Firma Ericsson zaplatila ISIS v přepočtu desítky milionů Kč

Firma Ericsson zaplatila ISIS v přepočtu desítky milionů Kč

Prachy nesmrdí. To vidíme na neustálé snaze využívat po celém světě zbraně, aby mohl zbrojní průmysl vydělávat. A řídí se tím i nejedna firma, která například platí povinné halal certifikáty za možnost vyrábět výrobky pro islámský trh. Výtěžek z halal certifikátů pak jde i na islamizaci zemí, z nichž tyto firmy pocházejí, ale mnohdy skončí také u různých islámských bojůvek.

Do kasičky islámským teroristům pak přispívají i firmy, které hodlají podnikat na území, které různé bojůvky ovládají.  To se běžně děje třeba v africkém Somálsku, kde od firem vybírá štědré výpalné Al Šabáb, ale i na území, které v minulosti ovládl ISIS. Kolik asi přibylo do kapes islámským hrdlořezům od švédské firmy Ericsson, před časem jednomu z hlavních výrobců mobilních telefonů?

Aby mohla společnost pokračovat v operacích v oblasti kontrolované teroristickou skupinou, byla zapotřebí velká částka peněz, kterou Ericsson vyplatil.

V roce 2014 dobyl IS irácké město Mosul a vyhlásil zde chalífát. Ericsson již ve městě působil, byla tam vybudována nová mobilní síť pro největšího iráckého mobilního operátora Asiacell.

Tajné interní vyšetřování, kterého se zúčastnila recenze SVT Uppdrag , ukazuje, jak to probíhalo, když se společnost ujistila, že může navzdory situaci pokračovat v práci.

Poté, co projektový manažer ve společnosti Ericsson obdržel výhružné volání od velitele IS z telefonu patřícího unesenému nadřízenému ve společnosti, bylo po Ericssonu požadováno vyplacení ekvivalentu 50 milionů Kč, aby mohl i nadále nerušeně pracovat.

Ericsson se od té doby obrátil na Asiacell, aby zařídil povolení k práci v Mosulu od místního úřadu ISIS. Asiacell se pak podle projektového manažera dohodl s teroristickou skupinou.

Jak přesně Asiacell získal souhlas ISIS, nebylo při interním vyšetřování jasné.

„Ericsson neměl žádnou touhu ani úmysl spáchat zločiny proti lidskosti, ale zaplatili IS s vědomím, že to platí organizaci, která se téměř výhradně zabývá kriminálními aktivitami a zločiny proti lidskosti,“ říká právník na mezinárodní právo Sten de Geer, který se domnívá, že žalobce, který si zprávu přečte, nemá jinou možnost než zahájit předběžné vyšetřování.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Firma Ericsson zaplatila ISIS v přepočtu desítky milionů Kč

  1. především Ukrajinci, kteří utíkají do sousedních zemí  – do Polska, Slovenska a Maďarska. objevuje se však stále více obrázků a videí, na nichž se k Ukrajincům mísí i arabští a afričtí migranti, kteří nyní vidí svou šanci dostat se bez zábran do západní Evropy. Videa, která již byla na twitteru smazána, ukazovala invazisty ozbrojené noži, jak koordinují ostatní, aby vstoupili do vlaků 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout