Prezidentka Tchaj-wanu míří do USA, což zřejmě ještě více eskaluje vztahy Číny se Západem

Prezidentka Tchaj-wanu míří do USA, což zřejmě ještě více eskaluje vztahy Číny se Západem

Než půjdeme k tématu, pak bych ráda připomněla, že v loňských komunálních volbách dal tchajwanský lid docela jasně najevo koho skutečně podporuje.

Tedy rozhodně ne prezidentku, jejíž kroky – stejně jako kroky válečných štváčů jakými je naše nebo německá vláda – jsou nebezpečné zejména pro samotné Tchajwance.

Prezidentka po totálně projetých volbách také zároveň rezignovala na vedení strany. Pročínská strana KMT zaznamenala velké úspěchy ve všech okresech a městech, včetně starostování Taipei, které získal pravnuk bývalého prezidenta Čankajška.

Političtí diletanti, v čele s Pekarovou, kteří tedy letěli na Tchaj-wan, podpořili režim, který dávno většina Tchajwanců nepodporuje.

Záhy poté, co se objevily zvěsti, že by se měla prezidentka Tsai Ing-wen setkat v USA s šéfem Sněmovny reprezentantů McCarthym, vyšly na protest do ulic tisíce lidí…

Tchajwanská hlava státu Tsai Ing-wen odjela 29. března na návštěvy Guatemaly a Belize. Zarezervovala si však i mezipřistání v New Yorku a Los Angeles.

To přichází v době, kdy další středoamerický národ, Honduras, navázal diplomatické vztahy s Čínskou lidovou republikou, tedy s pevninskou Čínou. Diplomatické styky s tzv. Čínskou republikou, oficiálním názvem de facto používaným pro ostrov Tchaj-wan, tak byly přerušeny.

Nyní  zbývá jen 13 ze 193 členských států OSN, které uznávají Tchaj-wan jako suverénní národ.

Zvěsti, že by se Tsai mohla setkat s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym v Kalifornii, byly v Pekingu kritizovány.

Zhu Fenglian, mluvčí úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu v Pekingu, řekla:

„Pokud se Tsai setká s předsedou Sněmovny reprezentantů USA McCarthym, bude to představovat další provokaci, která vážně poruší zásadu jedné Číny, podkopává suverenitu a územní celistvost Číny a ohrožuje mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.“

Nedávné cesty parlamentních delegací z Česka a Německa na Tchaj-wan navíc vyvolaly pobouření také v Číně, zatímco loňská návštěva  Nancy Pelosiové je v Číně stále velmi často komentována.

Čína během návštěvy bývalé předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA provedla rozsáhlé vojenské cvičení, které prakticky obklíčilo celý ostrov. Ve dnech bezprostředně následujících po jejím odletu Čína demonstrativně napadla teritoriální vody nárokované Tchaj-wanem.

Peking ve své oficiální odpovědi přerušil různé kanály dialogu a spolupráce s Washingtonem, včetně rozhovorů o klimatu, které mezi oběma hlavními ekonomikami probíhají.

Čína v podstatě nevnímala návštěvu Pelosiové jako zlomyslný čin nezávislé složky vlády USA, zákonodárného sboru, ale jako přímé prohlášení vlády USA. Peking věřil, že administrativa prezidenta Joea Bidena mohla zasáhnout, aby zastavila provokativní cestu Pelosiové, ale Biden se vůči cestě Pelosiové nijak nevymezil.

Pokud tedy dojde ke schůzce Tsai s McCarthym, Peking s největší pravděpodobností  dále izoluje vedení prezidentčiny Demokratické pokrokové strany (DPP).

Jak jsme viděli v případech Hondurasu, který převedl své diplomatické vztahy z Tchaj-peje do Pekingu, a Nikaraguy, která podepsala dohodu o volném obchodu s Pekingem, země Střední Ameriky potřebují ekonomické prostředky k rozvoji a vydávají se opačnou cestou než Západ.

Z naprosté nutnosti mohou být země jako Guatemala, Belize a dokonce i Haiti v blízké budoucnosti připraveny obrátit se na Peking. To vše jako jasný signál pro USA.

Svou „cestou otevřené provokace“ může Tsai urychlit zánik svého snu o „nezávislosti Tchaj-wanu“. Zdá se také, že politické skupiny na Tchaj-wanu zastávají podobný názor.

Příští rok končí současné prezidentce mandát. Po totálně prohraných komunálních volbách v loňském roce a stoupající podpoře pročínské strany, již nebude mít šanci vyhrát.

Vše tedy ukazuje na to, že další prezident by měl být pročínský.

Za kým pak budou jezdit politické diletantky Pelosiová či Pekarová??

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Prezidentka Tchaj-wanu míří do USA, což zřejmě ještě více eskaluje vztahy Číny se Západem

  1. Kto tvrdí,že Tchaj-wan je nezávislý, slobodný, demokratický a prosperujúci štát a Čína nemá právo zasahovať do jeho záležitostí, zaslúži si smrť. Verím,že už o pár rokov sa pevninskej Číne podarí dostať do svojej moci aj tento odporný ostrov a že odtiaľ Američania ujdú ako z Afganistanu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout