Evropský parlament schválil návrh zákona na zavedení celoevropské digitální peněženky ID

Evropský parlament schválil návrh zákona na zavedení celoevropské digitální peněženky ID

Na úvod upozorňuji, že jde o návrh zákona, který byl drtivou většinou hlasů schválen pouze příslušným výborem EP, což znamená, že lze předpokládat, že podobně dopadne i hlasování v rámci EP, kde by již mělo dojít k závaznému schválení.

Připomínám, že EU plánuje propojit ID nejen s digitální měnou (CBDC), ale mělo by obsahovat veškerá data o uživateli, včetně informací o zdravotním stavu či očkování.

Po schválení jednotné evropské digitální peněženky ID pak bude jen krůček k propojení s již testovanou digitální měnou. V tomto ohledu je štěstí, že zatím nemáme euro, takže – na rozdíl od zemí eurozóny – nemusí být propojení ID s CBDC zavedeno záhy poté, co to EU schválí.

Poslanci Evropského parlamentu schválili návrh zákona, který má připravit cestu pro spuštění digitální peněženky ID v EU.

Systém, který má platit v celé EU, je aktualizací evropského rámce pro digitální identitu (eID) a Evropský parlament (EP) jej nazývá digitální identitou „vše v jednom.“

Identifikační údaje a elektronické certifikáty se budou používat online i offline pro přístup k veřejným a soukromým službám a zboží.

Nová digitální peněženka bude založena na vytvoření interoperability mezi různými národními programy a bude občanům poskytovat online identifikační a autentizační služby, které podle EP nebudou závislé na komerčních poskytovatelích.

To znamená, že každá evropská vláda  bude provozovat centralizované řešení a digitální peněženka bude obsahovat data občanů z jejich osobního a profesního života: osobní průkazy totožnosti, kontakty a také sociální, finanční a zdravotní informace. Vše, co se časem může hodit i pro systém sociálních kreditů.

„Digitální identita již není jen funkcí, kterou je třeba mít, ale novým hnacím motorem občanské angažovanosti a sociálního posílení a nástrojem pro inkluzivní digitální Evropu,“ uvedla v prohlášení EP zpravodajka Romana Jerkovic.

Některé z úprav původního návrhu stanoví, že peněženka bude schopna číst a ověřovat elektronické dokumenty a umožňuje vzájemné interakce. Další se týkají posílení soukromí a bezpečnosti, jakož i registrace všech transakcí.

Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu o aktualizaci eID hlasoval 55 hlasy pro, 8 proti a 2 se zdrželi hlasování.

V dalším hlasování s téměř identickým výsledkem (57-7-3) byl přijat návrh na zahájení interinstitucionálních jednání  a očekává se, že plenární zasedání Evropského parlamentu, plánované na polovinu března, jej formálně schválí.

Zastánci nové digitální peněženky EU slibují, že její používání bude dobrovolné a že budou přijata opatření, která zajistí, že ti, kteří se rozhodnou systém nepoužívat, nebudou diskriminováni. (Pamatujete si, jak zprvu totéž tvrdili také o covid pasech?).

EP vysvětlil, že návrh obsahuje ustanovení, která občanům umožňují bezpečným způsobem požadovat, přijímat, uchovávat, kombinovat a používat osobní identifikační údaje a elektronické certifikáty.

O důvodech, proč EU potřebuje aktualizované eID, EP tvrdí, že veřejné a soukromé služby jsou stále častěji zpracovávány online, zejména v oblasti platebních systémů…

K uvedenému jen dodávám, že dobrovolnost je to poslední co můžeme diktátorům z EU věřit. Zprvu to samozřejmě dobrovolné bude, ale postupem času bude ID povinná.

V polovině března bude v této věci hlasovat i evropský parlament. Po tomto hlasování by se měla ID postupně začít zavádět. O konkrétním hlasování vás samozřejmě budu informovat.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Evropský parlament schválil návrh zákona na zavedení celoevropské digitální peněženky ID

  1. skutočne je pravdou, že z EU a EK atď. nikdy nikto im nesmie veriť zrovna tak ako luciferovy Bergoglio=MAGOG. Ich myslenie spočíva na uplnej genocíde ľudstva a sami seba vyhlasujú za boha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout