EU si dále připravuje půdu ke spuštění digitální měny

EU si dále připravuje půdu ke spuštění digitální měny

Není otázka zda, ale kdy bude digitální měna na území EU spuštěna. Jistý pilotní projekt již probíhá ve Švédsku s digitální korunou a euro by mělo již velmi brzy následovat.

Mezitím se EU snaží vymyslet způsob, jak občanům podat CBDC co nejpřívětivěji, aby zavádění digitální měny nemělo podobnou odezvu jako nedávno v Nigérii, kde drtivá většina lidí přechod na CBDC odmítá.

Ovšem Evropa není Nigérie, kde si nechalo genové jedy aplikovat jen asi 5% obyvatel. Evropané jsou  mnohem poslušnější a více věří systému. Proto se zřejmě očekává, že zavádění digitálního eura nebude až takový problém.

Finanční průmysl a tvůrci politik EU se proto shromažďují kolem úsilí o zavedení digitálního eura – digitálních peněz vydávaných centrální bankou (CBDC).

Zdá se, že banky jsou v tom již plně zainteresovány a to především Evropská centrální banka (ECB), soudě podle prohlášení její prezidentky Christine Lagardeové, která nedávno mimo jiné poznamenala, že digitální měna nikdy nebude tak anonymní jako hotovost.

Evropa již nemá autonomii v mnoha oblastech – šéfka ECB však věří, že alespoň v oblasti plateb lze autonomii stále zachovat, a to by se podle ní stalo díky digitálnímu euru.

EU se tedy bude snažit Evropany získat pro CBDC s tvrzením, že se tím upevní autonomie alespoň v této oblasti. To je ovšem nesmysl, protože suverenita byla odebrána zemím eurozóny již samotným přechodem na euro.

Lagardeová řekla panelu na akci Bank for International Settlements (BIS), že karty a aplikace, které lidé dnes v Evropě používají, nemusí být nutně evropské. A aby „prodala“ digitální euro, pochválila možnou budoucí centralizovanou digitální měnu jako nejen „bezpečnou a levnou“, ale také „suverénní“.

Vzhledem k tomu, že CBDC jsou velmi kontroverzní, očekávejte další zmínky o údajné suverenitě ze strany dalších úředníků a politiků, protože EU si tím připravuje půdu pro spuštění svých digitálních peněz.

Mezitím Evropská bankovní federace (EBF), obchodní asociace, zveřejnila dokument představující svou „vizi“ digitálního eura. EBF vidí budoucí „ekosystém“ osídlený maloobchodním digitálním eurem, velkoobchodním  a peněžními tokeny vydávanými bankami, což by údajně bylo přínosem pro zákazníky a podnítilo inovace.

A také zde existují náznaky „učinit Evropu opět suverénní“ – jmenovitě prohlášení vydané organizací zmiňuje, že tento scénář by zajistil, že Evropa „zůstane v popředí digitálních financí a digitální ekonomiky.“

Dokument se zaměřuje na to, co se nazývá maloobchodní digitální euro, a zde EBF doporučuje jeho rozvoj se „silným“ zapojením trhu a „plným a transparentním partnerstvím veřejného a soukromého sektoru.“

Návrh digitálního eura určí jak jeho úspěch, tak zmírní rizika, tvrdí skupina. Pokud jde o záruky za finanční stabilitu a financování bank, dokument uvádí, že „úroveň držby digitálního eura by měla být pečlivě omezena záměrně na úroveň, která zabrání rizikům finanční stability“.

EBF by také ráda viděla kontrolu nad tím, co Evropané smějí dělat se svými digitálními peněženkami, a vyslovuje se pro nízký fixní strop pro jednotlivé holdingy navržený tak, aby odrážel průměrné denní platební potřeby evropských občanů.

Obchodní asociace uvedla, že by měl existovat také limit na částku transakce.

Tolik další novinky k připravované digitální měně. Opět zcela otevřeně přiznávají, že měnu hodlají programovat tak, aby zde byly jisté platební limity.

Lze samozřejmě regulovat vše – tedy nejen kolik můžete utratit, ale také co si můžete koupit a co ne a kde  můžete nakupovat. Nicméně stále je zde zájem, aby konzument i nadále utrácel. I proto budou mít CBDC určitou „dobu trvanlivosti.“

Tokeny, které nestihnete včas utratit, vám tedy propadnou.

CBDC by se měla v eurozóně rozběhnout během příštího roku. Pak uvidíme, jak dalece se podařilo Evropany zpracovat…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.5]

2 thoughts on “EU si dále připravuje půdu ke spuštění digitální měny

  1. táto kurva, toho času lezba a pedofilka Lagardeová, je sestrenicou Uršuli lajnovej. je písmom uznaná ako jedna zo štyroch najvyšších terorostiek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout