Plánované plošné zavedení digitální identity (ID) napojené na digitální měnu (CBDC), očkovací průkaz a systém sociálních kreditů, zahrnující zejména měření uhlíkové stopy, bude rychlou cestou do digitálního otroctví.
K tomu samozřejmě dojde tehdy, kdy bude zrušena hotovost.
Aby byla většina lidí ochotna se k tomuto systému dobrovolně přidat, v testovacím režimu se již přichází s různými nabídkami, jako třeba s mezinárodními lety, ke kterým nepotřebujete klasický pas, úplně vám postačí vaše ID.
Průmyslová asociace zastupující přibližně 300 hlavních leteckých společností, oznámila zkušební koncept, který demonstruje první zkušenost s cestováním s digitální identitou.
„Naším cílem vždy byla budoucnost cestování, které je plně digitální a zabezpečené biometrickou identifikací.“
Nick Careen; Senior Vice President of Operations, Safety and Security; IATA
Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) ve spolupráci se švýcarským poskytovatelem řešení digitální identity SICPA nedávno předvedla první plně integrovaný cestovní zážitek s digitální identitou na letu British Airways z Londýna do Říma, uvedla v prohlášení tisková zpráva.
The first fully integrated digital identity travel experience – from shopping for flights to arrival – has been demonstrated on a journey from LHR-FCO with @British_Airways This marks a significant stride towards simpler and smoother travel experiences in the future. #IATAWPS pic.twitter.com/jISInSUgVb
— IATA (@IATA) October 25, 2023
Demonstrace se konala 25. října na IATA World Passenger Symposium v Chicagu. Ukázala, jak si cestující mohou vytvořit digitální pas propojený s jejich digitální peněženkou naskenováním pasu mobilním zařízením a ověřením své identity prostřednictvím biometrické kontroly pravosti.
Oznámení uvádí: „Digitální identifikátor odolný proti neoprávněné manipulaci je uložen v digitální peněžence cestujícího a lze jej sdílet s poskytovateli třetích stran pro přístup k různým typům služeb.“
Mezi další aplikace vyplývající z digitální identity při cestování patří:
- Personalizované nabídky (např. věrnostní karta a nabídky)
- Rezervace (optimalizovaná tvorba e-ticket a cestovní detaily)
- Ověření cestovních požadavků (procesy před cestou k potvrzení cestovních požadavků)
- Vylepšený proces odbavení sdílením požadovaných digitálních dokumentů s leteckou společností
IATA a její partneři říkají, že z důvodů ochrany soukromí se mohou cestující rozhodnout pro selektivní zveřejnění, kdy jsou zveřejněny pouze určité atributy digitálního pasu.
Pohodlí a ochrana dat jsou hlavními argumenty pro tento konkrétní systém digitální identity: „Cestující mají plnou kontrolu nad svými osobními údaji “ – podle IATA a jejích partnerů.
Stejně jako u jakékoli smlouvy o poskytování služeb však rozhodnutí nezveřejnit své osobní údaje může vést k vyloučení.
V prosinci 2020 IATA oznámila, že vyvine IATA Travel Pass pro řízení testování nebo očkování COVID-19.
Stejně jako v dnešním oznámení o digitální identitě IATA v roce 2020 uvedla, že IATA Passport poskytne cestujícím kontrolu nad jejich osobními údaji, aby byla zajištěna bezpečnost dat a soukromí na nejvyšší úrovni.
Co to ale ve skutečnosti znamená „mít nad svými daty kontrolu,“ když se rozhodnete zachovat svá data v soukromí?
V případě očkovacích pasů to znamenalo nemožnost cestovat nebo se účastnit mnoha aspektů společnosti.
„Tato digitální identita určuje, ke kterým produktům, službám a informacím máme přístup – nebo naopak, co pro nás zůstává uzavřeno.“

V budoucnu budou tyto digitální identifikátory pravděpodobně obsahovat vaši uhlíkovou stopu spolu s vaší digitální peněženkou a programovatelnou digitální měnou centrální banky (CBDC) – a samozřejmě i údaje o vašem zdravotním stavu.
Pomocí údajů z tohoto digitálního průkazu mohou vlády a/nebo letecké společnosti určit, že jste spotřebovali příliš mnoho oxidu uhličitého a musíte zaplatit další poplatek nebo že nemáte aktuální očkování a nemůžete cestovat.
Pokud se rozhodnete „ponechat si kontrolu nad svými vlastními údaji“ a nesdílet je, výsledek bude stále stejný – úplné vyloučení.
Ať už jde o pohodlí, soukromí, veřejné zdraví nebo životní prostředí, výsledek je vždy stejný: více shromažďování dat, více dohledu a více kontroly.
Jak řekl Nick Careen, hlavní viceprezident IATA pro provoz, bezpečnost a zabezpečení: „Naším cílem vždy byla budoucnost cestování, která je plně digitální a zabezpečená biometrickou identifikací.“
Vždy šlo o to nadchnout lidi pro biometrické digitální ID.
Odtud lze přidávat nové funkce, které dále narušují soukromí, autonomii a svobodu jednotlivce, kdykoli je zavedena nová politika.
Kromě IATA a SICPA jsou průmyslovými partnery v oblasti digitální identity využívané při cestování společnosti Accenture, Amadeus, Australian Border Force, AWS, Branchspace, British Airways, IDnow, Aeroporti di Roma, Trip.com a Verchaska.