Švédsko zamítlo Německu účast na vyšetřování útoku na Nord Stream

Švédsko zamítlo Německu účast na vyšetřování útoku na Nord Stream

Do vyšetřování havárie Nord streamu se již asi před týdnem pustilo Švédsko. Jak již víte, tak Švédové odmítli kohokoli do oblasti vpustit. Nejprve žádali o účast na vyšetřování Rusové a byli odmítnuti, nyní se zamítnutí dočkali také Němci.

Většina lidí souhlasí s tím, že úniky na Nord Stream jsou úmyslné sabotáže, ale různí se názory na to, kdo je viníkem. Do těchto spekulací je zapojeno i Švédsko. Vyšetřování zahájené švédskou vládou si nepřeje žádnou transparentnost. V minulosti bylo odmítnuto Rusko a nyní také Německo.

Jako cílová země pro Nord Stream má Německo velký zájem na vyšetřování předpokládaného odstřelování plynovodů. Ale při vyšetřování, které nyní Švédsko zahajuje, není Německo vítáno.

Švédsko nedávno řeklo ne podobnému návrhu Ruska, které je největším zainteresovaným subjektem v Nord Streamu. Země se chtěla očistit od obvinění z vyhození vlastního plynovodu do povětří. V Moskvě ukazují na jiné viníky – jsou jimi údajně Spojené státy a NATO.

Dříve se říkalo, že Švédsko, Dánsko a Německo provedou společné vyšetřování sabotáže. Ale k tomu nakonec nedošlo. Švédská vláda nyní zavírá dveře německé účasti a jakékoli transparentnosti ve vyšetřování.

Důvod tohoto rozhodnutí je nyní zpochybňován. Oficiálně se říká, že bezpečnostní stupeň Švédska je vyšší než u jiných zemí, pokud jde o sdílení učiněných zjištění, a že proto není možné do vyšetřování vpustit žádné další aktéry. Naznačuje, že veřejnost se nikdy nedozví, kdo sabotoval Nord Stream, i když vyšetřování by to mohlo prokázat.

Pokud jde o Dánsko, podle některých informací má zahájit vlastní paralelní vyšetřování údajné sabotáže Nord Streamu.

Je to asi týden, co německá ministryně vnitra Nancy Faeserová oznámila, že v souladu s právem EU bude vytvořen společný vyšetřovací tým, který bude zahrnovat vyšetřovatele z Německa, Dánska a Švédska.

Švédská přechodná vláda v demisi však nyní řekla ne. Němci přesto doufají, že Švédsko změní názor –  a to záhy po nástupu nové vlády, jejíž sestavení již finišuje. Ovšem do té doby může mnoho důležitých důkazů zmizet…

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout