Vždy to začíná stejně: při přijímání zákona o eutanazii se deklaruje, že bude využit jen u nevyléčitelně nemocných, pro které by byl další život utrpením. Pak je i obyvatelstvo dané země k přijetí zákona přístupnější.
Postupně se však do zákona zahrnuje stále více skupin obyvatel, přičemž cílem očividně je stav, kdy bude mít možnost se nechat zabít téměř kdokoli.
Otázka je, kam až vše dojde? Skončí to tím, že lidé od určitého věku nebo s nějakými zdravotními problémy, které nejsou závažné, ale stojí systém peníze, budou povinně „uspáni?“
Rok od roku přibývá zemí, které uzákonily eutanázii, přičemž vždy je s odstupem času patrný stejný postup: každoročně se zvyšuje nejen počet zabitých, ale i možností, kdo se může nechat usmrtit.
A co víc, eutanazie je stále častěji nabízena pacientům jako první – a ne jako poslední – alternativa. A to i tehdy, kdy o ní dotyčný pacient vůbec neuvažuje.
V Evropě je možná eutanazie například v Holandsku, Belgii, Francii, Švýcarsku a brzy i ve Velké Británii. Mimo Evropu je pak nejliberálnější zemí ve vtahu k eutanázii Kanada.
Postupně jste si zde mohli přečíst o mnoha různých případech, kdy byla lidem eutanazie vnucována dokonce i proti jejich vůli (toto téma je detailněji rozvedeno například zde, zde, zde, zde nebo zde).
Nebýt odporu veřejnosti, pak dnes by se již mohl v zemi nechat zabít téměř kdokoli, neboť Trudeaova vláda chtěla zákon vztáhnout i na chudé, psychicky nemocné či děti.
Návrhy se zatím odložily, protože pro veřejnost byly většinou neakceptovatelné a protestovali i mnozí lékaři. Nicméně i tak je v zemi situace, že se může nechat zabít kdokoli, kdo je dlouhodobě nemocný. A to i v případech, kdy není chronická nemoc smrtelná nebo tehdy, kdy nemocný nijak zvlášť netrpí.
Takzvaní „lékaři“ již tedy mnoha lidem eutanazii aktivně nabízí – a často ji preferují před jakoukoli – byť účinnou – léčbou…
Kanadští lékaři údajně začali na pacienty s rakovinou tlačit, aby raději zvolili eutanazii, než aby čekali na dlouhých seznamech a vyhledali léčbu u onkologů.
Kanadský socializovaný zdravotní systém financovaný daňovými poplatníky má dlouhé čekací seznamy na léčbu rakoviny, takže mnoho lidí zoufale hledá alternativy.
Vládou financovaní lékaři však nyní nabádají pacienty, aby se vyhnuli dlouhému čekání na léčbu rakoviny tím, že se místo toho přihlásí do kanadského programu Medical Assistance in Dying (MAiD – lékařská asistence při umírání).
Častým tématem vycházejícím z Kanady je teorie, že nemocní a chudí občané by měli zvolit eutanazii, aby zmírnili zátěž systému pro „společné dobro.“
Kanada má jedny z nejtolerantnějších zákonů o eutanazii na světě.
Kanadské zákony o eutanazii umožňují téměř každému, kdo vykazuje nějakou formu strádání nebo zdravotního postižení, přijmout asistovanou sebevraždu lékařem, bez ohledu na to, jak lehká mohou být tato postižení.
V nedávno zveřejněném hororovém příběhu od The Associated Press byl Alan Nichols, 61, úspěšně zabit po krátké – pouze měsíční – čekací době, protože trpěl ztrátou sluchu.
Kromě záchvatů deprese byl Nichols jinak zdravý. Jeho bratr však tvrdil, že lékaři Nicholse dohnali k tomu, aby se zabil.
Nicholsova rodina uvedla, že nemocniční personál mu pomohl požádat o eutanazii a donutil ho k ní, což je příběh, který mnohokrát opakovali i jiní postižení nebo nemocní Kanaďané.
Bohužel, mnoho Kanaďanů hlásilo, že byli již během léčby v nemocnici napojeni na MAiD.
49letý Kanaďan nedávno promluvil, že se cítil zcela traumatizován kvůli tomu, že byl několikrát nucen k tomu, aby se přihlásil k eutanazii.
Řekl, že lékaři měli malý zájem poskytnout mu náležitou péči, kterou v nemocnici potřeboval. Místo toho se lékaři soustředili na to, aby pacienta přesvědčili, aby se nechal zabít.
MAiD, který byl poprvé představen v roce 2016, byl zpočátku dostupný pouze pro nevyléčitelně nemocné.
V roce 2021 však Trudeauova vláda smrtící praxi rozšířila tak, aby byla dostupná i pro ty, kteří nebyli ohroženi smrtí, ale trpěli chronickým onemocněním.
I když se MAiD zatím nevztahuje na duševně nemocné, není to způsobeno nedostatkem snahy ze strany vlády liberálního premiéra Justina Trudeaua.
Vláda se rozhodla odložit rozšíření eutanazie na osoby trpící výhradně těmito nemocemi až do roku 2027 po odporu Kanaďanů a předních lékařů.
Několik lékařů odstoupilo a řeklo, že odmítnou eutanazii duševně nemocných občanů.
V úterní epizodě The Epoch Times’s American Tough Leaders se Jan Jekielek posadil s Wesleym J. Smithem.
Smith je právník, řečník, oceněný autor a předseda Discovery Institute Center on Human Exceptionalism.
Během rozhovoru se ponořili do jeho práce o bioetice a eutanazii.
Smith odhalil, že pacienti trpící léčitelnou rakovinou volí eutanazii poté, co si nejsou schopni zajistit termíny u onkologů ohledně léčby.
Země nyní zaznamenává značný výskyt rakoviny a na léčbu se čeká delší dobu než tomu bylo v minulosti.
„V Kanadě jsme také svědky začátku situace, kdy pacienti, kteří mají problém získat onkologa kvůli tak dlouhé čekací listině, žádají o zabití, protože nemohou dostat kvalitní lékařskou péči,“ řekl Smith.
„Asistovaná sebevražda a eutanazie je symptom, nikoli příčina, a existuje zde hluboký nihilismus, který, jak se zdá, infikoval společnost na mnoha úrovních.
„Když země nebo stát legalizuje asistovanou sebevraždu nebo eutanazii, nemůže již tvrdit, že je proti sebevraždám, protože výslovně schvaluje některé sebevraždy,“ řekl Smith.
„Je to velmi nebezpečné hnutí, které normalizuje tento druh přístupu k umírání na rozdíl od přirozené smrti.“
Nejnovější zprávy ukazují, že MAiD je šestou nejčastější příčinou úmrtí v Kanadě. Nebyla však uvedena jako taková v 10 hlavních příčinách úmrtí kanadských statistik v letech 2019 až 2022.
Na otázku, proč byla MAiD na seznamu vynechána, agentura vysvětlila, že jako primární příčinu smrti zaznamenává nemoci, které vedly Kanaďany k rozhodnutí ukončit svůj život eutanazií, nikoli skutečnou příčinu smrti.
Podle Health Canada v roce 2022 zemřelo 13 241 Kanaďanů smrtícími injekcemi MAiD. To představuje 4,1 procenta všech úmrtí v zemi za daný rok.
Toto číslo znamená nárůst o 31,2 procenta oproti roku 2021. Zatímco čísla pro rok 2023 ještě nebyla zveřejněna, všechny indicie ukazují na ještě horší situaci než v roce 2022.
Níže je upoutávka na rozhovor Epoch TV se Smithem:
Celý rozhovor na Epoch TV (anglicky) můžete zhlédnout ZDE .
už aby Trudoova vláda šla do hajzlu taky
Zlatý komunisti. Tam je systém postaven nad život člověka ?
Tento MAiD system je snad jedina dobra vec co Trudeau pro Canadu udelal, lidi je jak sracek. Sam se nepocitam mezi nejake vyjimky. Cesi si Canadu odjakziva prilis idealizuji, zil jsem tam 45 let.