Gabon: Další pád prozápadní vlády v Africe

Gabon: Další pád prozápadní vlády v Africe

Zdá se, že se Afrika snaží ve stále větší míře osvobodit od vlivu evropských koloniálních mocností, který setrvával i po oficiálním ukončení kolonialismu.

Příklad jedné země následuje další a tak se strhla doslovná lavina. Sesazovány jsou loutky EU a USA, přičemž u nedávného puče v Nigeru to rozhodně nekončí.

Další zemí, kde byla převratem vyhnána prozápadní vláda, je Gabon.

Prezident Ali-Ben Bongo Ondimba byl v této ve středoafrické zemi sesazen armádou. Tím pravděpodobně končí 56letá vláda rodiny Bongo, která je považována za zkorumpovanou. EU je tímto vývojem znepokojena.

 

Gabonský prezident Ali-Ben Bongo Ondimba přežil poslední volby – pokud se to tak dá vůbec nazvat – jen několik dní v úřadu. Teprve nedávno volební komise prohlásila Bonga za vítěze prezidentských voleb.

Bongo získal v sobotním hlasování 64,27 procenta hlasů. Nyní se však zdá, že vysocí vojenští představitelé sesadili vládu a prezidenta. Na televizním kanálu „Gabon24“ prohlásili, že převzali moc v bývalé francouzské kolonii. Hranice se sousedními zeměmi byly prozatím uzavřeny.

Kam Gabon směřuje?

Jako odůvodnění tohoto kroku policisté uvedli, že volby nebyly důvěryhodné. Odsoudili také „nezodpovědné, nepředvídatelné vládnutí“, které vedlo k neustálému poklesu sociální soudržnosti a hrozí, že uvrhne zemi „do chaosu.“

Důstojníci také uvedli, že budou mluvit za „Výbor pro přechod a obnovu institucí.“

Teprve se uvidí, zda to také ukončí západní vazby Gabonu. Ale teprve v loňském roce se země připojila ke Commonwealthu – konfederaci převážně bývalých britských kolonií, jejíž hlavou je britský monarcha.

Gabonský prezident Ali Bongo tehdy prohlásil, že jeho země tvoří historii. „62 let po získání nezávislosti je naše země připravena otevřít novou kapitolu,“ uvedl Bongo na Twitteru.

„Je to svět příležitostí pro Gabon na ekonomické, diplomatické a kulturní úrovni.“

EU se obává

Josep Borrell, šéf zahraniční politiky EU, vyjádřil znepokojení nad zprávami z Gabonu na okraj setkání ministrů obrany EU ve španělském Toledu: „Pokud se to potvrdí, bude to další vojenský převrat, který zvýší nestabilitu v regionu,“ řekl.

Po odvolání prezidenta v Nigeru by to byla další změna vlády v Africe ve velmi krátké době. Moc klanu Bongo, který vládne Gabonu 56 let, není bez kontroverze.

Nyní sesazený prezident „zdědil“ úřad po svém otci. Neshody se objevily již ve volbách v roce 2016, které také vedly Francii, EU a USA k požadavku na zveřejnění podrobných volebních výsledků.

A letošní volby byly také zastíněny obviněními z manipulace voleb – zahraniční volební pozorovatelé nebyli ani vpuštěni do země. O víkendu byl také zablokován přístup k internetu a byl vyhlášen zákaz vycházení.

Radost v hlavním městě

 

Krátce po Bongově propuštění novináři z tiskové agentury AFP nejprve informovali o výstřelech v hlavním městě Libreville, poté informovali o lidech oslavujících v ulicích.

V hlavním městě a dalších městech se shromáždily stovky lidí, kteří oslavují sesazení vládce výkřiky jako „Gabon je osvobozen!“ a „Bongo ven!“.

Ačkoli je Gabon jednou ze zemí s největším bohatstvím na zdroje – u pobřeží jsou ložiska ropy a ve vnitrozemí jsou bohatá ložiska manganu, uranu, železných rud a zlata – v celé zemi převládá chudoba a infrastruktura je v žalostném stavu.

Ropa, dřevo a mangan jsou nejdůležitějším vývozním zbožím, ale místní obyvatelstvo z toho nic nemá.

Teprve se uvidí, co se bude dít dál a zda armáda bude skutečně usilovat o demokratizaci země. Francouzská těžební společnost Eramet musí kvůli bezpečnostní situaci alespoň prozatím pozastavit svou činnost v Gabonu.

Po změně moci v Nigeru, kde Francie také využívala bohatá ložiska uranu pro svůj jaderný program a nyní je nucena snížit výrobu elektřiny, je to pro „Grande Nation“ jakési déjà vu…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 26 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Gabon: Další pád prozápadní vlády v Africe

  1. Teď si žabožrouti tu svoji koloniální politiku pěkně odserou. Žádné levné suroviny z Afriky a plná Francie islámistických teroristů.

  2. snad to takhle pujde dal a všude tady v ČR by to taky chtělo pád západních vláda na Slovensku už padla jen si na konec záři musí Slovaci zvolit lepe jen ten Pellegrini se mě nelibi za to u nás hrozí že ANO pujde s ODS 🤢🤮🤮🤮🤮

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout