Ve Švédsku nyní probíhá pilotní studie umělého masa, než bude schváleno pro celou EU

Ve Švédsku nyní probíhá pilotní studie umělého masa, než bude schváleno pro celou EU

Švédsko je tradičně v mnohém testovací zemí, takže je celkem pochopitelné, že i v tomto směru se EU spoléhá na tuto skandinávskou zemi.

Zřejmě je důvodem i poměrně velká muslimská populace, u níž zatím není příliš jasné, jak dalece bude umělé maso akceptovat (otázka je, zda bude i nějaké umělé halal maso).

Každopádně právě na základě reakcí švédských konzumentů pak bude zřejmě EU směřovat schválení laboratorně pěstovaného masa pro celou EU.

Jde samozřejmě – podobně jako v případě konzumace hmyzu – jen o další součást klimaalarmistické politiky.

Se schválením EU jistě počítá již poměrně brzy, vždyť ve Španělsku je ve výstavbě největší továrna na výrobu umělého masa a s další továrnou se počítá právě ve Švédsku, kde nyní pilotní projekt probíhá…

Společně se start-upovou společností Re:meat bude ICA zkoumat tržní potenciál pro laboratorně pěstované maso ve Švédsku.

Kromě toho bude zahájen pilotní projekt, jehož cílem bude prozkoumat tento produkt v experimentálním prostředí, dokud nebude schválen jako potravina v EU.

Společnost Re:meat se sídlem v Malmö je první švédskou společností zaměřenou na laboratorně pěstované maso, tedy maso vyrobené z živočišných buněk „vypěstovaných“ v laboratorním prostředí.

Společnost mimo jiné stojí za první kultivovanou verzí masových kuliček.

Nyní zahájila spolupráci s ICA a bude se blíže zabývat postoji spotřebitelů k laboratorně pěstovanému masu a poté podá zprávu o podmínkách potřebných k vytvoření poptávky, která má význam z hlediska udržitelnosti.

Vidíme, že kultivované maso může být důležitým doplňkem bílkovin, což má potenciál mít velký vliv na klima a životní prostředí – možná i na zdraví. Vnímavost zákazníků bude klíčová a my se těšíme, že ji budeme s Re:meat dále zkoumat,“ říká Maria Gustavsson, úřadující ředitelka pro inovace a vývoj konceptů ve společnosti ICA Sweden.

Singapur byl první zemí, která schválila laboratorně pěstované maso. Začátkem tohoto roku dostal produkt zelenou také ve Spojených státech. Itálie na druhou stranu tento produkt v březnu zakázala, protože tamní vláda se domnívala, že laboratorní produkty nezaručují kvalitu a ochranu italské kultury a tradice.

V EU zatím není umělé maso schváleno pro lidskou spotřebu, ale Re:meat společně s ICA plánuje provést pilotní studii, která prozkoumá kultivované maso v experimentálním prostředí a bude čekat na komerční schválení v EU, kde konečným výsledkem bude mleté maso.

Re:meats popisuje cíl jako vytvoření velkokapacitního pěstírny ve Švédsku, což se může stát realitou v letech 2028-2030, v závislosti na tom, kdy bude produkt schválen v EU.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.9]

One thought on “Ve Švédsku nyní probíhá pilotní studie umělého masa, než bude schváleno pro celou EU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout