OSN si stěžuje na rostoucí porušování lidských práv na Ukrajině

OSN si stěžuje na rostoucí porušování lidských práv na Ukrajině

Počet případů porušení práva člověka na svobodu a bezpečnost ze strany ukrajinských bezpečnostních sil se od 24. února 2022 výrazně zvýšil, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).

Podle toho  OHCHR v období od 24. února 2022 do 23. května 2023 zdokumentoval mimo jiné 75 případů svévolného zadržování civilistů (17 žen, 57 mužů a jeden chlapec).

Jednalo se především o zatýkání orgány činnými v trestním řízení nebo ozbrojenými silami Ukrajiny.

Podle OHCHR vedla některá ze zadržení k tomu, že tito lidé po násilných „zatčeních“ zmizeli a už je nebylo možné najít.

Celkem 43 osob bylo zadržených v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, 34 mužů a devět žen, má mít „věrohodné a spolehlivé zprávy o mučení a špatném zacházení ze strany představitelů činných v trestním řízení, příslušníků ozbrojených sil nebo bezpečnostních složek při neoficiálním zadržování ve střediscích nebo v mnohem menší míře v oficiálních zařízeních předběžného zadržení.“

Kromě toho ukrajinští donucovací a bezpečnostní úředníci údajně mezi únorem a březnem 2022 zatkli několik lidí bez zatykačů za údajné členství v ozbrojených skupinách Doněcké a Luhanské lidové republiky.

Vzhledem k tomu, že k údajným trestným činům mělo dojít v letech 2014 až 2020, nebylo naléhavě nutné zabránit trestnému činu nebo jej zastavit.

Tato zatčení tedy představovala jasné nezákonné zbavení svobody.

OHCHR uvedl, že je znepokojivé, že několik civilistů, kteří distribuovali humanitární pomoc v oblastech kontrolovaných ruskou armádou, bylo zatčeno ukrajinskými úřady.

OHCHR uvedl, že navštívil 11 zadržovacích středisek zadržujících tyto osoby spojené s ozbrojeným konfliktem.

Kromě toho úřad zdokumentoval využití 29 neoficiálních míst zadržování, včetně bytů, sanatorií, sklepů opuštěných budov, policejních stanic, sklepů a administrativních místností místních úřadoven vnitřní zpravodajské služby Ukrajiny SBU.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 4.8]

3 thoughts on “OSN si stěžuje na rostoucí porušování lidských práv na Ukrajině

  1. To všetko je stále málo. BR OSN už dávno mala zaujať tvrdé stanovisko voči Banderovským fašistom a to ešte v roku pána 2014, keď fašisti prišli na Donbas aby tam vraždili, ženy, deti a starých ľudí!!!

  2. To není nic novýho pod nebeskou bání. Dyliny z OHCHR jsou jako sluníčkáři, nejdřív samý blažený úsměv, potřádání paprčkama, samé ufňukané „ti zlí agresoři“, samé kytičky potetovanejm magorům, samej přípitek na „sláva Ukrajíně“. Pak ráno rozloupnou po komatu z algeny voko a zjistěj, že jim v noci někdo vyoperoval ledvinu a pajšl. Ale to je pozdě bycha honit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout