Finská fotbalová federace zavádí hidžáby pro fotbalistky

Finská fotbalová federace zavádí hidžáby pro fotbalistky

Ve sportu byly vždy jednotné dresy, přičemž dosud se běžně nekonaly pro nikoho extra výjimky. Totéž bylo také běžné v případě různých uniforem. Poté, co některé pokrokářské země zavádí hidžáby u armády i policie, začaly se stále častěji objevovat i ve sportu.

Jako první se objevily burkiny, tedy plavky pro muslimky. Po jejich úspěchu se začaly zavádět hidžáby i do dalších sportů, nicméně většinou jen v muslimských zemích. Ovšem když začnou povolovat hidžáby i jakékoli západní země – a je jedno, zda na úřadech, ve školách, armádě, policii či sportu – především to ukazuje na razantní odklon od deklarovaného sekulárního systému těchto zemí.

K těmto zemím se ovšem řadí i ČR, neboť za naší současné vlády byly schváleno muslimské zahalování ve školách. Muslimka má na vybranou – hidžáb či burku odložit nebo se jednoduše aktivit, které je nepovolují, neúčastnit. V neposlední řadě mají muslimové na výběr asi 58 islámských zemí, kde je zahalování nejen povolené, ale dokonce žádoucí…

Finská fotbalová federace začala nabízet bezplatný „sportovní hidžáb“ každé hráčce, která si to přeje, s cílem přilákat do tohoto sportu větší rozmanitost hráček.

Federace dosud distribuovala desítky těchto hidžábů, vyrobených z technické a strečové tkaniny, řekla Heidi Pihlaja, vedoucí rozvoje ženského fotbalu. „Ve Finsku bylo velmi obtížné dostat dívky s přistěhovaleckým původem do fotbalových klubů,“ řekla Pihlaja.

„Takže jsme chtěli zahájit tuto iniciativu, abychom přivítali všechny, bez ohledu na náboženství a zda chcete nosit hidžáb nebo ne.“ Dívky hrají jeden a dva roky, ale řekly, že jsou šťastné a vděčné, když se od svých rodičů dozvěděly, že je hidžábový dres (viz titulek) zdarma.

Podle Pihlaji jsou kulturní otázky a náklady – spíše než samotné hidžáby – často hlavními překážkami pro praktikování sportu dívkami a ženami z přistěhovaleckých komunit. Nabídka hidžábů má však „symbolický význam“, aby byl sport přístupnější, dodala.

„Přestože reakce byla většinou velmi pozitivní, program byl také kritizován od lidí, kteří tvrdí, že znevažuje ženy nebo zavádí náboženství do hry“.

Samozřejmě, že se jedná o tahání islámské ideologie – nebo chcete-li náboženství – do hry. Je to něco podobného, jako politizace sportu poklekáváním některých sportovních týmů na podporu rasistické organizace BLM.

Nakonec by mne zajímalo, zda by příslušnou pokrývku hlavy dovolili v podobných případech i pastafariánům

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Finská fotbalová federace zavádí hidžáby pro fotbalistky

  1. Koľko prisťahovalcov vo Fínsku /uznávam, že je ich zatiaľ menej než vo Švédsku/ ovláda tamojší jazyk, považovaný popri islandčine za najťažší v Európe? Netrúfam si ani tipovať percento a už vôbec nie hádať, či napríklad neslávne známy „reprezentant“ Glen Kamara vie po fínsky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout