Ve stejném případě byl Cornel Șerban, bývalý šéf tajné služby rumunského ministerstva vnitra, odsouzen ke dvěma letům a šesti měsícům vězení poté, co vyšlo najevo, že Șerban na žádost realitního investora (Popoviciu) vyvíjel nátlak na prokurátora, aby nezahajoval trestní vyšetřování.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout