Somálsko: více než 60 džihádistů z al Šabábu se při výrobě výbušnin vyhodilo do vzduchu

Somálsko: více než 60 džihádistů z al Šabábu se při výrobě výbušnin vyhodilo do vzduchu

Podobné pozitivní zprávy z afrických zemí nebo například z Afghánistánu čteme poměrně často. Občas jednoduše takový inženýr – pyrotechnik původem z hliněné chatrče v džungli, nedává dostatečný pozor při instruktáži, kdy se například učí, jak sestrojovat výbušnou vestičku a pak to dopadá podobně, jako v tomto případě. Myslím, že nikdo z nás při zjištění, že je svět lehčí o 60 džihádistů, kteří takřka denně ve jménu džihádu kradou, rabují, vraždí a znásilňují, neuroní ani slzičku. Naopak, vždyť je dost dobře možné, že v brzké době by někteří z nich mohli podobným způsobem řádit v Evropě.

Nicméně statisíce dalších do Evropy míří či zde již jsou. To vše za plné podpory EU i některých evropských politiků. A právě to je to, nač chci upozornit. Právě al Šabáb je věhlasný tím, že na výpalném od řadových Somálců vybere mnohem víc peněz, než kolik vybere somálský stát na daních. Kdo jiný by tak měl mít dostatek financí na pašeráky než právě vojáci této, ale i mnoha dalších bojůvek? Uvědomujete si, že to jsou nejčastěji právě oni, kdo pluje do Evropy na lodích vysoce ziskových neziskovek? Nicméně, alespoň těchto více než 60 džihádistů už Evropu naštěstí nikdy neobohatí.

Více než 60 militantů al-Šabábu včetně zahraničních bojovníků, bylo zabito při explozi ve vesnici asi 65 kilometrů západně od Qoryooley v jižním Somálsku, uvedla armáda v úterním krátkém prohlášení.

Somálská národní armáda (SNA) uvedla, že spojenečtí teroristé al-Kajdy zemřeli při výbuchu, který se odehrál na jejich základně ve vesnici Ala-Futow v oblasti Lower Shabelle poté, co vybuchla sestavená bomba.

32 Children Rescued from al-Shabab | Voice of America - English
al Šabáb trénuje i děti

“K explozi došlo v areálu Al-Šabábu poté, co v pondělí explodovaly výbušné materiály, které připravovali teroristé,” uvedla SNA. Mezi zabitými byli i experti na bomby al-Šabábu a zahraniční teroristé.

SNA uvedla, že její síly později provedly speciální operaci ve vesnici Ala-Futow ve čtvrti Kurtunwarey a zničily vozidlo používané teroristy k odpálení výbušnin. Vládní síly slíbily zintenzivnit bezpečnostní operace ve středních a jižních oblastech, dokud nebudou povstalci, kteří provedli teroristické útoky, v regionu vyhlazeni.

Teroristická skupina ztratila mnoho oblastí, které měla dříve pod kontrolou, ale militantní skupina je stále schopna zinscenovat útoky v Somálsku. Nejnovější operace přicházejí, když vládní síly zintenzivnily operace proti Šabábu ve středních a jižních oblastech.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

One thought on “Somálsko: více než 60 džihádistů z al Šabábu se při výrobě výbušnin vyhodilo do vzduchu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.