ECB dělá další krok k zavedení digitálního eura – online petice proti CBDC již vznikla v Nizozemsku (video)

ECB dělá další krok k zavedení digitálního eura – online petice proti CBDC již vznikla v Nizozemsku (video)

Digitální měna, pokud ji už EU zavede jako oficiální měnu, bude jistě brzy povinná ve všech zemích, včetně těch, které zatím nevstoupily do chomoutu eurozóny. Ostatně – vyjma Dánska – již všechny země EU prošly minimálně testem CBDC.

Pokud už bude CBDC v některých dalších zemích (například Švédsko je s digitální korunou mnohem dál než ECB s digitálním eurem), pak bude jen otázkou velmi krátkého času, než se objeví všude – a to v návaznosti na již schválené digitální identity (ID).

Stále existuje mnoho diskuzí a nejistot, ale zavedení digitálního eura se blíží o další krůček. Po dvou letech výzkumu Evropská centrální banka (ECB) říká, že vstupuje do „přípravné fáze.“

Centrální banka mimo jiné plánuje vybrat vývojáře, kteří dokážou kolem měny vybudovat odpovídající infrastrukturu a nastavit pravidla. Podle banky by to mělo otevřít cestu pro politická rozhodnutí o digitálním euru.

V poslední době se zkoumá technická proveditelnost měny, ale zda skutečně přijde, závisí na schválení Evropskou unií. V konečném důsledku by se digitální euro mělo stát zákonným platidlem.

Digitální euro tu zatím není, ale země eurozóny na něm společně s evropskými organizacemi pracují. Mělo by jít o peníze vydávané vládou (ECB), ale digitálně.

Výsledky technického vyšetřování včera zveřejnila také ECB.

„Digitální euro by mělo být přístupné široké veřejnosti, spotřebitelům a podnikům a distribuováno prostřednictvím zprostředkovatelů, jako jsou banky,“ píše centrální banka.

Nová fáze oficiálně začíná 1. listopadu a potrvá dva roky.

Politické rozhodnutí o případném zavedení digitálního eura padne později. O plánech se ještě hodně diskutuje. Při používání digitálního eura a rozhodování o měně existují obavy o soukromí.

Video: „Digitální euro je tady, to bude cesta,“ říká Lagardeová. Eva Vlaardingerbroek dodává: „Přímo do totalitního pekla, ve kterém budeme rozhodovat o tom, za co smíte a nemůžete utrácet své peníze,“ vynechala.

 

Evropští regulátoři volají po lepších kontrolách ochrany údajů při vývoji digitálního eura. Možnost sledovat uživatele měny by měla být omezena. Podle ECB je ochrana údajů „nejvyšší prioritou.“

Tímto oznámením zahájila první země, Nizozemsko, petici proti digitálnímu euru.

„BVNL chce, aby se Nizozemsko postavilo proti zavedení digitálního eura a prosadilo pro naši zemi výjimku z účasti,“ řekl Van Haga .

„S CBDC se pravomoc nizozemské vlády nad peněžní zásobou nepřevádí na místní banky, nad nimiž je stále možná určitá kontrola, ale na nedosažitelnou mezinárodní úroveň,“ uvádí petice.

„CBDC nejsou ‚peníze‘ v klasickém slova smyslu, je to prostředek směny bez nezávislého způsobu, jak občané ukládají hodnoty. To samo o sobě je dost špatné. Dále je to další krok ke zrušení hotovosti a tedy k totální kontrole občana. A to napříč celou ekonomikou.

Přidejte k tomu možnost sociálního kreditního systému spojeného s touto měnou a je jasné, že CBDC odřízne poslední kořeny svobody. Nizozemsko by se stalo Čínou Severního moře,“ píší autoři petice, která byla nyní podepsána více než 13 000krát.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.9]

One thought on “ECB dělá další krok k zavedení digitálního eura – online petice proti CBDC již vznikla v Nizozemsku (video)

  1. Novodobé otroctví to je! Ale nechápu jak to chtějí ustát až budou výpadky el. energie, jak nám slibuje jeden z ministrů nejlepší vlády na světě. Vlastně, v jeskyních peníze stejně potřebovat nebudeme, to spíš zbraně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout