Zpět do války: Biden zvrátil Trumpův ústup a poslal pozemní jednotky do Somálska

Zpět do války: Biden zvrátil Trumpův ústup a poslal pozemní jednotky do Somálska

Trump byl po dlouhé době prvním americkým prezidentem, který nezahájil žádnou válku. Od nástupu podvodně zvoleného Bidena však dochází ke zvratu. Již pár dní po jeho instalaci na prezidentský post došlo k další invazi USA do Sýrie, což je země, kterou USA spolu s Tureckem okupují již roky, přičemž se dokonce neštítí krást syrskou ropu.

Válka na Ukrajině je také víc než cokoli jiného válkou USA s Ruskem, přičemž další války v režii USA se chystají v Africe – v Etiopii a nyní čerstvě v Somálsku.

Zatímco oči celosvětové veřejnosti jsou díky korporátním médiím soustředěny na Ukrajinu, jen málokdo si uvědomuje, že souběžně probíhá již mnohaletá válka v Jemenu, na nějž útočí Saúdská Arábie, která nyní bez zájmu Západu dokonce ohlásila plánovanou anexi části Jemenu. Reakce Západu byla jediná: Poslal Saúdské Arábii další zbraně, aby bylo víc mrtvých Jemenců, včetně dětí.

Somálsko je zemí, kde již v minulosti USA působily. Po stažení vojsk Trumpem se nyní Biden rozhodl, že do země vojáky vrátí….

Amerika je zpátky v Somálsku. Kromě probíhajícího projektu na obohacení obranného průmyslu na Ukrajině bylo Somálsko přidáno na seznam zákazníků. Americký vojensko-průmyslový kartel je pod prezidentem Bidenem zpět v sedle.

Prezident Biden podepsal neveřejný příkaz k vyslání stovek amerických vojáků do zkrachovalého státu Somálsko. Podle New York Times, které měly výhradní přístup k Bidenovu příkazu, příkaz obsahuje trvalou pravomoc pro Pentagon bombardovat zemi, pokud to bude nutné.

Biden na začátku května tajně podepsal rozkaz, který opravňuje armádu rozmístit stovky speciálních jednotek v Somálsku a zaměřit se na asi tucet vůdců Al Šabáb. Zvrátil Trumpovo rozhodnutí  stáhnout se ze Somálska.

The Times hlásí:

„Pan Biden schválil žádost Pentagonu o trvalé pravomoci zacílit na asi tucet podezřelých vůdců Al Šabáb, somálské teroristické skupiny napojené na Al-Kájdu,“ uvedli tři představitelé.

Podle zprávy podepsal Biden příkaz začátkem května, ale o tom se dozvídáme až nyní.

Tato zpráva přichází pouhý den poté, co byl v Somálsku „zvolen“ nový prezident Hassan Sheikh Mohamud, jehož elektorát čítá pouhých 327 voličů v zemi s 16 miliony obyvatel. Mohamud již byl zvolen prezidentem během Obamových let a sloužil v období 2012-2017.

Tyto dvě zprávy – o podivných volbách a invazi vojsk – ve dvou po sobě jdoucích dnech jsou jistě pozoruhodné shody okolností a nelze zde najít žádnou další souvislost.

BBC má fascinující podrobnosti o „volbách“ v tomto neúspěšném státě.

Zde je několik zajímavých úryvků z reportáže.

„Mohamud složil přísahu krátce po oznámení konečného výsledku, což přimělo příznivce v hlavním městě, aby jásali a stříleli ze zbraní. Ve funkci zůstane další čtyři roky.“

Ale je toho víc:

„Během voleb byly poblíž slyšet výbuchy, ale policie uvedla, že nedošlo k žádnému zranění,“ pokračovala zpráva BBC.

Život v Somálsku je do značné míry peklem na zemi. Zemi dlouho ovládají frakce Al Šabábu (bojůvka vybere ročně na výpalném víc než kolik získá somálský stát na daních) a neexistuje žádná skutečně fungující vláda. Jednou z klíčových sil v Somálsku je právě militantní islámská skupina Al Šabáb, která je údajně napojena na Al-Káidu. Předchozí americké administrativy využily údajného spojení s al-Kájdou, aby využily oprávnění k použití vojenské síly (AUMF) po 11. září a poslaly vojáky do země bez souhlasu Kongresu.

Kromě politických problémů čelí Somálci po celé zemi extrémní chudobě a nedostatku potravin.

V prosinci 2020 prezident Trump oznámil a provedl úplné stažení přibližně 700 amerických vojáků působících v Somálsku. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost v pondělním prohlášení pro The Times označil Trumpovo jednání za ukvapené rozhodnutí stáhnout se. Dříve měly USA nepřetržitou přítomnost v Somálsku od roku 2007 a provedly v zemi stovky náletů.

USA již působily v zemi dlouhé roky a efekt byl velmi podobný jejich působení v Afghánistánu. Zatímco v asijské zemi došlo za působení sil NATO k vzestupu Talibánu, v Somálsku za doby působení USA nejen, že nebyl Al Šabáb a na něj napojené bojůvky zničen, ale dokonce velmi posílil….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Zpět do války: Biden zvrátil Trumpův ústup a poslal pozemní jednotky do Somálska

  1. Ale, ale, to máme změnu. Americká vojska do Somálska a povolení k vojenským akcím? Tak předpokládám, že naši poslanci a senátoři v čele s vládou budou mít v pondělí somálské trikolóry a vyhlásí bezprecedentní sankce vůči Bidenově administrativě, také pozastaví nákup veškerého zboží od us včetně břidlicového plynu. Musíme měřit všem agresorům stejně. Mohli by také přijet somálští migranti ale asi jenom ti bohatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout