Převraty v Africe pokračují, nyní také Čad žádá francouzské vojáky, aby odešli

Převraty v Africe pokračují, nyní také Čad žádá francouzské vojáky, aby odešli

Francie nyní zřejmě již definitivně končí jakožto koloniální mocnost. I když oficiálně tak tomu bylo dávno, ve skutečnosti měla Francie i nadále vliv ve většině svých afrických kolonií.

Nejen Burkina Faso, Mali, Niger a Gabon jsou proti dominanci Francie v regionu. Nyní také Čad požaduje stažení francouzských jednotek ze svého území. Pro Francouze je to v bývalých afrických koloniích čím dál nepříjemnější.

Po dlouhou dobu byla většina severozápadní Afriky pod francouzskou kontrolou. I po získání nezávislosti držela Paříž otěže – zejména finanční a ekonomické – ve svých rukou.

S frankem CFA (dříve navázaným na francouzský frank, nyní navázaným na euro) jako nástrojem finanční kontroly dominují francouzské korporace také ekonomikám většiny těchto zemí.

Image

I po nezávislosti byla většina francouzských bývalých kolonií ovládána frankofilními elitami, které posílaly své děti do francouzských soukromých škol a univerzit a podle toho také jednaly. 

Zatímco tato vyšší třída si libuje v luxusu, bývalé francouzské kolonie v Africe většinou zároveň patří mezi nejchudší země světa. To však v posledních letech vedlo k odporu – a k vojenským převratům proti těmto elitám.

Poté, co nové vlády ve Středoafrické republice, Mali a Burkině Faso vyhnaly francouzské vojáky ze země, Niger, Gabon a Čad už jim jsou v patách. 

A zvláště zajímavé je, že právě Čad byl vybrán jako alternativní ubikace pro francouzské vojáky, kteří jsou v současnosti umístěni v Nigeru. Ale poté, co francouzský voják zabil čadského vojáka několika ranami zblízka, vypukly nepokoje. Vláda země je nyní pod tlakem, aby vyhnala francouzské jednotky.

Zdá se, že Afričané se snaží setřást poslední zbytky koloniální éry. Jak dalece budou v těchto snahách úspěšní, se teprve uvidí, ale jisté je, že například Čína už čeká na možnost dalších investicí.

A to se nejen Francouzům, ale všeobecně EU, jistě líbit nebude…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout