Podle různých zpráv dnes Bachmut padl (videa)

Podle různých zpráv dnes Bachmut padl (videa)

Zpráv o tom, jaká je situace v Bachmutu – čili Artěmovsku – se objevovala spousta a většinou rozporné. Jedna strana tvrdila, že vyhrávají Rusové, druhá strana – včetně našeho mainstreamu –  pak ujišťovala, že Ukrajinci získávají Bachmut zpět.

Později se však začaly objevovat prakticky z obou stran velmi podobné informace. Ukrajinci se brání v poslední baště, která není ani  1% tohoto strategického města.

Během zhruba dvou měsíců, co se vedou boje o Bachmut, přišlo o život mnoho tisíc vojáků na obou stranách v bitvě, která je všeobecně považována za jednu z nejtěžších od druhé světové války – hovoří se o ní jako o „mlýnku na maso“.

Zatímco představitelé zemí NATO se v poslední době snažili bagatelizovat strategický význam Bachmutu a považovali ho za pouze „symbolický“, ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že ztráta v Bachmutu by znamenala otevřenou cestu pro Rusy nucené zaútočit na další důležitá města na východní Ukrajině.

Pokud jde o symbolickou hodnotu Bachmutu, Zelenskyj ho nazval „pevností naší morálky“, takže je pochopitelné, že on a jeho generálové se rozhodli bránit ho až do konce. Ale včera již mnohé naznačovalo, že ‚konec‘ se blíží a podle některých aktuálních oznámení je dokonce Artěmovsk dobyt.

Včera již i západní mainstream přiznával, že v rukou Ukrajiny je již jen necelé 1% Bachmutu.

Podobné zprávy přicházely i z druhé strany:

Koncem března ruské jednotky kontrolovaly 70% Bachmutu/Artěmovsku. Během těchto posledních 59 dní, bez ohledu na nesčetné miliardy vojenské podpory z USA a západní Evropy, žoldáci z „Wagnera“ a síly Ruské federace pomalu, ale jistě útočily ze severu, východu a jihu města.

S drtivou palebnou silou Rusové pokračovali ve své opotřebovací válce a tlačili Ukrajince na západ, protože pás pod kontrolou Kyjeva se den ode dne ztenčoval, až včera ráno se objevila oznámení, že kontrolují méně než 1% městského území.

„Bachmut padl!“ řekl ustupující, vyděšený ukrajinský voják na videu, které se stalo virálním:

Šéf Vagnerovy SVS Prigožin, který nikdy neviděl svět růžovými brýlemi, včera prohlásil, že tomu tak ještě není, a že stále existuje poslední ohnisko odporu.

Dnes však již hovořil jinak, protože prohlásil, že město bylo dnes ve 12 hodin tamního času osvobozené:

Image

Image

Prigožin vzkazuje Zelenskému: Dnes, až uvidíš Bidena, polib ho na temeno hlavy a pozdrav ho ode mne (v odkazu na návštěvu Zelenského na summitu G7 v Hirošimě):

Jaká je pravda se ještě uvidí. Na druhou stranu  válce tímto ještě určitě není konec. Po Bachmutu zřejmě budou pokračovat boje i jinde. Část Donbasu je stále v rukou Ukrajinců a Rusové pravděpodobně nebudou chtít, aby dané území bylo i nadále ovládáno Ukrajinou.

Jakmile tato bitva o Bachmut skutečně skončí, dostanou se na dostřel města jako Kramatorsk a Slavjansk, čímž se zřejmě otevře nová kapitola války na Donbasu…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Podle různých zpráv dnes Bachmut padl (videa)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout