Britští vědci experimentují se systémem zvaným „SATAN“, který ovlivňuje sluneční záření

Britští vědci experimentují se systémem zvaným „SATAN“, který ovlivňuje sluneční záření

Nedávno jste si zde mohli přečíst o novém plánu eugeniků z OSN na zastínění slunce – zejména vypouštěním SO2 do atmosféry. Přitom tento nápad byl – jak se nyní ukázalo – nedávno vyzkoušen nad Evropou.

V září loňského roku britští vědci vypustili meteorologický balón ve vysoké nadmořské výšce, který uvolnil několik set gramů oxidu siřičitého do stratosféry – jednalo se o vědecké prvenství v oblasti solárního geoinženýrství.

Solární geoinženýrství je teorie, že lidé mohou zmírnit „globální oteplování“ tím, že záměrně odrazí více slunečního světla do vesmíru. Jedním z možných prostředků, věří klimatičtí alarmisté, je rozprašování oxidu siřičitého ve stratosféře.

Tato metoda je velmi kontroverzní, částečně proto, že rozprašování chemikálií na naši bezprostřední oběžnou dráhu narušuje přirozený řád, činí počasí nepředvídatelnějším nebo ohrožuje zásobování obyvatelstva potravinami prostřednictvím sucha.

Britský projekt nebyl testem nebo experimentem geoinženýrství jako takového. Stanoveným cílem bylo spíše vyhodnotit levný, kontrolovatelný a vyjímatelný balónový systém, podle MIT Technology Review.

Je pozoruhodné, že tento systém dostal jméno SATAN. Je to zkratka pro „Stratospheric Aerosol Transport and Nucleation“.

Andrew Lockley, nezávislý výzkumník dříve z University College London, vedl projekt loni na podzim ve spolupráci s European Astrotech, společností zabývající se vývojem a konstrukcí výškových balónů a vesmírného pohonu.

Jeho práce na experimentech SATAN již byla předložena, ale dosud nebyla publikována. Když zjistil, že jeho článek „unikl“, Lockley napsal e-mail na MIT Technology Review:

„Ten, kdo informace vypustil, by měl být zatracen! Snažil jsem se jít přímou a úzkou cestou a čekat na den verdiktu peer review, ale zdá se, že kolega byl sveden ďábelským pokušením. V pekle je zvláštní místo pro ty, kteří prozrazují práci svých kolegů. Budou trýzněni věčně hořící sírou.“

Lockleyho balóny byly vybaveny přístroji, které mohly sledovat letové dráhy a monitorovat podmínky prostředí. Kromě toho byly vybaveny různými bezpečnostními opatřeními, aby zabránily přistání balónů, zatímco byly stále naplněny potenciálně nebezpečnými plyny.

Shuchi Talati, členka Americké univerzity, zakladatelka organizace, která se zabývá právními otázkami souvisejícími se solárním geoinženýrstvím, řekla: „Jsem velmi znepokojena tím, co se děje: Jsem opravdu znepokojena záměry, které jsou zde sledovány. Oni si myslí, že mají morální převahu a že existuje morální povinnost tuto práci vykonávat.“

Talati řekla, že způsob, jakým Lockley postupoval, je eticky sporný, protože zbavuje ostatní možnosti vyjádřit se k vědecké hodnotě, rizikům nebo vhodnosti pokusu před tím, než se uskuteční. Dodala, že část záměru se jeví jako provokace.

David Keith, vědec z Harvardu, který už léta obhajuje malý výzkumný program stratosférických balónů, zpochybnil jak vědeckou hodnotu tohoto úsilí, tak jeho užitečnost pro vývoj technologií.

Na otázku, zda mohla být částečným cílem tohoto úsilí provokace, Keith odpověděl: „Nenazýváte něco SATAN, pokud to myslíte upřímně.“

Lockley není jediným výzkumníkem „změny klimatu“, který, jak se zdá, sešel z cesty. Další bláznivé nápady nedávno přišly od maniaků v oblasti změny klimatu v OSN. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) ve své zprávě předložil návrhy na dosažení klimatických cílů, včetně instalace obřích zrcadel, která odrážejí sluneční světlo zpět do vesmíru.

The Independent poznamenal, že to není poprvé, kdy byla vesmírná zrcadla navržena ke zmírnění nejhorších dopadů změny klimatu. Bývalý americký prezidentský kandidát Andrew Yang zveřejnil plán geoinženýrství planety v roce 2019. Jeho návrh na umístění obřích skládacích vesmírných zrcadel na oběžnou dráhu by stál 4,86 bilionu dolarů a jeho realizace by trvala asi dvě desetiletí.

Další metody navržené UNEP k ochlazení naší planety omezením slunečního světla a zatemněním oblohy jsou:

  • Vstřikování reflexních nanočástic/oxidu siřičitého do atmosféry (zavedení stratosférického aerosolu)
  • Zjasnění nízkých mraků nad oceánem oséváním oceánských mraků submikroskopickými částicemi soli

Oxid siřičitý – chemická látka, kterou ve svých projektech využívá SATAN i UNEP – byl volným vedlejším produktem spalování uhlí a ropy, který byl emitován do atmosféry ještě před několika desetiletími.

Ještě nedávno bylo jako nezpochybnitelný fakt uváděno, že oxid siřičitý (SO2) je znečišťující plyn, který přispívá k fenoménu kyselých dešťů a způsobuje značné zdravotní problémy. A najednou by ho chtěli ve velkém vypouštět do atmosféry??

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 20 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout