Thajsko – další země, kde se začíná lokálně zavádět právo šaría

Drtivá většina světa se islamizuje, přičemž mnohé nyní islamizované země ještě relativně nedávno nebyly muslimské. Mnohde se na právo šaría přechází pozvolna, tedy postupně s tím, jak se jednotlivé regiony islamizují. Zavedením práva šaría se samozřejmě po občanech dané země či oblasti vyžaduje striktní plnění islámského práva, přičemž ruku v ruce s těmito archaickými pravidly jdou i patřičné, často středověké tresty. A nemyslete si, že je Evropa z obliga. I zde už jsou země, kde je nyní jasné, že se postupně islamizují, včetně zavedení práva šaría.

Úřady v provincii s muslimskou většinou v jižním Thajsku, spojily své síly s místními islamisty, aby prosazovaly právo šaría.

Muslimové v jihothajské provincii Yala se nyní zaměřují zejména na mladé nesezdané páry, které na veřejnosti projevují jakékoli formy náklonnosti, jako je držení se za ruce, čímž porušují muslimský morální kodex a podle šaríi tak čelí vyhlídce nábožensky předepsaného trestu.

Ti, kteří jsou přistiženi, by také mohli čelit trestnímu stíhání z důvodu, že porušili zákony proti dodržování mravnosti. K trestnímu stíhání může dojít i proto, že spolu ženy a muži mluví v soukromí, aniž by byl přítomen někdo jiný. Jsou-li svobodní mladí lidé (muži i ženy) přistiženi bez dozoru, mohou být zadrženi a vzati do vazby nebo donuceni k sňatku.

5. ledna, v reakci na kritiku možného porušování občanských práv a sektářství, policejní generál Tinakorn Rungmat, velitel provinční policie Yala, řekl, že pravidla nepředstavují porušení ústavní doložky o právech a svobodách, protože se jedná o místní zákony, které vytvořila místní muslimská komunita a pro místní muslimskou komunitu.

Na dodržování pravidel práva šaría dohlíží armáda, policie, místní správci a náboženští vůdci. Podle dohody pak policie hlídala ulice a vodila mladé páry, které byly viděny samy, do místní mešity, kde podstoupily náboženské kázání.

Prosazování práva šaría v Yale je pozoruhodné, protože většina muslimů v převážně buddhistickém Thajsku se zatím takto radikálně neprojevuje. Někteří lidé se obávají, že spolu s rostoucím radikalismem islámu na jihu by uplatňování práva šaría mohlo vést k neustálému porušování práv.

A k tomu jen dodám, že se samozřejmě postupně začne právo šaría šířit na další islamizovaná území. Přesně tak, jako je to u muslimů obvyklé. V momentě, kdy přečíslí původní nemuslimské obyvatelstvo, zavedou si právo šaría a tedy i svá vlastní pravidla. Nejinak je tomu i v islamizovaných ghettech evropských měst, do nichž se bojí vstupovat i policie.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout