V tuhých mrazech čelí Kanada problémům s větrnými a solárními elektrárnami

V tuhých mrazech čelí Kanada problémům s větrnými a solárními elektrárnami

Pomineme-li fakt, že jsou v Kanadě tuhé mrazy – a to i navzdory tvrzení klimatických propagandistů, kteří varují před „globálním varem“ – pak se jasně ukazuje, že pokud by celá Evropa přešla podle představ EU na fotovoltaiku a větrnou energii, tak bychom zejména v zimním období čelili neustálým výpadkům energie.

A v budoucnu by to bylo o to horší, že dosavadní dopravní prostředky na fosilní paliva mají nahradit elektromobily, zatímco domácnosti mají být vytápěny tepelnými čerpadly, která mají také značné požadavky na elektrickou energii.

Prakticky vše, co nyní využívá energii z fosilních paliv (ropa, plyn), by tedy v budoucnu mělo být na elektřinu – a to z větrných a solárních elektráren. Jak šílené jsou podobné nápady, se nyní ukazuje v Kanadě, kde Trudeau velmi tvrdě tlačí na přechod na obnovitelné zdroje energie.

Jen nevím, jak by Kanaďané zejména v Albertě dopadli, kdyby už byla celá Kanada pouze na solárních a větrných zdrojích energie.

Dále již informace přímo z Kanady:

Ve čtvrtek jsme dosáhli vrcholu poptávky a vypadalo to, že budeme v pořádku, nic nenasvědčovalo tomu, že bychom se dostali do situace, kdy bychom se museli zbavit zátěže, jako jsme to udělali včera večer.

Najednou se o 48 hodin později objeví varování před potenciálními výpadky. Zajímalo by mě, jak jsme se dostali z poměrně stabilní situace ve čtvrtek k tomu, co jsme zažili včera večer a co bychom mohli zažít znovu dnes večer?

S extrémními mrazy vidíme velmi, velmi vysokou poptávku.

Ve čtvrtek večer jsme dosáhli historického rekordu, 12 384 megawattů. Klíčovými faktory – a nikdy není jediný faktor, který by nás dostal do pohotovosti – jsou extrémní zima, snížený dovoz a velmi slabý vítr.

A samozřejmě, když se dostaneme do špičky od 16 do 19 hodin, v tomto ročním období nemáme žádnou solární energii. Takže ve čtvrtek jsme na tom byli o něco lépe, protože jsme měli silný vítr, měli jsme přibližně 1 200 megawattů po celou dobu špičky od čtyř do sedmi.

Takže to byl opravdu rozdíl. V posledních dnech vítr dramaticky zeslábl. Měli jsme také několik elektráren na zemní plyn, jedna je odstavená a jedna pracuje se sníženou kapacitou.

„V současné době větrná energie nevyrábí téměř žádnou energii. Když jsou obnovitelné zdroje nespolehlivé, jako jsou nyní, musí elektrárny na zemní plyn zvýšit kapacitu, aby udržely obyvatele Alberty v bezpečí,“ napsala v pátek na sociálních sítích premiérka Alberty Danielle Smithová, krátce poté, co provozovatel sítě v provincii vyzval spotřebitele, aby šetřili elektřinou a chránili tak systém.

O den později, po druhém varování před rozvodnou sítí, které varovalo před potenciálními rotujícími výpadky proudu, premiér Saskatchewanu Scott Moe zveřejnil, že přebytečná energie, kterou posílá do Alberty, pochází ze zemních plynových a uhelných elektráren.

„To jsou ty, o kterých nám Trudeauova vláda říká, abychom je vypnuli (což neuděláme),“ napsal Moe na platformě X, dříve známé jako Twitter.

Tolik zprávy z Kanady, která aktuálně zažívá zimu kolem minus 40 stupňů Celsia. Trudeau dlouhodobě tlačí na vyřazení uhelných a plynových elektráren a na plný přechod na solární a větrnou energii – po vzoru EU.

Tento případ nám názorně ukazuje, jak důležité je vyřadit z politiky tyto šílence – a to se týká i většiny sebranky, která aktuálně sedí v Bruselu.

Přechod na větrníky a fotovoltaiku není ničím jiným než šílenstvím, obzvlášť pokud žijete v pásmech, kde lze očekávat tuhou zimu.

A to se ještě nepodařilo vyměnit většinu aut na fosilní paliva za elektromobily. Pokud by tak tomu již bylo, spotřeba elektřiny by byla mnohem větší – a není jisté, že by záložní plynové a uhelné elektrárny stačily.

Co se ovšem stane, pokud se i tyto elektrárny vyřadí z provozu a mezitím se razantně zvýší počet elektromobilů a tepelných čerpadel? A tato otázka může samozřejmě platit i pro Evropu…

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 19 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout