Kauza kontaminované obilí: Naše vláda opět ukázala, jak hluboko je zalezlá v bruselském zadku

Kauza kontaminované obilí: Naše vláda opět ukázala, jak hluboko je zalezlá v bruselském zadku

Jistě i vy víte o tom, že jak Polsko, tak Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko zakázaly dovoz jedy kontaminovaného ukrajinského obilí. Média po celém světě již několik dní informují o neskutečném skandálu, který ovšem není nijak nový.

Připomínám, že již asi před měsícem jste si zde mohli přečíst o stížnosti Rumunska na dovoz ukrajinského GMO obilí, které bylo navíc kontaminované chorobami a škůdci. A nešlo jen o kontaminované obilí, ale protesty přicházely také od tamních zemědělců, které velmi levné obilí finančně ničilo.

Nakonec se tedy s ukrajinským obilím raději rozloučila většina zemí, které jej nějakou dobu nakupovaly. Jediným pevně za Ukrajinou stojícím státem této oblasti tak zůstává Česká republika.

Dnes si proto z našich lokajů, jimž z bruselských a washingtonských zadků již dávno nekoukají ani špičky bot, dělají v zahraničí legraci s tím, že zřejmě zůstáváme jednou z posledních zemí, které jsou ještě ochotny odebírat toto obilí, jehož kontaminace byla opakovaně prokázána – a to nejen v Rumunsku.

Ale buďme trošku konkrétnější.

Jak vlastně došlo k zaplavení EU jedovatým a levným ukrajinským GMO obilím?

Země sousedící s Ukrajinou, včetně Maďarska, zřídily solidární koridory pro přepravu obilí do přístavů EU zvýšením kapacity železniční dopravy. Evropská unie zároveň zrušila dovozní cla vůči Kyjevu, což mělo za následek, že ukrajinské plodiny volně proudily do Evropy za snížené ceny.
Dovoz obilí z Ukrajiny do EU činil v roce 2021 „pouze“ celkem 287 000 tun a v roce 2022 vzrostl na téměř 9,2 milionu tun.

I když vláda tvrdí, že údajně produkty kontroluje, pak lze vzhledem ke známému korupčnímu prostředí na všech frontách o pečlivých kontrolách pochybovat.

Ukrajinské obilí už přivedlo farmáře ve východní Evropě na pokraj bankrotu a ukázalo se, že je nebezpečné i pro spotřebitele. O tom se již otevřeně hovoří i za ceánem:

Oč jde ve videu? V kostce tam hlásí následující:

Slovenské úřady 13. dubna zakázaly na území státu zpracování a prodej ukrajinského obilí a mouky z něj vyrobené. Slovenské ministerstvo zemědělství a regionálního rozvoje uvedlo, že zjistilo vícenásobné překročení maximální povolené koncentrace pesticidů.

V dávce 1,5 tisíce tun pšenice z Ukrajiny odeslané na výmlat se potvrdila přítomnost pesticidu, který není v EU povolen a má negativní účinky na lidské zdraví. To potvrdily i tři nezávislé akreditované laboratoře.

Úřady hodlají v nejbližší době odebrat vzorky veškerého ukrajinského obilí a mouky skladované na Slovensku.

Vyšetřování na Slovensku potvrzuje vyjádření polského ministra zemědělství, který již varoval, že Ukrajina dodává do Evropy obilí pochybné kvality.

7. dubna podle polského ministra zemědělství Kyjev souhlasil se zastavením dovozu obilí do země, takže nyní probíhá pouze tranzit do jiných zemí. Tedy třeba k nám.

To však nepomohlo vyhnout se dalšímu skandálu v zemi.

Největší polský list Rzeczpospolita uvedl, že pod rouškou kvalitního polského obilí přijímaly největší polské obilné mlýny technické ukrajinské obilí, které neprošlo kontrolou potravin a bylo určeno ke spálení jako palivo. 

Ke spalování se posílá pouze obilí, které nelze použít k jinému účelu. Buď je napadeno plísní, nebo se stalo jedovatým kvůli nevhodnému skladování. Polské mlýny na obilí přišly v důsledku nebezpečných obchodů o více než 1,5 milionu zlotých.

V březnu rumunský ministr zemědělství s odvoláním na hodnocení Evropské komise uvedl, že zemědělci z Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska přišli o celkem 417 milionů eur kvůli přílivu levného ukrajinského obilí na trhy těchto zemí.

Polsko a Rumunsko údajně požádaly EU o vytvoření mechanismu kontroly levného obilí z Ukrajiny. Žádný takový mechanismus však zajištěn nebyl.

Místní úřady souhlasily, že budou chránit své farmáře. Je možné, že pokračující skandály jsou součástí jejich boje, ale hrozba, kterou představuje kontaminované ukrajinské obilí, by neměla být bagatelizována.

To vše se o skandálu s obilím píše v zahraničí. Podle všeho toto obilí většina evropských zemí ani nekupuje, ale kupujeme ho my.

A vyjádření ministra zemědělství Nekuly? Ten prohlásil, že ČR nehodlá přestat nakupovat obilí na Ukrajině. Prý se domnívá, že zákazy dovozu zavedené Polskem, Maďarskem a Slovenskem jsou v rozporu s fungováním jednotného trhu EU a pravidly Světové obchodní organizace.

Tedy ministr vlastně prohlásil, že obilí musíme odebírat i za cenu možné kontaminace či likvidace našich zemědělců, protože páníčci by se jinak mohli zlobit.

A co na otázku ukrajinského obilí prohlásil ukrajinský premiér Fiala, který nějakou náhodou zabloudil do premiérského křesla v ČR?

„Podnikáme kroky, které mohou snížit ceny, a tím děláme službu našim obyvatelům….“

Tím snad myslel Fiala obyvatele Ukrajiny, ale rozhodně ne obyvatele České republiky, jimž neustále vše zdražuje – a potraviny zdaleka nejvíc.

Toto ovšem sdělil Fiala zahraničním novinářům na svém turné po Asii, takže v zahraničí asi nikdo netuší, že žádné kroky, které by vedly ke zlevnění potravin, se zde dosud neprováděly. Naopak, navrhují se kroky, které by potraviny ještě víc zdražily.

Ale na Ukrajině možná něco zlevní, co já vím. Pak měl zřejmě Fiala skutečně těmi obyvateli, jimž se snižují ceny, na mysli Ukrajince.

Ať je to jak chce, tak obilí z Ukrajiny zde stále – a podle všeho jako jedna z posledních evropských zemí – nakupujeme. Po různých skandálech typu „posypová sůl v potravinách z Polska“ věřím, že se již jedovaté obilí mohlo dostat i do prodeje.

Fiala také tvrdil, že Česká republika údajně zpřísnila kontroly potravin vstupujících a procházejících zemí s cílem odhalit případné problémy. Ovšem co obilí, které již dávno přes hranice prošlo?

Co ukrajinské obilí v českých mlýnech – a zpracované v mouce, pečivu a dalších potravinách? Vždyť skandál se táhne již dva měsíce!

Paradoxní je, že dovoz tohoto levného obilí nijak nesnížil ceny mouky, pečiva, těstovin či jakýchkoli jiných produktů, ve kterých mohlo být ukrajinské obilí za dobu dovozu použito.

Ceny všech těchto výrobků naopak soustavně rostou a zdá se, že si snad v ceně připlácíme i za onen nadměrný obsah pesticidů.

Nicméně hlavní je, že jsou spokojeni v EU. Tak oddané lokajíčky snad nikde jinde v Evropě nenajdou…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 19 Průměrně: 5]

9 thoughts on “Kauza kontaminované obilí: Naše vláda opět ukázala, jak hluboko je zalezlá v bruselském zadku

  1. No tak zajímavé je, že do 30. ledna 2020 tento pesticid v česku vůbec nikomu nevadil a najednou tady všichni vyšilujete kvůli „jedovatému“ obilí z Ukrajiny. Tak když jste s tímto v Česku nejpoužívanějším pesticidem prožili šťastné dětství i produktivní dospělost, snad vás teď nezabije jen proto, že místo na českém obilí je na ukrajinském. Tyto hysterické články zde, to je radost číst. Přitom stačí 3 minuty pátrat na internetu. Na jedné straně furt nadáváte na EU a její nesmyslné směrnice, ale jak jde o Ukrajinu, to je vám najednou EU i se směrnicemi dobrá! https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zakaz-pesticidu-chlorpyrifos-thiakloprid-eu-evropska-unie.A200130_090613_ekonomika_fih

  2. Kdo si nastuduje jaké je lepek samo o sobě svinstvo a co dělá v žaludku už dávno ho vyřadil z jídelníčku . Pryč je pak nafouklé břicho , křeče, špatné trávení , ekzém , atď.

  3. Ešte má tú drzosť niekto tvrdiť /napr. Sorosom platený sudeťácky fašista, klamár, demagóg a psychopat Jan Ziegler – určite nie som sám, čo si praje,aby na neho niekto zaútočil, napríklad moslimovia/ o nízkej kvalite potravín, slabom sortimente, radoch pred obchodmi, vysokých cenách pred rokom 1989? A že dnes sú potraviny, nápoje, nábytok, autá, spotrebiče, elektronika, šampóny, pracie prášky na trhu v neporovnateľne širšom sortimente, množstve, kvalite a za prijateľné ceny – pričom zárukou tohto všetkého je samotné členstvo v EÚ ?! Neviem, ako je to v ČR, ale u nás na Slovensku sa aj vo väčších reťazcoch regály s potravinami povážlivo vyprázdňujú a dopĺňajú pomalšie než v minulosti. Zdá sa, že nedostatok potravín – áno,vyvolaný aj vojnou na Ukrajine – klope na dvere.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout