Kanada: Mladá žena po prožitém traumatu hledala pomoc v nemocnici, nabídli jí eutanázii

Kanada: Mladá žena po prožitém traumatu hledala pomoc v nemocnici, nabídli jí eutanázii

Kanada patří k rychle rostoucímu počtu zemí, které již umožňují eutanázii. Všude je scénář prakticky totožný: Nejprve je eutanázie prezentována jako pomoc těm, kdo umírají a prožívají těžká muka, což je ještě asi pro mnoho lidí přijatelné.

Postupně se však možnosti eutanázie rozšiřují, až vše dojde do stavu, který je dnes v Kanadě či Nizozemsku, kde se již může nechat zabít téměř kdokoli. Třeba jen proto, že je tělesně postižený, chudý nebo psychicky na dně.

Právě stav, kdy se člověk kvůli aktuální situaci dostane na ono psychické dno, je většinou problémem, který vyléčí čas, případně nějaká terapie.

Možná i vy znáte někoho, kdo byl po prožitém traumatu psychicky na dně – a možná se to někdy stalo i vám. Také znám ze svého okolí podobné případy (většinou jde o reakci na úmrtí blízkých), ale také vnímám, že po nějaké době se drtivá většina lidí ze situace, kdy se jim třeba ani nechce žít, dostane.

A mnohdy na to, aby se trauma potlačilo, úplně postačí čas, který nakonec vyléčí všechny rány na duši.

Nicméně v Kanadě takovým lidem, kteří by případně mohli žít třeba dalších 50 let, nabídnou jako ideální léčbu asistovanou smrt…

Kanaďanka, která šla do nemocnice, aby jí pomohla po prožitém traumatu zvládnout její sebevražedné myšlenky a chronickou depresi, byla dotázána, zda uvažovala o eutanazii.

Kathrin Mentler, 37, říká, že si na začátku tohoto roku prošla traumatickou událostí. Při hledání psychiatrické pomoci ve Vancouverské všeobecné nemocnici lékař navrhl národní program lékařské pomoci při umírání (MAID).

Paní Mentlerová říká, že jí klinická lékařka řekla, že bude dlouho čekat na návštěvu psychiatra, a že systém zdravotní péče je ‚rozbitý‘. Následovala nepříjemná otázka: „Uvažovala jste o MAID – asistované sebevraždě?“

Lékařka jí řekla: „Můžu zavolat psychiatrovi, ale nejsou tam žádná lůžka; není žádná dostupnost.“

Mentlerová dodává: „Řekla mi: ‚Systém je rozbitý.'“

Mentlerová řekla, že o asistované sebevraždě MAID nikdy neuvažovala, ale sama uvažovala o předávkování prášky. Myslela si, že jí na psychiatrii pomohou dostat se z depresí, kterými trpěla po prožitém traumatu.

Lékařka jí řekla, že pokus o sebevraždu by mohl vést k poškození mozku a dalším škodám, ale že program eutanazie by byl „pohodlnější“ proces, protože by byla pod sedativy.

„Ten den jsem tam šla velmi specificky, protože jsem se nechtěla dostat do situace, kdy bych přemýšlela o předávkování léky,“ řekla Mentlerová.

„Čím více o tom přemýšlím, tím více a více etických a morálních otázek to vyvolává.“

Pacientka tedy čekala, že jí myšlenky na sebevraždu nějakou terapií „vyženou z hlavy,“ ale namísto toho jí byla smrt aktivně nabídnuta.

Vancouver Coastal Health přiznal rozhovor, ale tvrdil, že to byla snaha odhadnout, jak moc sebevražedné myšlenky Mentlerová má.

„Během hodnocení pacientů tohoto druhu jsou lékařem často kladeny obtížné otázky, aby určil vhodnou péči a riziko pro pacienta,“ uvedl v prohlášení vedoucí nemocnice pro veřejné záležitosti Jeremy Deutsch.

„Personál musí prozkoumat všechny dostupné možnosti péče o pacienta a klinické hodnocení s klientem, který se prezentuje sebevražednými myšlenkami, může zahrnovat otázky, zda zvažoval MAID jako součást svých úvah.

Chápeme, že tento rozhovor může být pro některé znepokojující, a sdílíme naši nejhlubší omluvu za jakékoli utrpení způsobené tímto incidentem.“

Mentlerová nebyla omluvou ohromena a řekla novinám:

„Měření rizika sebevraždy by nemělo zahrnovat nabízení možností zemřít, což je to, co mi nabídli. Také si myslím, že stojí za to zvážit, že právě teď MAID pro duševní zdraví ještě není legální (pozn.: legální má být pro tyto případy až příští rok), takže nabízet to někomu nyní se mi zdá být špatné. Jak to může být standardní postup pro sebevražednou krizovou intervenci?“

Nyní čeká na návštěvu psychiatra na podzim.

Asistovaná sebevražda mimo jiné i z psychických důvodů má v Kanadě platit od března příštího roku. Dosud se kolem toho vedou spory a ne každý psychiatr s tím souhlasí tak, jako „lékařka,“ která ženu vyšetřovala.

V červenci 2021 publikoval deník Psychiatric Times článek proti asistované sebevraždě. Poznamenal, že „předběžné zprávy naznačují zvýšenou míru sebevražd v obecné populaci států, které legalizovaly PAS (asistovanou sebevraždu lékaře).“

Konkrétně „legalizace PAS byla spojena se zvýšenou mírou celkového počtu sebevražd ve srovnání s jinými státy a žádným poklesem neasistovaných sebevražd“. Podobně se zvýšila míra sebevražd v Nizozemsku (kde je lékařská eutanazie legální) ve srovnání se sousedními zeměmi, které lékařskou eutanazii nelegalizovaly.

Ve zmíněném Nizozemsku zašli skutečně ještě dál než v Kanadě. Eutanazie tam může být poskytnuta každému, kdo o ni má zájem, včetně nejmenších dětí…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout