Austrálie se stává druhým domovem pro americké a britské jaderné ponorky a stává se jadernou oblastí namířenou proti Číně

Austrálie se stává druhým domovem pro americké a britské jaderné ponorky a stává se jadernou oblastí namířenou proti Číně

Nedávno jste si zde mohli přečíst o nápadných přesunech asi dvou tisíc amerických mariňáků do Austrálie. Čína na tuto patrnou provokaci reagovala s nevolí s tím, že pokud v tom budou USA pokračovat, tak mají očekávat patřičnou odezvu. Čína nezapomněla zdůraznit, že jako první to „odnese“ Austrálie.

Zdá se, že v tomto případě jde o totéž jako u Ukrajiny, kam také nějakou dobu před válkou posílalo NATO větší množství zbraní. Očekává se tedy konflikt v Asii, konkrétně něco obdobného Ukrajině v Tchajwanu? Geopolitické změny jsou patrné, na jedné straně Západ a na druhé Čína a Rusko.

AUKUS posiluje bojové schopnosti flotily jaderných ponorek, aby se postavily Číně.

Austrálie se stává druhým domovem pro americké a britské jaderné ponorky, což znamená, že ostrovní národ se v podstatě stává jadernou základnou pro výzvu Číně v asijsko-pacifickém regionu. Tímto způsobem AUKUS – třístranný bezpečnostní pakt mezi Austrálií, Velkou Británií a Spojenými státy – vyvolává intenzivnější konfrontaci s Čínou.

Australský premiér Scott Morrison 15. března oznámil, že jaderná plavidla Anglo Alliance budou zpočátku umístěna v řídce osídleném státě Západní Austrálie. Dodal však, že infrastruktura na východním pobřeží je „neuvěřitelně důležitá pro obranu našeho národa“. Morrison uvedl, že o umístění nové základny bude rozhodnuto po nadcházejících federálních volbách, které se mají konat 21. května nebo dříve. Zatímco východní státy tvoří pouze 37% celkové rozlohy země, jsou domovem více než 80% populace a velkých australských měst – Sydney, Melbourne, Canberra a Brisbane.

Začátkem tohoto týdne premiér ve virtuálním projevu k Lowyho institutu oznámil své rozhodnutí vybudovat novou základnu na východě na podporu rozmístění budoucí australské flotily jaderných ponorek, dohodnuté v rámci vojenské aliance AUKUS. Zvažují se tři místa pro novou základnu na východě: Brisbane na severovýchodě státu Queensland a Newcastle a Port Kembla severně a jižně od Sydney.

„Možnost, že americké a britské jaderné ponorky budou umístěny zde na západním pobřeží a nakonec na východním pobřeží, je součástí našeho plánu na další rozvoj našeho partnerství AUKUS,“ řekl australský premiér.

Tímto způsobem USA a Velká Británie využívají Austrálii jako mladší partnery k posílení bojových schopností flotily jaderných ponorek bloku v indických a jihopacifických regionech, protože konfrontace s Ruskem a Čínou eskaluje. Rozmístění jaderných válečných lodí v Austrálii výrazně zvýší schopnosti americké a britské námořní flotily provádět operace daleko od domova. Pravděpodobně se však nejedná pouze o ponorky a můžeme očekávat, že v Austrálii budou umístěny i americké a britské letadlové lodě.

Obecně platí, že Austrálie již dlouho zakazuje jaderným plavidlům vstup na svou základnu. Ale pro ty, kteří nejsou obeznámeni s australskou politikou, je třeba říci, že vládnoucí Liberální strana, tradičně strana britského dědictví a konzervativní ideologie Austrálie, nadšeně hovořila o AUKUS jako o začátku anglo-aliance. To je velmi odlišné od opoziční Labouristické strany, která se tradičně staví proti militarizaci a usiluje o rovnováhu mezi USA a Čínou.

Je třeba poznamenat, že bývalý labouristický premiér Kevin Rudd, který sloužil jako předseda vlády od prosince 2007 do června 2010 a znovu od června 2013 do září 2013, mluvil plynně mandarínsky a použil to jako páku k dosažení porozumění s Pekingem, i když existovaly rozdíly v otázkách lidských práv.

Dominance Liberální strany v australské politice po více než 30 let, s krátkými přerušeními vedení Labouristické strany, však vedla zemi k účasti na invazi do Afghánistánu a Iráku, provádění náletů proti Sýrii a vytvoření extrémně nepřátelské aliance AUKUS poté, co opovrhla Francií.

Austrálie je nyní pro USA a Velkou Británii klíčová v cíli udržet Čínu v asijsko-pacifickém regionu. Například po 5-7denním konfliktu s potenciálním nepřítelem musí americká letadlová loď doplnit munici pro letadlo na letadlové lodi, zatímco opravy a dodatečné palivo pro letadlo se obvykle provádějí v přístavu. Austrálie nyní může tuto mezeru zaplnit, protože britské a americké lodě operující v jihovýchodní Asii a okolí jsou zjevně daleko od domova.

Tato vysoká priorita, kterou Británie a USA přikládají Austrálii, již vedla k silnější vojenské konfrontaci s Čínou. Východoasijská země si stěžovala, že australské průzkumné letadlo letělo v blízkosti jejích válečných lodí „zlomyslným“ a „neprofesionálním“ způsobem, když bylo letadlo zachyceno laserovou zbraní.

Ačkoliv byla Čína v únoru australskou vládou obviněna z ohrožení lidských životů, když byl laser namířen na letadlo RAAF P-8 Poseidon monitorující dvě válečné lodě Lidové osvobozenecké armády (PLA-N) v Arafurském moři, čínské ministerstvo obrany zveřejnilo krátký videoklip pořízený na válečné lodi, který ukazuje australské letadlo letící poblíž „zlomyslným“ způsobem.

„Video nahrané čínskou válečnou lodí ukazuje, že australské vojenské letadlo provádělo průzkumné lety v blízkosti čínských námořních plavidel,“ řekl plukovník Tan Kefei. „Chování australského vojenského letadla bylo zlomyslné a neprofesionální a představovalo hrozbu pro bezpečnost lodí, letadel a personálu na obou stranách.“

Vzhledem k tomu, že čínská a australská armáda jsou již tímto způsobem ve válce, vstup amerických a britských jaderných ponorek do australských přístavů jen dále destabilizuje situaci. Je třeba mít na paměti, že rozhodnutí Austrálie vybavit svou flotilu jadernými ponorkami pod AUKUS se setkalo s nedůvěrou v celém regionu, zejména mezi partnery jihovýchodní Asie, jako je Malajsie a Indonésie.

Nyní se uvádí, že Austrálie se skutečně stává „druhým domovem“ pro americké a britské jaderné ponorky. Na pozadí rostoucí konfrontace mezi USA a Čínou, včetně tchajwanské otázky, AUKUS zhoršuje napětí v regionu tím, že podporuje rostoucí nuklearizaci regionu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

3 thoughts on “Austrálie se stává druhým domovem pro americké a britské jaderné ponorky a stává se jadernou oblastí namířenou proti Číně

 1. Děkuji za článek.
  Mám pocit, že Amíci mají pocit, jakoby jim ujížděl vlak.
  Ukrajina začíná vypadat jako další “ nevýhra”.
  Bojím se, že už fakt nutně potřebují zářez do pažby.
  Někdo napsal , že slábnoucí mocnost musí udeřit hned, zítra už může být pozdě.
  Mám strach.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout