Rumunsko je další zemí EU, která reguluje prodej hmyzích produktů

Rumunsko je další zemí EU, která reguluje prodej hmyzích produktů

Jedna evropská země za druhou se snaží vymanit z nových pravidel EU podle nichž může být obsah hmyzu na potravinách uveden „běžným způsobem,“ tedy jako obvykle malými písmenky někde vzadu na obalu – a navíc latinsky.

EU odmítla i vydání nařízení o jasném značení těchto výrobků nebo o jejich umístění na speciálních regálech. Kdokoli si tak může zakoupit hmyzí produkty, aniž by o tom měl byť jen tušení. Ne každý rozezná obsah hmyzu na základě uvedeného latinského názvu.

Jednotlivé země se tedy rozhodly schválit vlastní legislativu, která má zabránit tomu, aby si zákazník nevědomky zakoupil poživatinu s obsahem hmyzu.

K podobným krokům tak přistoupila Itálie, Maďarsko a Polsko, přičemž další evropskou zemí, která chce obyvatelstvo ochránit před nedobrovolnou konzumací hmyzu je Rumunsko.

Poslanci PSD předložili návrh zákona, který zakazuje přítomnost hmyzu v tradičních potravinách prodávaných v Rumunsku.

Například tradiční rumunské produkty nesmějí obsahovat hmyz v jakékoli formě a produkty se specifickým názvem se  v Rumunsku také nesmí prodávat pokud obsahují kobylky, larvy, cvrčky a červy. 

Hmyzí produkty se ovšem mohou prodávat, ale obsah hmyzu musí být patrný z názvu. Potraviny obsahující hmyz musí být prodávány v samostatných regálech, které viditelně indikují přítomnost hmyzu.

Rumunsku se poprvé podařilo chytře vzdorovat Evropské komisi, aniž by porušilo pravidla EU. Schválení hmyzu jako potraviny v Evropské unii vyvolalo vlnu rozhořčení a hrůzy mezi Rumuny, kteří se obávají, že budou nuceni jíst hmyz bez jasných a jednoznačných informací. 

Poslanci PSD proto připravili zákon, který v Rumunsku upravuje používání hmyzí mouky při výrobě produktů a uvádění těchto produktů na trh, což vlastně znamená skrytý zákaz hmyzu v potravinách. Návrh se týká nařízení EU upravujících uvádění sušených larev Tenebrio molitor (žlutý moučný červ) na trh,

„Potřeba regulovat používání hmyzí moučky při přípravě/výrobě produktů a uvádění těchto produktů na trh na rumunském území vyplynula z rozsáhlých diskusí mezi rumunskou veřejností o používání potravin obsahujících druhy hmyzu klasifikované jako nové potraviny z EU.

Regulace používání hmyzí moučky při výrobě produktů v Rumunsku má zároveň za cíl chránit tradiční rumunské produkty, ale také správně informovat spotřebitele, aby byli schopni odlišit potraviny obsahující hmyz od klasických produktů,“  píše se v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Podle návrhu zákona mají hospodářské subjekty na rumunském území zakázáno používat moučku z hmyzu k výrobě produktů uvedených v Národním registru tradičních produktů. Dále je zakázána výroba/příprava/marketing produktů pod původně používaným názvem, pokud obsahují jako přísady schválenou hmyzí moučku.

V názvech produktů musí být použita jasná slova, která musí obsahovat jednu z frází „s…“ nebo „z…“ a za nimi obecný název druhu hmyzu, bez ohledu na jejich podíl(např.: těstoviny s moučnými červy, moučka z cvrčků apod.).

Aby byli spotřebitelé chráněni před záměnou, budou produkty obsahující hmyz prezentovány v samostatném regálu na tradičních plochách přímého prodeje,

„Aby byly spotřebitelům poskytnuty dostatečné informace a aby mohli najít jasné a úplné informace o potravinách, které obsahují různé druhy hmyzu, jsou prodejci povinni umístit na viditelné a snadno dostupné místo vedle samostatného regálu informace, že potravina obsahuje dané druhy hmyzu.

Tyto informace musí obchodník umístit na stojan nebo tabuli v barvě, která kontrastuje s barvou pozadí desky. Zobrazovací médium nebo panel musí být monochromatický, bez přechodů nebo jiných grafických značek nebo barev, jasně a jednoznačně ve snadno čitelné velikosti písma TIMES New Roman 20,“ stojí v návrhu zákona.

Poskytování informací o potravinách obsahujících druhy hmyzu a uváděných na trh online musí být zároveň prováděno tak, aby informace byly dostupné před dokončením objednávky na médiu prodeje na dálku, na cenovce nebo přepravním obalu a v jakémkoli propagačním materiálu.

Na jídelních lístcích v restauracích nebo jiných zařízeních veřejného stravování musí být informace o výskytu všech druhů hmyzu v potravinách viditelné, snadno dostupné a nesmazatelné a nezakryté jiným písemným nebo fotografickým materiálem.

Porušení ustanovení návrhu zákona, s výjimkou ustanovení týkajících se stravovacích zařízení, je trestným činem a hrozí za něj pokuta v rozmezí od 10 000 lei do 100 000 lei.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Rumunsko je další zemí EU, která reguluje prodej hmyzích produktů

  1. Maďarom ani Poliakom pri ich patologickej oddanosti Bruselu samozrejme ani nenapadlo, aby „návrh“ pridávať hmyz do potravín – za socializmu nemysliteľná vec – vetovali…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout