Zimbabwe plánuje spustit digitální měnu krytou zlatem

Zimbabwe plánuje spustit digitální měnu krytou zlatem

Je zajímavé, že nejdále jsou se zaváděním digitální měny rozvojové země jako Nigérie, Jamajka či nyní nově také Zimbabwe. Rozdíl je však v tom, že zde je digitální měna kryta zlatem.

Země, která je od vyhnání bělochů v permanentním krachu se tak zřejmě snaží dostat z této situace, kdy již dlouhodobě vykazuje bezkonkurenční inflaci.

Rezervní banka Zimbabwe plánuje spustit zlatem krytou digitální měnu, která bude v zemi sloužit jako zákonné platidlo. Tento krok je vládní iniciativou ke stabilizaci místní měny před pokračující depreciací vůči americkému dolaru.

Podle zprávy v místním tisku (The Sunday Mail) tento krok umožní vyměnit menší částky zimbabwských dolarů za zlatý digitální token, což umožní většímu počtu obyvatel Zimbabwe zajistit se proti kolísání měn. Guvernér Reserve Bank of Zimbabwe John Mangudya řekl, že záměrem plánu je „nenechat nikoho a žádné místo pozadu.“

Zimbabwská měna se obchoduje za 1 001 až 1 dolar, ale běžně se směňuje za 1 750 ZWL v ulicích Harare, hlavního města země.

Meziroční inflace spotřebitelských cen v zemi dosáhla v březnu ročního minima 87,6 %, což je pokles z 92 % v únoru.

Podle Mangudyi se očekává, že se směnný kurz na paralelním trhu stabilizuje, protože pěstitelé tabáku budou v následujících týdnech dostávat platby v amerických dolarech.

Řekl, že současná volatilita směnného kurzu je způsobena „očekáváním zvýšené nabídky deviz“ na trhu v důsledku tabákové sezóny.

Zimbabwe se více než deset let potýká s kolísáním měn a inflací.

V roce 2009, po hyperinflaci, země přijala americký dolar jako svou měnu.

V roce 2019 byl znovu zaveden zimbabwský dolar, aby pomohl oživit ekonomiku země, která se potýká s problémy.

Loni se vláda rozhodla znovu použít americký dolar k omezení růstu cen v zemi.

Adopce kryptoměn se v mnoha afrických zemích zvýšila kvůli ekonomickým problémům.

Podle Chainalysis je Blízký východ a severní Afrika nejrychleji rostoucím regionem pro adopci kryptoměn díky přeshraničním převodům peněz. Mezi červencem 2021 a červnem 2022 zaznamenala kryptotransakce v hodnotě více než 566 miliard dolarů, což představuje 48% meziroční nárůst.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

One thought on “Zimbabwe plánuje spustit digitální měnu krytou zlatem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout